Podsumowanie tygodnia: Adela Piskorska z tytułem MVP na AZS Swimming Cup

To już koniec sezonu ligowego dla szczypiornistów AZS-u UMCS Lublin. Zwieńczyliśmy także cykl AZS Swimming Cup, gdzie znów rywalizację zdominowała Adela Piskorska.

Pływanie

Za nami finałowa runda AZS Swimming Cup, a ta decydująca rywalizacja wróciła tam, skąd wypłynęła, czyli do Aqua Lublin. Reprezentanci UMCS-u w jej trakcie wywalczyli łącznie sześć medali. Adela Piskorska nie miała sobie równych na 100 metrów stylem grzbietowym, a wyścig ukończyła z ponad siedmiosekundową przewagą (58.02). Nie pierwszy raz z resztą grzbiecistka UMCS-u zaprezentowała wysoki poziom i zasłużenie zgarnęła tytuł MVP zawodów.

Tak naprawdę AZS Swimming Cup są to bardzo ciekawe zawody. Zazwyczaj zawodnicy, ja tak samo, startujemy dosłownie z treningu. Ciężko ocenić, czego się można spodziewać. Uważam, że fajny czas. Na pewno by to lepiej wyglądało, gdyby z przodu było 57. Jakieś tam drobne błędy były, ale był to dla mnie trening beztlenowy – wyjaśnia Adela Piskorska.

Pozostałe medale dla Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej były z brązowego kruszcu i zawisły na szyi Jakub Chodulskiego (100 metrów dowolnym), Andrii Serga (100 metrów klasycznym), Zuzanny Szubzdy (50 metrów motylkowy) oraz Piotra Tomaszewskiego (50 metrów grzbietowy). Również sztafeta kobiet 4×50 metrów stylem zmiennym może świętować, gdyż drużyna w składzie Adela Piskorska, Weronika Żmuda, Natalia Siwko oraz Khrystyna Nahorniuk była trzecia (2:00.31). UMCS w ciągu całego cyklu zgromadził łącznie 351 punktów, co przełożyło się na piąte miejsce w klasyfikacji drużynowej. Wszystkie wyniki dostępne TUTAJ.

Mistrzostwa Polski Niesłyszących na długo zapadną w pamięci Pauli Rydzewskiej. Pływaczka lubelskiego klubu zakończyła je z dorobkiem 18 medali zarówno w kategorii Open, jak i Junior do lat 14 (10x złoto, 4x srebro, 4x brąz).

Lekkoatletyka

W Chorzowie odbył się 70. ORLEN Memoriał Janusza Kusocińskiego, czyli prestiżowy mityng wchodzący w cykl World Athletics Continental Tour Silver. W nim wzięli udział reprezentanci AZS-u UMCS Lublin. Fantastyczną formę potwierdził Łukasz Żak, który ustanowił rekord życiowy w biegu na 100 metrów (10.34 PB). Dobrze poradził sobie także Patryk Krupa, który pobiegł najszybciej w tym sezonie (10.47 SB). Pierwszy sprawdzian formy na 110 metrów przez płotki ma za sobą Michał Sierocki (14.25). Liderem krajowych tabel w klasyfikacji młodzieżowców na 800 metrów został Bartosz Kitliński. Ścigał się między innymi ze swoim klubowym kolegą Michałem Rozmysem (1:47.24). U pań ten dystans pokonała Sofia Ennaoui, dla której był to pierwszy start w sezonie (2:01.67). Na 400 metrów z kolei swoją dyspozycję sprawdzili Alicja Wrona-Kutrzepa (52.83) oraz Patryk Grzegorzewicz (46.72 PB). Nieco dłuższe odległości do pokonania mieli Szymon Żywko, który ścigał się na 1500 metrów (3:52.91) oraz Patrycja Kapała rywalizująca na 3000 metrów z przeszkodami (10:01.21).

Stolica również gościła wielu utalentowanych lekkoatletów w ramach Otwartych Mistrzostw Mazowsza U18 i U20. W życiowej formie jest Weronika Muszyńska, która pewnie wygrała w rzucie dyskiem i w dodatku awansowała na drugie miejsce na krajowych listach w tym sezonie (56.32 PB). Mateusz Kwaśniewski miał tylko jedną udaną próbę w rzucie oszczepem, ale była ona drugim najlepszym wynikiem w stawce (72.11). Rekord życiowy na 400 metrów poprawiła Weronika Taracha (55.98 PB), a na tym dystansie wśród panów startowali Oskar Gołębiowski (48.51 PB) i Karol Lesiczka (51.80). To nie był jedyny start Gołębiowskiego, bo spróbował swoich sił także na 200 metrów (22.35).

W naszym regionie także się sporo działo, bo w Białej Podlaskiej odbył się 2. Mityng kwalifikacyjny LOZLA. Marcin Sobiesiak śrubuje rekord klubu w rzucie młotem (63.73 PB) i awansował na czwarte miejsce wśród młodzieżowców w tym sezonie. Patryk Radwan zwyciężył w biegu na 100 metrów i po raz pierwszy złamał barierę 11 sekund (10.96) PB). Swój sezonowy rekord przebił zaś Sergiusz Stański w rzucie dyskiem (45.03). Życiówki na 400 metrów ustanowiły Amelia Czwodzińska (56.67 PB) oraz Alicja Nowakowska (59.39 PB). Wszystkie wyniki dostępne TUTAJ.

Za granicą również sprawdzali formę, a we francuskim Montreuil wystartowały Daria Zabawska i Adrianna Topolnicka. Były to międzynarodowe zawody wchodzące w cykl World Continental Tour Bronze. Zabawska uzyskała siódmy wynik w rzucie dyskiem (56.56), z kolei Topolnicka była jedenasta w wyścigu na 800 metrów (2:05.75). Powoli z formą rozkręca się Andrzej Kuch, który podczas GRAND SLAM Jerusalem uzyskał drugi wynik w skoku w dal (7.68 SB). Liese Prokop Memorial to zawody, w których w rzucie dyskiem rywalizował Oskar Stachnik. Lubelski dyskobol w najlepszej próbie uzyskał 59.13 metra, co było trzecim wynikiem.

Piłka ręczna

Hala Globus była świadkiem kolejnego świetnego zwycięstwa lubelskich szczypiornistów. AZS UMCS Lublin mocnym akcentem zakończył zmagania ligowe, bo pokonał 32-27 SMS ZPRP II Kielce. Więcej o tym meczu pisaliśmy TUTAJ.

Akademickie Mistrzostwa Polski

Finały Akademickich Mistrzostw Polski w tenisie stołowym dostarczyły sporo emocji. Panie niestety nie zdołały wejść do fazy pucharowej. W grupie wygrały z Uniwerysytetem Wrocławskim (3-2), ale musiały uznać wyższość takich ekip jak UE Wrocław (0-3), czy Politechnika Gdańsk (1-3). Lubliniankom pozostała jedynie walka o miejsca i choć zwyciężyły z AWF-em Katowice (3-1), to późniał uległy Uniwersytetowi Jagiellońskiemu (2-3), przez co zakończyły zmagania na dziesiątej lokacie.

UMCS: Bytof, Szewczak, Jeżewska, Dzioch, Więckowska.

Panowie w grupie wywalczyli drugie miejsce dzięki zwycięstwom nad AGH Kraków (3-1) oraz UMK Toruń (3-2), ale za mocny dla akademików z Lublina okazał się WSEwS Warszawa (1-3). Los tak chciał, że UMCS-owi przyszło się zmierzyć w ćwierćfinale z późniejszymi zwycięzcami turnieju. Ponownie starli się ze starymi znajomymi z Akademii Zamojskiej, którym ulegli 0-3. Choć z rywalizacji o podium zostali wyłączeni, to nadal liczyli się w walce jak najwyższe miejsce. Na swojej drodze pokonali Politechnikę Lubelską (3-1) oraz Uniwersytet Gdański (3-2), co przełożyło się na piąte miejsce na koniec mistrzostw. W klasyfikacji w typach uniwersytetów UMCS wywalczył srebro.

UMCS: Łuczyński, Włoszek, Pawelec, Chrześcian, Tomaszuk.

Szczypiornistki UMCS-u nie miały sobie równych w półfinałach AMP-ów i zapewniły sobie awans na turniej finałowy. A jak wyglądała ich droga? W fazie grupowej triumfowały w starciach z Akademią Tarnowską (21-13), UŚ Katowice (25-13) oraz ŚUM Katowice (29-15), co dało pewny awans do rundy pucharowej. W niej również poradziły sobie bez większych problemów pokonująć w ćwierćfinale Politechnikę Wrocławską (33-14), w półfinale AGH Kraków (22-14) i wreszcie w finale UŚ Katowice (22-11). Tytuł najlepszej zawodniczki turnieju zgarnęła Julia Owczaruk.

Akademickie Mistrzostwa Województwa Lubelskiego

To było starcie do jednej bramki. Piłkarki nożne UMCS-u wręcz rozbiły rywali z LAW Dęblin aż 22-1. W takim imponującym stylu umocniły się na pozycji liderek tabeli.

UMCS Lublin – LAW Dęblin 22-1 (11-0) 
UMCS: Pokrywka, Pielecha, Kazanecka, Pawlik, Franaszczyk, Krawczyk, Dymowska, Sprawka, Kozachuk, Żróbek, Gąsiorowska, Osińska, Rostecka.

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej będzie miał swoje przedstawicielki i przedstawicieli w półfinałach AMP w siatkówce plażowej. Wśród pań najlepiej poradził sobie duet Małgorzata Walczuk – Karolina Moryl, który dotarł aż do finału turnieju. W nim reprezentantki UMCS-u uległy rywalkom z KUL-u 13-21. Wysoko w rankingu znalazły się także Patrycja Dudziak oraz Natalia Szkoła, które były szóste, lecz nie wystarczyło to do awansu. U panów wyróżnić należy Marcina Kazaneckiego oraz Patryka Platosa, którzy wywalczyli siódmą lokatę oraz bilet do rywalizacji na szczeblu krajowym. Trzynaste miejsce przypadło duetowi Vladyslav Dvernytskyi – Szymon Kałdunek, a dziewiętnasta była para Hubert Gontarz – Piotr Januszanis. Te wyniki przełożyły się na drugie miejsce w klasyfikacji kobiet (22pkt) oraz czwartą pozycję wśród mężczyzn (20,5pkt).

W kolarstwie górskim jedyną przedstawicielką UMCS-u spośród pań była Katarzyna Szafranek-Całka, która wywalczyła brąz (15:27). To wystarczyło do drugiego miejsca w drużynowej klasyfikacji uczelni (12pkt). U panów mieliśmy znacznie więcej reprezentantów Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, a najszybszy był Jakub Biernasiuk, który sięgnął po mistrzostwo (24:02). Do rywalizacji przystąpili także Tomasz Borkowski (29:32), Patryk Kosiński (32:00) oraz Mikołaj Chachlowski (9:54 -4 okrążenia). Również w tej klasyfikacji drużynowej UMCS był drugi (22pkt).

A kto najlepiej radzi sobie w brydżu sportowym? Po srebro sięgnęła drużyna złożona z Magdaleny Fałek, Piotra Koseli, Krzysztofa Pilorza oraz Piotra Pikuty (65,37pkt). Piąta lokata przypadła ekipie, w której skład weszli Kinga Piątek, Jakub Machnik, Katarzyna Szczerepa, Mikołaj Zawłocki (12.99pkt). W rankingu drużynowym przełożyło się to na drugą pozycję.

Koszykówka

Poznaliśmy powołania do reprezentacji Polski U20, a tam nie zabrakło zawodniczek, które w minionym sezonie broniły białych-zielonych barw. W tym gronie znalazły się Justyna Adamczuk, Martyna Goszczyńska oraz Dominika Ullmann. Na liście rezerwowej są to z zaś Julia Jeziorna, Nicola Lubecka oraz Michella Nassisi.

Fot. AZS Swimming Cup
Autor: Rafał Małys