Juniorzy błyszczą w Lublinie i Gliwicach. Po pierwszym dniu ZMP siedem medali akademików

Rozpoczęły się Zimowe Mistrzostwa Juniorów 15 i 16-letnich. Ci młodsi o medale walczą w Lublinie, z kolei rywalizacji starszych zawodników ma miejsce w Gliwicach. Pierwszy dzień był udany dla pływaków AZS UMCS Lublin, którzy mają już na swoim koncie siedem medali (trzy złote, dwa srebrne i dwa brązowe medale).

Zacznijmy od podsumowania piątku na lubelskim Aqua. Gospodarze na najwyższy stopień podium nadal muszą poczekać, ale w dorobku jest już 2. i 3. miejsce. Oba to zasługa Błażeja Paszkowskiego, który najpierw sięgnął po brąz na dystansie 100 metrów stylem dowolnym, by kilkadziesiąt minut później wywalczyć srebro na dystansie 200 metrów grzbietem. Do zwycięstwa zabrakło mu jedynie 0.13 sekundy.

W Gliwicach natomiast 16-latkowie z AZS UMCS Lublin aż trzykrotnie stawali na najwyższym stopniu podium. Raz indywidualnie i dwa raz drużynowo. Zmagania na dystansie 200 metrów stylem grzbietowym wygrała zdecydowana faworytka – Laura Bernat (2:05.95), która nad drugą na mecie zawodniczką miała niemal dziesięć sekund przewagi. Bernat była również częścią złotej sztafety 4 x 200 metrów stylem dowolnym. Obok niej popłynęły: Zuzanna Kowalska, Dominika Burdyn i Klara Kowalska. Także najlepsi okazali się panowie występujący na tym dystansie. Ci złoto okrasili dodatkowo rekordem Polski do lat 16. Tytuł to dzieło: Jakuba Rynkiewicza, Igora Kozłowskiego, Wojciecha Sławackiego i Macieja Hebla.

Dorobek medalowy indywidualnie powiększyli Klara Kowalska, która zajęła 2. miejsce na 400 metrów stylem zmiennym oraz Maciej Hebel – trzeci zawodnik na 200 dowolnym.

Po pierwszym dniu rywalizacji w Gliwicach AZS UMCS prowadzi w klasyfikacji medalowej. W zmaganiach rozgrywanych w lubelskim Aqua gospodarze plasują się na 11. miejscu.

Autor: Kamil Wojdat