Sportowcy AZS UMCS gotowi na Tokio! Poznajmy ich bliżej!

Dokładnie 23 lipca rozpoczną XXXII Letnie Igrzyska Olimpijskie w Tokio. W stolicy Japonii szansę na zaprezentowanie swoich umiejętności będzie miała co najmniej ósemka zawodników AZS UMCS. Co najmniej, bo lista jest nadal otwarta!

W związku ze zbliżającym się świętem sportu powstaje specjalny cykl programów, które przybliżą kibicom sylwetki lubelskich olimpijczyków startujących w Tokio. Projekt realizowany jest we współpracy z TVP 3 Lublin. Pierwszy odcinek pozwoli nam lepiej poznać biegaczki długodystansowe: Angelikę Mach i Izabelę Paszkiewicz oraz pływaków: Konrada Czerniaka i Laurę Bernat.

Konrad Czerniak to jeden z najbardziej doświadczonych zawodników występujących w klubie z Lublina. Nie tylko doświadczonych, ale też utytułowanych. Pochodzący z Puław specjalista od stylu motylkowego to wielokrotny medalista imprez międzynarodowych, w tym mistrzostw świata i Europy, a także dwukrotny uczestnik igrzysk olimpijskich.

Angelika Mach przeszła naprawdę długą drogę w swojej karierze, aby być w tym miejscu, w którym znajduje się dzisiaj. Myślała nawet o zakończeniu swojej przygody ze startami, ale jak na maratonkę przystało, wytrwała. Efekty przyszły wiosną 2021, kiedy to srebrny medal mistrzostw Polski w maratonie okrasiła kwalifikacją olimpijską.

Laura Bernat to niespełna 16-letnia pływaczka, która szturmem przebiła się do świadomości fanów sportu w Polsce. Pod koniec marca podczas zawodów Arena Grand Prix w Aqua Lublin wypełniła minimum na igrzyska olimpijskie w Tokio, pokonując 200 metrów grzbietem w czasie 2:09.81 sekundy. Tym samym zbliżyła się do rekordu Polski na zaledwie 0.07 sekundy. Mimo młodego wieku zawodniczka AZS UMCS ma w dorobku już dwa występy na seniorskich mistrzostwach Europy. Trenerem Laury jest Sławomir Pliszka.

Izabela Paszkiewicz podobnie jak Angelika Mach wywalczyła minimum kwalifikacyjne w maratonie podczas mistrzostw Polski w Dębnie. Zawody zakończyła na 3. miejscu. Jej forma ciągle rośnie. Nie tak dawno podczas zawodów Pucharu Europy w biegu na 10 000 metrów była siódma, co było najlepszym wynikiem w polskiej ekipie.

Sylwetki sportowców z Lublina zostały przedstawione w programie, który jest dostępny TUTAJ.

Autor: Kamil Wojdat