Integracyjny Turniej o Puchar JM Rektora UMCS przeszedł do historii

Drzwi Otwarte UMCS 2022, a w ich ramach także Integracyjny Turniej o Puchar JM Rektora przeszły do historii. Nie tylko dlatego, że się już skończyły, ale także dlatego, że po raz pierwszy zorganizowano rywalizację sportową zarówno dla osób pełnosprawnych jak i dla tych z niepełnosprawnościami.

Przez organizację tego typu zawodów chcemy pokazać, że pamiętamy o osobach z niepełnosprawnościami. Mamy nadzieję, że ta inicjatywa zachęci je, żeby zasilały szeregi naszego uniwersytetu. Sport łączy i jest absolutnie dla wszystkich – komentuje Tomasz Bielecki, dyrektor Centrum Kultury Fizycznej.

W rywalizacji swoich przedstawicieli miały: V Liceum Ogólnokształcące w Lublinie: XXIII Liceum Ogólnokształcące w Lublinie, Zespół Szkół nr 1 w Lublinie, VI Liceum Ogólnokształcącego w Lublinie, SOSW dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej, III Liceum Ogólnokształcące w Lublinie, Zespół Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego w Lublinie, Zespół Szkół Zawodowych nr 2 w Dęblinie, III LO im. Jana Sobieskiego w Lublinie.

Osoby z niepełnosprawnościami mogły sprawdzić się w takich dyscyplinach jak: siatkówka na siedząco, boccia, pływanie i szachy. W tej ostatniej rozegrano symultanę (forma pojedynku, w której jeden zawodnik mierzy się kilkoma innymi w jednocześnie, wykonując ruchy na kolejno ustawionych szachownicach). Rywalem śmiałków był niewidomy mistrz – Dominik Furgot.

Piłkę nożna, koszykówka, tenis stołowy i pływanie – w tych dyscyplinach zmagali się uczniowie w pełni sprawni. Świetnie wypadało V LO, którego reprezentanci byli najlepsi w kilku zmaganiach. Wygrali między innymi turnieje w piłkę nożną pań i panów.

Autor: Kamil Wojdat