Krok dalej od półfinału. Zielono-białe przegrywają pierwszy mecz w fazie play-off

Pomimo dobrych fragmentów i walki jak równy z równym, lublinianki musiały uznać wyższość swoich rywalek. Ta porażka oddala mistrzynie Polski od walki o najwyższe cele w tym sezonie. Polski Cukier AZS UMCS Lublin przegrał na wyjeździe z VBW Arka Gdynia 64-75.

Początkowo żadna z ekip nie była w stanie zdobyć punktów, a wynik w 3 minucie otworzyła Elin Gustavsson (0-2). Rezultat na tablicy rzadko ulegał zmianie, gdyż koszykarki skupiły się na defensywie oraz miały problemy z celnością (2-5). Mecz przyspieszył w połowie kwarty, kiedy Kylee Shook popisała się efektowną trójką (4-8). Później nastąpił okres lepszej gry Arki, której udało się wyjść na prowadzenie (11-10). Zacięta walka trwała do ostatnich sekund pierwszej części starcia i to gospodynie wyszły z tej sytuacji obronną ręką (18-14).

Drugą kwartę fenomenalnie rozpoczęły gdynianki i strata przyjezdnych wynosiła już 9 oczek (26-17). Arka nie zwalniała tempa i konsekwentnie powiększała swoją przewagę, przez co trener Krzysztof Szewczyk zdecydował się wziąć przerwę (31-20). W dużej mierze dzięki skuteczności Shook drużyna gości utrzymywała się w grze, bo Amerykanka w samej pierwszej połowie zdobyła 13punktów (34-22). Gospodynie zaczęły popełniać błędy, które wykorzystywały akademiczki i wydawało się, że w końcu złapały wiatr w żagle (36-28). Ostatecznie gdynianki wróciły na dobre tory i schodziły na przerwę z 11 punktami przewagi (43-32).

Żółto-niebieskie rozpoczęły drugą połowę od imponujących trójek (49-35). Za sprawą szczelnej obrony Arki lublinianki musiały oddawać wymuszone rzuty, które nie znajdowały drogi do kosza (51-38). Mistrzynie Polski walczyły punkt za punkt, lecz taki stan rzeczy odpowiadał ich rywalkom, które nadal miały dwucyfrowe prowadzenie (55-42). Pomimo dobrej dyspozycji Veronici Burton, która poza 5 punktami zanotowała 10 asyst oraz 5 zbiórek, zielono-białe zaczynały ostatnie 10 minut z 14 oczkami straty (60-46).

Zaraz po rozpoczęciu czwartej kwarty impuls swojej ekipie dała Dominika Fiszer, bo popisała się świetną, szybką kontrą (60-48). Akademiczki poprawiły swoją obronę, lecz nadal brakowało im celności niezbędnej do wyrównania (61-50). Na 4 minuty przed końcem przyjezdnym udało się zmniejszyć dystans do Arki do 9 oczek (64-55). Gra lublinianek zaczęła wyglądać coraz lepiej, a za sprawą Elin Gustavsson ich strata stopniała o kolejne punkty, przez co szkoleniowiec drużyny przeciwnej był zmuszony poprosić o czas (67-60). Przerwa trenera Mestdagha przyniosła oczekiwany skutek, bo Arka utrzymała się na prowadzeniu i wygrała 75-64.

Gratulacje dla zespołu z Gdyni. Dzisiaj zagrali dobre zawody, szczególnie w pierwszej połowie, gdzie my nie byliśmy tak agresywni, jak chcieliśmy być. W drugiej połowie powiedzieliśmy sobie w szatni, że tak nie możemy grać, musimy zmienić nasz styl. Troszkę zmieniliśmy defence i to pomogło. Tak naprawdę na trzy minuty przed końcem jeszcze byliśmy cały czas w grze, bo było siedem punktów. Niestety faule, które dały zespołowi z Gdyni rzuty wolne, zamienili na punkty i tak naprawdę do końca kontrolowali sytuację. Nie poddajemy się, chcemy do Gdyni jeszcze wrócić na trzeci mecz – podsumował Krzysztof Szewczyk, trener Polskiego Cukru AZS UMCS Lublin.

VBW Arka Gdynia – Polski Cukier AZS UMCS Lublin 75-64 (18-14, 43-32, 60-46, 75-64)
Arka: Davis (15), Borkowska (12), Miškinienė (12), Podgórna (10), Wrzesiński (9), Szymkiewicz (6), Kastanek (5), Puter (4), Cowling (2), Bazan, Żytkowska (DNP), Szulc (DNP).
AZS UMCS: Shook (22), Gustavsson (16), Goss (7), Fiszer (6), Burton (5), Zięmborska (3), Kuczyńska (3), Adamczuk (2), Goszczyńska, Jeziorna, Nassisi (DNP).

Zachęcamy Państwa do rozliczenia swojego PIT-u z AZS-em UMCS Lublin i przekazania nam swojego 1,5% podatku. Wasze wsparcie pomaga nam rozwijać klub i pisać kolejne piękne rozdziały historii jego funkcjonowania.

KRS: 000056079

Swój PIT możesz rozliczyć przy naszej pomocy. Dowiedz się więcej.

Autor: Michał Długosz