Podsumowanie tygodnia: Koszykarki obroniły mistrzostwo AMWL

Powoli kończą się już rozgrywki ligowe. Ostatnie mecze w sezonie rozegrały tenisistki stołowe, siatkarki oraz futsaliści. Po złoto w Akademickich Mistrzostwach Województwa Lubelskiego sięgnęły koszykarki UMCS-u.

Siatkówka

Lubelskie siatkarki nie zdołały wywalczyć awansu. W turnieju finałowym w Sosnowcu przegrały trzykrotnie i nie uzyskały promocji do drugiej ligi. Zarówno z PSPS-em Chemik Police, jak i MKS-em MOS Credo Płomień Sosnowiec uległy 0-3. Najlepiej poradził sobie w starciu z LTS-em Legionowia Legionowo 2, lecz przegrały po tie-breaku. Więcej o turnieju pisaliśmy w poprzednim artykule.

Tenis stołowy

Powoli zmierza ku końcowi sezon w 1. Lidze tenisa stołowego. Panowie z ATS-u Akanza AZS UMCS Lublin w swoim przedostatnim starciu ligowym przegrali 3-7 z BKS-em Stal Bielsko-Biała. Dla lubelskich zawodników to trzynasta porażka w tym sezonie, a o przebiegu spotkania pisaliśmy TUTAJ.

Sensacyjne zwycięstwo odniosły natomiast panie z Akanzy. W ostatnim meczu sezonu pokonały na wyjeździe 6-4 KS AZS UE Wrocław II, czyli ówczesne liderki. Wrocławianki były już jedną nogą w ekstraklasie, ale właśnie ta porażka sprawiła, że nie awansują na najwyższy szczebel ligowy. Lublinianki zaczęły z wysokiego ,,c” i już po pierwszych grach singlowych prowadziły 3-1. Duety Julia Więckowska-Kinga Dzioch oraz Xia Zhao-Aleksandra Jeżewska były bezbłędne w deblach. Dzięki temu przed decydującymi spotkaniami mieliśmy 5-1. Punkt na wagę zwycięstwa zdobyła Zhao, która pokonała 3-1 Paulę Krysińską. Podopieczne Pawła Janowskiego zakończyły sezon na 4. miejscu w tabeli.

KS AZS UE Wrocław II – ATS Akanza AZS UMCS Lublin 4-6
Akanza: Zaho (dwa single i debel), Dzioch (singiel i debel), Więckowska (singiel i debel), Jeżewska (debel).

Piłka ręczna

Szczypiornistki MKS-u AZS UMCS Lublin nie zdołały zatrzymać rozpędzonej ekipy ROKiS Radzymin Marcovia Marki. Lubelska drużyna po meczu pełnym walki musiała uznać wyższość liderek tabeli i uległa 26-30. Więcej o tym hicie kolejki przeczytacie TUTAJ.

Panowie również kończą bez punktów w ten weekend. AZS UMCS Lublin przegrał wyjazdowe starcie z SPR-em Orzeł Przeworsk 29-30, choć do przerwy obie ekipy dzieliła znacznie większa przewaga. Początkowo SPR praktycznie robił, co chciał na parkiecie i karcił zielono-białych za każdy błąd. Gospodarze zbudowali sobie ośmiobramkową zaliczkę (21-13) i wydawałoby się, że tylko cud pozwoliłby lublinianom wrócić do gry. Nie mając nic do stracenia, akademicy postawili wszystko na jedną kartę i to się opłaciło. Po osiemnastu minutach drugiej połowy tablica wskazywała 25-25, a duży udział w tym powrocie miał Szymon Sekuła, który miał serię czterech trafień z rzędu. Losy spotkania ważyły się do samego końca, ale o zwycięstwie miejscowych zadecydował rzut karny (30-29). Po tej kolejce lubelska ekipa spadła na dziesiątą pozycję w tabeli.

SPR Orzeł Przeworsk – AZS UMCS Lublin 30-29
AZS UMCS: Sekuła (9), Batyra (5), Smytruk (4), Daniel (3), K. Janicki (3), Książka (2), Włudarczyk (1), Abramowicz (1), Pytka (1), Proć, Wielgus, Gadaj, Stachowicz, D. Janicki.

Futsal

To już jest koniec tej pięknej historii. Futsaliści Luxiony AZS UMCS Lublin oficjalnie pożegali się z rozgrywkami 1. Ligi. Lubelskie ,,Dziki” w ostatnim meczu sezonu przegrali na wyjeździe z SSF-em Ewenta Wisła Opatowiec 3-12. W pierwszej połowie dzielili i rządzili futsaliści Wisły, którzy wyszli na prowadzenie 7-0. Po zmianie stron w końcu nastąpiło przełamanie w zespole z Lublina, bo trzykrotnie pokonał bramkarza rywali, ale to było zdecydowanie za mało. Tym przykrym akcentem sezon dobiegł końca, a zajmująca 12. lokatę w tabeli Luxiona AZS UMCS Lublin spadła do 2. Ligi.

Kończymy sezon kolejną wysoką porażką i spadamy na ostatnie miejsce w tabeli w związku ze zwycięstwem Heiro Rzeszów w Brzegu. Po fatalnej pierwszej połowie i wyniku 0:7, druga połowa była znacznie lepsza i przegraliśmy ją tylko 3:4 tracąc dwa gole w przewadze. Żegnamy pierwszą ligę i czekamy na dalsze informacje oraz podsumowanie sezonu. Dziękujemy Kibicom za wszystkie lata wspólnej rywalizacji oraz drużynie SSF Ewenta Wisła Opatowiec za dzisiejszą rywalizację – czytamy na profilu dużyny na Facebooku.

SSF Ewenta Wisła Opatowiec – Luxiona AZS UMCS Lublin 3-12
Luxiona: Szymonek (2 gole), Wojtaszek (gol), Ławicki (2 asysty), Szewczyk (asysta), Brzeziński, Mietlicki, Fularski, Godyński.

Lekkoatletyka

Poznaliśmy powołania do reprezentacji Polski na World Relays, podczas których sztafety będą walczyć o kwalifikacje na igrzyska olimpijskie do Paryża. W 26-osobowej kadrze biało-czerwonych znalazła się dwójka lekkoatletów z AZS-u UMCS Lublin, a są to Alicja Wrona-Kutrzepa i Patryk Grzegorzewicz. Rywalizacja odbędzie się w dniach 4-5 maja w Nassau.

Pływanie

Za nami druga runda Lauru Lubelskiego Koziołka 2024, w którym reprezentanci AZS-u UMCS Lublin zgromadzili 275 punktów w klasyfyikacji drużynowej, co było czwartym wynikiem. Dwa starty Szymona Skoczylasa dały mu dwa złote medale, gdyż zdominował wyścigi 9-latków na 25 metrów dowolnym oraz na 50 metrów grzbietowym. Na pierwszym stopniu podium stawały także Justyna Zwijacz (25m dowolny kat. 8 lat) oraz Jagoda Filimowicz (50m grzbietowy kat. 14-15 lat). Po srebro popłynęli Aleksander Zamecki (50m grzbietowy kat. 14-15 lat) oraz Oliwia Łukasiewicz (50m grzbietowy kat. 14-15 lat), a brązowe krążki wywalczyły Lena Wójtowicz (50m grzbietowy kat. 13 lat) oraz Agata Wójcik (100m dowolny kat. 14-15 lat). Wszystkie wyniki dostępne TUTAJ.

To nie były jedyne zawody pływackie z udziałem zawodników AZS-u UMCS Lublin. Część z nich wzięła udział w Ogólnopolskich Drużynowych Zawodach Dzieci 10-11 lat. Najlepiej poradziła sobie Diana Przygoda, która w wyścigach na 100 i 200 metrów uzyskała szóste lokaty. Pełne wyniki z zawodów dostępne TUTAJ.

Akademickie Mistrzostwa Województwa Lubelskiego

Piłkarze nożni UMCS-u rozegrali swój pierwszy mecz grupowy w ramach Akademickich Mistrzostw Wojewóztwa Lubelskiego. Na inauguracje pewnie zwyciężyli nad LAW Dęblin aż 5-2. Grad bramek mieliśmy dopiero w drugiej połowie, gdyż do przerwy lublinianie prowadzili jedynie 1-0.

UMCS Lublin – LAW Dęblin 5-2 (1-0)
UMCS: Sypeń (2 gole), Cygan (1 gol), Kuśmierz (1 gol), Zdunek (1 gol), Ciesielczuk, Wdowicz, Gede, Janiszek, Mazur, Rosiński, Sprawka, Oreńczuk, Wójcik, Deneka, Rogala, Kwiatosz, Szczodrak, Miakhi.

Koszykarki Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej z kolei zamknęły zmagania grupowe AMWL porażką 38-68 z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim. Ten mecz nie miał jednak wpłwu na końcowe rozstawienie w tabeli. UMCS zajął pierwsze miejsce i obronił tytuł mistrzowski. Poniżej przedstawiamy skład zwycięskiej drużyny prowadzonej przez trenera Krzysztofa Szewczyka.

UMCS: Adamczuk, Chodonowska, Goszczyńska, Gruszczak, Iwanowa, Jakubczak, Jeziorna, Kozak, Krasuska, Kucharska, Kuper, Michalak, Nassisi, Piwnicka, Saganek, Zhebryk.

Zachęcamy Państwa do rozliczenia swojego PIT-u z AZS-em UMCS Lublin i przekazania nam swojego 1,5% podatku. Wasze wsparcie pomaga nam rozwijać klub i pisać kolejne piękne rozdziały historii jego funkcjonowania.

KRS: 000056079

Swój PIT możesz rozliczyć przy naszej pomocy. Dowiedz się więcej.

Autor: Rafał Małys