Pierwsze starty w Tokio za nimi. Laura Bernat w półfinale igrzysk!

Pływacy zainaugurowali starty zawodników AZS UMCS Lublin podczas 32. Letnich Igrzysk Olimpijskich w Tokio. 15-letnia Laura Bernat weszła do półfinału na 200 metrów stylem grzbietowym!

Podopieczna trenera Sławomira Pliszki wystąpiła w czwartej serii eliminacyjnej. Zaczęła spokojnie. Po dwóch nawrotach była na końcu stawki. Polka zaczęła nadrabiać straty na trzeciej długości basenu, a najlepiej jej to wyszło na ostatniej pięćdziesiątce. Bernat w swojej serii finiszowała na piątym miejscu z wynikiem 2:10.37. W całej stawce uplasowała się na trzynastej pozycji. Do półfinału zakwalifikowała się najlepsza szesnastka. Walka o finał w nocy z czwartku na piątek. Planowo wyścig Bernat ma rozpocząć się o godzinie 4:42. O wejście do najlepszej ósemki będzie niezmiernie trudno. W eliminacjach czas ósmej Kataliny Burian z Węgier wyniósł 2:09.10. Rekord życiowy Bernat to 2:09.81. Zatem na 99%, żeby przejść do finału, będzie trzeba go poprawić, a także poprawić rekord Polski Alicji Tchórz, wynoszący 2:09.74 sekundy.

Zanim popłynęła Laura Bernat, kilka dni wcześniej w sztafecie 4×100 metrów stylem dowolnym zaprezentował się Konrad Czerniak. Zawodnik z Lublina wystąpił na trzeciej zmianie i uzyskał czas 48.51 sekundy. Był to drugi wynik wśród biało-czerwonych. Najlepiej spisał się zawodnik AZS Łódź, Jakub Kraska. Oprócz wyżej wymienionej dwójki skład uzupełnili Karol Ostrowski i Kacper Majchrzak. Polacy nie przebrnęli eliminacji, kończąc zmagania na 11. miejscu. Kolejny start Czerniaka w piątek (30 lipca). O godzinie 12:11 rozpoczną się eliminacje na 50 metrów stylem dowolnym.

Chwilę po tym starty zaczną lekkoatleci, a konkretnie Paulina Guba, która powalczy o awans do finału pchnięcia kulą. Poniżej godzinowa rozpiska występów zawodników AZS UMCS:

fot. Sandra Dąbrowska
Autor: Kamil Wojdat