Mistrz schodzi ze sceny. Marcin Lewandowski kończy karierę.

Specjalista w biegach średniodystansowych, czterokrotny olimpijczyk, a także wielokrotny medalista imprez o randze międzynarodowej. Jednym słowem ,,mistrz”. Bogata kariera lekkoatlety AZS UMCS Lublin Marcina Lewandowskiego dobiega końca.

Marcin Lewandowski swoja karierę rozpoczął w 2002 roku, a pierwszy sukces o randze międzynarodowej sięgnął 3 lata później. Największe sukcesy odnosił na dystansach 800 i 1500 metrów. W swoim dorobku ma brązowy medal mistrzostw świata w Doha (2019 rok), a także złoto i trzy srebrne krążki mistrzostw Europy. Jest wicemistrzem świata w hali (Birmingham 2018 rok), a pięć medali wywalczył w halowych mistrzostw Europy – trzy złote i dwa srebrne.

Z przykrością i smutkiem, ale jednocześnie wielką radością chciałbym oficjalnie ogłosić, że kończę przygodę ze sportem, a przynajmniej tym wyczynowym. Po nieszczęśliwym wypadku mojej córki podczas zajęć gimnastyki artystycznej zdecydowałem, iż pozostanę w domu dopóki Midia nie odzyska pełnej sprawności. Czy to była trudna decyzja? Nawet sekundy się nie zastanawiałem bo rodzina jest priorytetem. To było piękne 16 lat biegania niesamowita przygoda, która dobiegła końca – napisał Marcin Lewandowski na swoim profilu na Facebooku.

Do AZS UMCS Lublin Lewandowski dołączył zimą 2021 roku. W zielono-białych barwach przygotowywał się do igrzysk olimpijskich w Tokio, wywalczył kolejny medal w halowych mistrzostwach Europy (Toruń 2021), a także poprawił swój rekord Polski na dystansie 1500 metrów (3:30.42).

Fot. Paweł Skraba
Autor: Rafał Małys