Faworyci nie zawiedli, ale nie zabrakło niespodzianek i nieoczywistych bohaterów. Przez ostatnie dni na Aqua Lublin śledziliśmy rywalizację w Mistrzostwach Polski w Pływaniu w kategoriach Open i Młodzieżowców (19-23 lat).
Liderką, a zarazem największą gwiazdą KU AZS UMCS Lublin była specjalistka w stylu grzbietowym Adela Piskorska. Podopieczna Adriana Szajnickiego swoją dominację podkreśliła na dystansach 50 metrów (28.17) oraz 100 metrów (1:00.38), gdzie sięgnęła po złote krążki, a dodatkowo wypełniła minima na wszystkie seniorskie i młodzieżowe międzynarodowe imprezy w tym roku. Pewnym zaskoczeniem było jedynie trzecie miejsce na 200 metrów grzbietem (2:12.47), ale jej czas był lepszy od minimum na mistrzostwa Europy U23 oraz na Uniwersjadę. Te wyniki sprawiły, że na koniec mistrzostw Polski Piskorska została najlepszą zawodniczką w kategoriach seniorów i młodzieżowców.
– Cieszę się z medalu, ale nie ukrywam, że czas mógłby być lepszy. Wiadomo, że do mistrzostw świata jest jeszcze trochę czasu. Minimum mam już z głowy i teraz mogę się spokojnie przygotowywać do tej imprezy. Nie mam jeszcze na tyle mocy, żeby wytrzymać drugą część dystansu, ale bardzo cieszy mnie pierwsze 50 metrów, bo jest najszybsze w karierze i mam nadzieję, że poprawię jeszcze drugą część dystansu i ten czas będzie znacznie szybszy – mówiła po wyścigu na 100 metrów Adela Piskorska.
Trenująca także pod okiem trenera Szajnickiego Klara Kowalska również zgarnęła pokaźny dorobek medalowy. W wyścigu na 200 metrów motylkiem sięgnęła po brąz (2:16.63), a tuż za nią finiszowała jej klubowa koleżanka Dominika Kossakowska. Nakwiększe sukcesy Kowalska święciła jednak w stylu dowolnym. Na najdłuższych dystansach stanęła na podium, bo była druga na 800 metrów (9:02.55) i trzecia na 1500 metrów (17:33.13). Warto podkreślić, że Klara stała się tym samym pierwszą zawodniczką w historii AZS-u UMCS Lublin, która wywalczył medal seniorskich mistrzostw kraju na 1500 metrów dowolnym. Niewiele brakowało, a 20-latka stanęłaby na podium również na 400 metrów, ale ostatecznie dopłynęła czwarta (4:23.73).
W kapitalnym w stylu z kibicami przywitał się nowy nabytek AZS-u UMCS Lublin, czyli Filip Suchański. Wywalczył srebro (2:00.33), ustępując jedynie Ksaweremu Masiukowi, który należy do światowej czołówki. jeszcze lepiej poradził sobie na 400 metrów zmiennym, bo sięgnął po mistrzowską koronę, bijąc po drodze rekord życiowy o 10 sekund (4:22.98). Ogromny postęp na dystansie 400 metrów stylem zmiennym zrobiła również Oliwia Przybylska. W poprzedniej edycji zajęła w finale szóste miejsce, a teraz sięgnęła po srebro (4:57.33). Medal indywidualny wywalczył w tym roku również Paweł Uryniuk, który wystartował na 50 metrów stylem motylkowym. Już w eliminacjach był drugi (23.70), uzyskując przy tym kwalifikacje na imprezy w Samorin oraz Berlinie. W wieczornym finale poziom znacząco się podniósł, ale Uryniuk nie wypadł z czołówki i skończył z brązem (23.72).
18-letni Przemysław Pietroń był szósty na 50 metrów stylem dowolnym (22.72), a jego czas okazał się lepszy od minimów na mistrzostwa świata juniorów oraz mistrzostwa Europy juniorów. 16-letnia Antonina Szabała z kolei wywalczyła siódme miejsce na 100 metrów motylkiem (1:00.93) i wypełniła kwalifikację na mistrzostwa Europy juniorów. Może Pietroń i Szabała medalu nie zdobyli, ale jak na swój wiek pokazali się ze znakomitej strony i co najważniejsze uzyskali kwalifikacje na imprezy międzynarodowe. Blisko miejsca na podium był Adam Mróz, który zaliczył fantastyczny występ na 400 metrów stylem zmiennym. Wyraźnie poprawił swój rekord życiowy, co dało mu czwarte miejsce (4:29.36).
Jedyny medal w sztafecie udało się wywalczyć kobietom na dystansie 4×200 metrów dowolnym. Drużyna złożona z Dominiki Kossakowskiej, Marty Klimek, Marty Poppe oraz Klary Kowalskiej zakończyła zmagania ze srebrem (8:25.04).
KU AZS UMCS Lublin nie zdołał w tym roku zwyciężyć w klasyfikacji punktowej. Rywalizacja stała na bardzo wysokim poziomie, więc drugie miejsce z dorobkiem 1648 punktów można nazwać ogromnym sukcesem. Minimalnie lepszy, bo o 39 punktów, okazał się AZS UW Warszawa. Drugie miejsce, ustępując jedynie rywalom z Warszawy, lublinianie uzyskali również w klasyfikacji punktowej młodzieżowców (1167 pkt). Jeżeli zaś chodzi o ranking medalowy, to łupem akademików padło jedenaście medali (3 złote, 4 srebrne i 4 brązowe), co dało im szóste miejsce w klasyfikacji.
Wszystkie poszczególne wyniki reprezentantów AZS-u UMCS Lublin dostępne TUTAJ.
Fot. Polski Związek Pływacki
Autor: Rafał Małys