Podsumowanie tygodnia: Futsalistki obroniły tytuł mistrzowski

Wróciła rywalizacja w ramach Akademickich Mistrzostw Województwa Lubelskiego. Pierwsze mecze w tym roku rozegrały również szczypiornistki, tenisistki stołowe i futsaliści. Więcej przeczytacie w naszym cotygodniowym podsumowaniu.

Koszykówka

Miały stawiać opór rywalkom, a tymczasem to one dyktowały warunki na parkiecie. Polski Cukier AZS UMCS Lublin sięgnął po sensacyjne zwycięstwo 56-37 nad DVTK HUN-Therm i była to druga wygrana lublinianek w Eurolidze Kobiet. Istny koncert w drugiej połowie dała Aleksandra Zięmborska, za co wyróżniono ją nominacją do tytułu gracza kolejki. Biało-zielone poszły za ciosem i w niedzielę znów schodziły z parkietu z podniesioną głową. Po kapitalnym meczu wygrały 90-68 z Energą Polski Cukier Toruń i tym samym przedłużyły swoją serię zwycięstw.

Tyle szczęścia nie miała drużyna rezerw mistrzyń Polski, która zanotowała kolejną porażkę. Za mocne dla podopiecznych Marka Lebiedzińskiego okazały się koszykarki AZS-u Uniwersytet Warszawski, któremu uległy 54-86. Najskuteczniejsza w drużynie z Lublina w tym spotkaniu była Michella Nassisi, która uzbierała 13 oczek. Po tej porażce lubelska drużyna osunęła się na 10. lokatę w tabeli.

AZS Uniwersytet Warszawski – Bogdanka AZS UMCS II Lublin 86-54 (16-9, 28-18, 15-14, 27-13)
Bogdanka: Nassisi (13), Pogorzelska (9), Goszczyńska (8), Kuniewicz (7), Mitura (7), Mirosław (5), Bogut (3), Adamczuk (2), Dyś, Skulimowska.

Siatkówka

Siatkarki AZS-u UMCS Lublin po raz kolejny udowodniły, że chcą jak najszybciej wrócić do drugiej ligi. W rewanżowym spotkaniu z Feniksem AZS Politechnika Lubelska triumfowały 3-2. Chociaż podopieczne Wojciecha Ignatiuka pewnie wygrały pierwszego seta 25-18, to w kolejnych partiach oddały inicjatywę rywalkom. Świetna gra blokiem i czytanie gry sprawiło, że Feniks wyszedł na prowadzenie 2-1 w setach. AZS UMCS zdołał jednak doprowadzić do tie-breaka. Nerwową końcówkę spotkania lepiej wytrzymały właśnie biało-zielone i triumfem 15-12 w piątym secie zamknęły to spotkanie.

Myślę, że kluczowe w tym spotkaniu było ustawienie zawodniczek, ale też poprawienie zagrywki. Poprawiłyśmy też przyjęcie, gdyż ten pierwszy kontakt z piłką w drugim i w trzecim secie był gorszy. W kolejnych setach był już o wiele lepszy, co się przełożyło na wiele skończonych ataków. Nigdy nie ma takich meczów, gdy nie ma nic do poprawy. Popracujemy w najbliższym czasie nad przyjęciem, ale również nad asekuracją i nad tym, żeby było mniej nerwowej gry – podsumowała Amelia Mańka, siatkarka AZS-u UMCS.

Feniks AZS Politechnika Lubelska – AZS UMCS Lublin 2-3
AZS UMCS: Dudziak, Gołofit, Wujcik, Szczotko, Kowalczyk, Duma, Fedorko, Kopera, Siuba, Barczewska, Majewska, Mańka, Walczuk.

Gala Sportu Województwa Lubelskiego

Za nami Gala Sportu Województwa Lubelskiego, na której doceniono zeszłoroczne sukcesy reprezentantów AZS-u UMCS Lublin. Tytuł drużyny roku przyznano mistrzyniom kraju w koszykówce, czyli Polskiemu Cukrowi AZS UMCS Lublin. W kategorii sportowiec roku w czołówce rankingu znalazła się trójka reprezentantów AZS-u UMCS. Trzecia była pływaczka Adela Piskorska, szósta lekkoatletka Alicja Wrona-Kutrzepa, a siódma koszykarka Aleksandra Zięmborska.

Bardzo dużo pracy za nami, ale wierzę, że ta praca przyniesie wymierne efekty. To nie ostatnie emocje, jakich dostarczyliśmy naszym kibicom – mówił prezes AZS-u UMCS Lublin Rafał Walczyk w komentarzu dla TVP3 Lublin.

Piłka ręczna

Zaległe spotkanie z JKS-em San Jarosław rozegrały szczypiornistki MKS-u AZS UMCS Lublin. W nowy rok weszły pewnym zwycięstwem 35-21, choć w rzeczywistości swoją przewagę zarysowały dopiero w drugiej połowie. Do przerwy prowadziły bowiem 15-13, a swoją przewagę zaczęły budować po powrocie na parkiet. Szczególnie warto wyróżnić dobrą grę w defensywie, gdyż w ostatnich 15 minutach meczu straciły zaledwie jedną bramkę. Dzięki tej wygranej podopieczne Małgorzaty Roli powróciły na pozycję wiceliderek tabeli 1. Ligi Kobiet (Grupa C).

JKS San Jarosław – MKS AZS UMCS Lublin 21-35 (13-15)
MKS AZS: Dąbska (7), Dziuba (5), Cebula (5), Wicińska (4), Szczepaniak (4), Chodoń (3), Kołodziej (2), Owczaruk (2), Kuc (2), Leebe (1), Osowska.

Tenis stołowy

Powrót do rozgrywek ligowych i tenisistki stołowe ATS-u Akanza AZS UMCS Lublin od razu zostały rzucone na głęboką wodę. Na własnym terenie podejmowały KS Bronowiankę Kraków, czyli ówczesnego wicelidera tabeli. Niespodzianki nie było i gospodynie uległy 2-8, a jedyne zwycięstwa singlowe dla lubelskiej drużyny odniosły Julia Więckowska i Kinga Dzioch. Po dziesięciu kolejkach akademiczki plasują się na siódmej lokacie w pierwszoligowej tabeli.

Wiedziałyśmy, że będzie to ciężki mecz. Jest to bardzo silna drużyna, w dodatku druga w tabeli. Spodziewałyśmy się porażki, ale jestem zadowolona z dziewczyn, bo każda dała z siebie wszystko i o to w tym chodzi. Teraz przed nami kolejny wymagający mecz z Tarnowskimi Górami na wyjeździe. To trudny dla nas teren. Postaramy się wygrać to spotkanie, ale będzie to spore wyzwanie – przyznała Julia Więckowska, zawodniczka ATS-u Akanza AZS UMCS Lublin.

ATS Akanza AZS UMCS Lublin – KS Bronowianka Kraków 2-8
Akamza: Dzioch (singiel), Więckowska (singiel), Jeżewska, Szewczak.

Futsal

Nowy rok futsaliści Luxiony AZS UMCS Lublin rozpoczęli od udziału w 1/32 finału Pucharu Polski. Na tym etapie jednak przygoda ,,Dzików” zakończyła się po porażce 3-8 z Olimp Team Kamienica. Akademicy otworzyli wynik spotkania, ale nie ustrzegli się błędów, a jeden nich kosztował stratą gola i utraceniem przewagi bramkowej (1-1). Rywale wykorzystali swoje atuty, żeby przejąć inicjatywę w tym starciu, co pozwoliło im objąć prowadzenie i je powiększyć.

Olimp Team Kamienica – Luxiona AZS UMCS Lublin 8-3
Luxiona: Ostrowski (gol i asysta), Szymonek (gol), Wojtaszek (gol), Ławicki (asysta), Rogala, Sekrecki, Szyjduk, Godyński.

Akademickie Mistrzostwa Województwa Lubelskiego

Dobiegła końca rywalizacja w futsalu kobiet w ramach AMWL, a tytuł mistrzowski obronił Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej. Podopieczne Pawła Porzucka w półfinale wręcz rozgromiły Uniwersytet Medyczny aż 10-0. W finale UMCS również zaprezentował swoją siłę, a tym razem bez większych problemów pokonał Akademię Wincentego Pola 8-0. Poniżej prezentujemy mistrzostwski skład.

UMCS: Dymowska Weronika, Dymowska Wiktoria, Franaszczyk, Gąsiorowska, Kazanecka, Kozaczuk, Kozak, Krawczyk, Osińska, Pawlik, Pielecha, Pokrywka, Rostecka, Sobczyszczak, Sprawka, Szerszeń, Włodarczyk, Źróbek.

Na czwartym miejscu UMCS zakończył zmagania drużynowe w szachach. Najlepiej spośród reprezentantów uczelni spisał się Karol Nielipiuk, który zajął dziesiątą lokatę. W turnieju startowali również Maciej Korba (12. miejsce), Cleophas Charles (17. miejsce), Michał Kwiecień (19. miejsce), Grzegorz Olichwirowicz (22. miejsce), Filip Chańko (34. miejsce), Mikołaj Pasiuk (35. miejsce), Aliaksandra Shaban (44. miejsce).

Koszykarki UMCS-u umocniły się na fotelu liderek grupy, a tym razem zgarnęły komplet punktów w pojedynku z Akademią Wincentego Pola. Zwyciężyły 59-52, ale to starcie nie zupełnie poszło po myśli reprezentantek UMCS-u. Po trzech odsłonach prowadziły 39-30, ale w ostatniej kwarcie rywalki doprowadziły do wyrównania (52-52). UMCS zdołał jednak wrócić na właściwe tory i przechylił ponownie szalę na swoją korzyść w dogrywce.

AWP Lublin – UMCS Lublin 52-59 (8-4, 13-17, 9-18, 22-13, 0-7)
UMCS: Jakubczak (20), Kozak (13), Iwanowa (9), Saganek (6), Kucharska (4), Zhebryk (4), Chodonowska (2), Michalak (1), Piwniczka.

Lekkoatletyka

Sezon halowy powoli się rozkręca, a spora grupa reprezentantów AZS-u UMCS swoje pierwsze starty miała w sobotę na 1. Ogólnopolskim Halowym Mityngu POZLA. W biegu na 60 metrów mężczyzn najlepsze rezultaty uzyskała trójka lubelskich zawodników. Zwyciężył Łukasz Żak (6.87 SB), a tuż za nim znaleźli się Hubert Kozelan (6.91 SB) oraz Jakub Chmiel (6.97). Chmiel startował również na 200 metrów, gdzie miał drugi wynik w stawce (22.22 SB). Bardzo dobrze poradzili sobie również skoczkowie wzwyż, bo wśród panów najlepiej poradził sobie Jakub Hołub (1.95 SB), a spośród pań nie miała sobie równych Aleksandra Jankowska (1.65 SB). Poniżej prezentujemy pozostałe wyniki biało-zielonych.

Kobiety
60 metrów: Drozd (7.74 PB), Piotrowska (8.55 SB)
200 metrów: Drozd (24.94 SB), Piotrowska (27.74 SB)
300 metrów: Nowakowska (44.04 SB)
1000 metrów: Grońska (3:22.21 SB), Maciąg (3:33.22 SB)
Trójskok: Masiak (10.08 SB)
Skok wzwyż: Granowska (1.60 SB), Masiak (1.35 SB)

Mężczyźni
60 metrów: Pruś (7.29 PB)
1000 metrów: Cięszczyk (2:50.32 SB)
1500 metrów: Wojtaszek (4:10.94 SB)
Skok wzwyż: Mielniczuk (1.85 SB), Stróżek (1.75 SB), Khozin (1.70 SB)
Skok w dal: Stróżek (6.27 SB), Pruś (6.24 SB)

Do Warszawy z kolei na Halowe Zawody Kontrolne WMOZLA udała się Laura Wesztor, która w skoku wzwyż zrównała się ze swoim rekordem życiowym (1.65 =PB). Dodatkowo był to najlepszy wynik w stawce.

Zachęcamy Państwa do rozliczenia swojego PIT-u z AZS-em UMCS Lublin i przekazania nam swojego 1,5% podatku. Wasze wsparcie pomaga nam rozwijać klub i pisać kolejne piękne rozdziały historii jego funkcjonowania.

KRS: 000056079

Swój PIT możesz rozliczyć przy naszej pomocy. Dowiedz się więcej.