Medale okraszone kwalifikacjami na imprezy międzynarodowe. Za nami pierwszy dzień mistrzostw

Pierwszy dzień pływackich mistrzostw w Mieście Sportu dobiegł końca. Dziś w Lublinie kolejne kwalifikacje na mistrzostwa Europy oraz poprawiono rekord Polski 15-latek.

Oficjalna ceremonia otworzyła nam tegoroczne mistrzostwa. Nim jednak przeszliśmy do sportowej rywalizacji, nagrodzono najbardziej zasłużonych dla tejże dyscypliny. Złoty medal 100-lecia Polskiego Związku Pływackiego przyznano Paulinie Barzyckiej – reprezentantce Polski na igrzyskach olimpijskich w Atenach, a srebrny medal otrzymał Marian Raźniewski – wieloletni zasłużony działacz na rzecz polskiego pływania. Na ręce Piotra Kasperka, Ryszarda Kowalczyka, Grzegorza Mazurka i Mariusza Siembidy złożono zaś medale 550-lecia Województwa Lubelskiego.

Jako pierwsze do wody weszły specjalistki w stylu dowolnym na 50 metrów, ale większych zmian względem eliminacji nie mieliśmy. Wyścig zdominowały reprezentantki MKS-u Juvenia Wrocław, bo najszybsza była Kornelia Fiedkiewicz (25.30), a tuż za nią uplasowała się Alicja Tchórz (25.40). Podium uzupełniła Anna Dowgiert z KS-u Warta Poznań (25.47). Bardzo mocny okazał się wyścig panów na tym dystansie, gdyż aż sześciu pływaków uzyskało rezultat lepszy od minimum na mistrzostwa Europy. Wyjątkowo emocjonująca była walka o medale, gdyż tam decydowały setne części sekundy. Zwyciężył Konrad Czerniak, reprezentujący barwy MKP Szczecin (22.20). Na ostatniej prostej w walce o złoto pokonał Piotra Ludwiczaka (22.21) oraz Mateusza Chowańca (22.23). Poza podium, ale również z kwalifikacjami do Belgradu, znaleźli się kolejno Karol Ostrowski (22.28), Kamil Sieradzki (22.29) oraz Paweł Juraszek (22.32).

To nie jedyne zmagania w stylu dowolnym, jakie mogliśmy śledzić. Odbyły się także najszybsze serie na 800 metrów pań i 1500 metrów panów. MKP Szczecin mogło się cieszyć z kolejnego złota, gdyż tytuł mistrzowski obroniła Klaudia Tarasiewicz (8:44.52). Brąz tak jak przed rokiem padł łupem Klary Kowalskiej (8:53.75), a jedyną zmianę mieliśmy na drugiej pozycji, gdyż tym razem na podium stanęła Paulina Piechota (8:44.84). Dystans 1500 metrów również przywołał nam wspomnienie z zeszłorocznej rywalizacji. Ponownie na pudle stanęli Bartosz Kapała i Bartosz Staniszewski. Kapała złoty medal okrasił minimum na mistrzostwa Europy juniorów (15:15.69), a jego imiennik dopłynął drugi (15:32.69). Po brąz sięgnął natomiast Piotr Woźniak (15:37.44).

W wyścigu na 100 metrów motylkiem trzy zawodniczki złamały barierę jednej minuty i to właśnie one podzieliły się medalami. Wygrała Wiktoria Piotrowska (58.48), druga była Julia Maik (59.38), a trzecia Flawia Kamzola (59.95). Dodatkowo Piotrowska wypełniła kwalifikację na mistrzostwa Europy seniorów, a Kamzola w kategorii juniorów. Warto wspomnieć także o sukcesie Antoniny Szabały, która znów pobiła rekord Polski 15-latek (1:00.61). Czas lepszy od minimum do Paryża padł w zmaganiach panów, a osiągnął go Jakub Majerski. Co ciekawe wynik 51.06 dałby mu również złoto na ostatnich mistrzostwach świata. Wyróżnić należy także pozostałych medalistów, gdyż zarówno Adrian Jaśkiewicz (52.21), jak i Paweł Korzeniowski (52.41) wywalczyli przepustki do Belgradu.

Nieoczekiwane zakończenie miał wyścig na 200 metrów grzbietem. Walka o pierwsze miejsce toczyła się między grzbiecistkami AZS-u UMCS Lublin – Adelą Piskorską i Laurą Bernat. Wygrała Piskorska (2:12.68), a druga dopłynęła jej klubowa koleżanka. Jak się jednak okazało, Bernat popełniła falstart i została zdyskwalifikowana. Tym samym srebro padło łupem Marianny Rydyńskiej (2:15.75), a brąz Julii Smurzyńskiej (2:17.91). Równie emocjonującą batalię widzieliśmy u mężczyzn, a głównymi aktorami okazali się Ksawery Masiuk i Radosław Kawęcki. Młodość wygrała z doświadczeniem, gdyż minimalnie lepszy okazał się Masiuk (1:58.20), który pokonał zawodnika AZS-u AWF Warszawa (1:58.79). Reprezentujący także warszawski AZS AWF Filip Kosiński uzyskał trzecią lokatę (2:00.68).

Pierwszy dzień zmagań zamknęły sztafety 4×200 metrów dowolnym, a zarówno wśród pań, jak i panów medalowy sukces odnieśli reprezentanci AZS-u UMCS Lublin. Lubelskie pływaczki z dość sporą przewagą wywalczyły złoto (8:24.25). Druga pozycja przypadła WKS-owi Śląsk (8:37.46), a trzecia UKS-owi G-8 Bielany Warszawa (8:40.40). Na szyi facetów z lubelskiego klubu zawisły natomiast brązowe medale. Szybsi od nich okazali się zawodnicy AZS-u AWF Katowice (7:39.08) oraz UKP Unii Oświęcim (7:40.55). Tym akcentem zakończyliśmy dzisiejsze zmagania.