Jesteśmy mistrzem Polski!!! Historia lubelskiego basketu pisze się na naszych oczach

Coś nie prawdopodobnego! Takie mecze jak ten przechodzą do historii. Koszykarki Polskiego Cukru AZS UMCS Lublin pokonały BC Polkowice 83-82 i zostały mistrzyniami kraju. To największe osiągnięcie w historii klubu!

Trzypunktowe rzuty okazały się najlepszym sposobem, aby zaskoczyć polkowiczanki w pierwszych minutach spotkania. Trójkami popisały się Sparkle Taylor, Aleksandra Zięmborska, Magdalena Ziętara oraz Aleksandra Stanaćev (8-18). Zapędy akademiczek zatrzymała przerwa na żądanie trenera BC Polkowice Karola Kowalewskiego. Po niej gra lublinianek nie była już taka sama, bo w wielu momentach brakowało skuteczności. Dla gospodyń była to idealna okazja do przejęcia inicjatywę (19-20). Miejscowe dopięły swego i wyszły na prowadzenie po pierwszej kwarcie (24-22).

Lublinianki ponownie spróbowały swojego szczęścia w rzutach zza łuku, a z bardzo trudnej pozycji Zięmborska oddała nieprawdopodobny rzut na wagę remisu (26-26). Trzypunktowym rzutem jeden z kontrataków zamknęła Stanaćev i odzyskała prowadzenie dla swojego zespołu (32-33). Niestety lubelska ekipa musiała kończyć pierwszą połowę bez swojej kapitanki, która opuściła parkiet z powodu urazu. Mimo braku serbskiej rozgrywającej, popularne ,,Pszczółki” kontynuowały swoją ofensywną passę i na przerwę mogły zejść w pozytywnych nastrojach (41-45).

Stanaćev na szczęście wróciła na parkiet po zmianie stron i napędzała akcje gości (41-50). Rywalki jednak na więcej nie pozwoliły przyjezdnym, a ich ostrzał zza łuku stopić różnicę na tablicy (51-50). Wiatr w żagle w ekipie z Lublina złapała Taylor, która dynamicznymi wjazdami pod kosz wymanewrowywała obronę rywalek (54-56). Swoją statystykę w rzutach z dystansu poprawiła Zięmborska, a przy tym powiększyła prowadzenie (57-62).

Ostatnią odsłonę rozpoczęliśmy od stanu 63-64, a to zapowiadało emocje do samego końca. Prawdziwy opis umiejętności dała Taylor, a rywalki nie miały sposobu jak zatrzymać skuteczną Amerykankę (68-73). Jej rodaczka, czyli Natasha Mack, była natomiast świetną egzekutorką spod kosza (72-78). Lublinianki wytrzymały presję ze strony rywalek, a po końcowej syrenie tablica wyświetlała 82-83, a to oznacza tylko jedno – Polski Cukier AZS UMCS Lublin został MISTRZEM POLSKI!!! Dodatkowo Sparkle Taylor otrzymała tytuł MVP finału!

BC Polkowice – Polski Cukier AZS UMCS Lublin 82-83 (24-22, 17-23, 22-19, 19-19)
AZS: Taylor (27), Zięmborska (21), Stanaćev (16), Mack (12), Ziętara (3), Yurkevichus (2), Zec (2), Nassisi (DNP), Goszczyńska (DNP), Zając (DNP).

Fot. Michał Laudy
Autor: Rafał Małys