Rozpoczął się prestiżowy cykl Mare Nostrum, gdzie rywalizuje Adela Piskorska. Nasi lekkoatleci natomiast wywalczyli medal na mistrzostwach Polski sztafet.
Koszykówka
Przez ostatnie lata występowała w MB Zagłębiu Sosnowiec, a teraz jest gotowa na nowe wyzwania. Klaudia Wnorowska jest drugim wzmocnieniem kadry Polskiego Cukru AZS UMCS Lublin na sezon 2025/2026. Więcej o naszej nowej zawodniczce przeczytacie TUTAJ.
Piłka ręczna
Mimo wielu problemów szczypiorniści AZS UMCS Lublin zakończyli sezon na wysokim, szóstym miejscu. Trener Łukasz Achruk w rozmowie z nami opowiedział o planach, ambicjach i kulisach budowy zespołu. Cała rozmowa dostępna w poprzednim artykule.
Lekkoatletyka
Sukces naszych zawodników na mistrzostwach Polski w biegach sztafetowych. Reprezentacja AZS-u UMCS Lublin wywalczyła brązowy medal na dystansie 4×400 metrów mix w kategorii U23 (3:32.60). Autorami tego sukcesu byli Łukasz Bańka, Amelia Czwodzińska, Oskar Groński oraz Natalia Szukała.
Nasi najlepsi dyskobole wystartowali w Grand Prix Gliwic, który w tym sezonie miał rangę World Athletics Continental Tour Challenger. Wśród pań najlepsza była Daria Zabawska (61.31 SB), a drugie miejsce zajęła jej klubowa koleżanka Weronka Muszyńska (56.55). Wśród panów natomiast nie miał sobie równych Oskar Stachnik (60.00 SB). Dumą napawa fakt, że Zabawska i Stachnik są liderami krajowych tabel w tym sezonie.
W Białymstoku odbył się Ogólnopolski Mityng Lekkoatletyczny MKS Juvenia Białystok 2025. Z dobrej strony pokazał się Jakub Chmiel, który triumfował na dystansach 100 metrów (10.84) oraz 200 metrów (21.70). Na tym drugim dystansie miał okazję rywalizować z Oskarem Gołębiowskim (22.18). Oskar sprawdził swoją dyspozycję także w wyścigu na 300 metrów przez płotki (38.57).
Spora grupa lekkoatletów wystartowała w stolicy Polski na tamtejszych Otwartych Mistrzostwach Mazowsza U18 i U20. Zmagania na 800 metrów pań zdominowała Patrycja Kapała (2:14.80). Wśród panów na 800 metrów mieliśmy rekordy życiowe, a osiągnęli je Miłosz Czerwonka (1:53.74 PB), Hubert Sobiesiak (1:54.77 PB) oraz Miłosz Tama-Poniakowski (2:03.35). Na dystansie o połowę krótszym ścigali się Karol Lesiczka (51.75) oraz Wiktor Idzi (52.37 PB). Dotychczasową życiówkę na 3000 metrów przebił Tomasz Cięszczyk (9:01.21).
Na otwartych Mistrzostwach Przemyśla pojawiła się Anna Kicińska, która wystartowała w pchnięciu kulą (31.95) oraz w rzucie dyskiem (44.88).
W naszym regionie z kolei odbył się 2. Mityng Kwalifikacyjny LOZLA 2025 połączony z Mistrzostwami Województwa Lubelskiego U23. Rekordowy bieg Jakuba Orzędowskiego na 100 metrów zwieńczony nową życiówką (11.41 PB). Kapitalnie spisał się także na 300 metrów, gdzie był najszybszy (35.65 SB). Nowe najlepsze wyniki w karierze ustanowili między innymi Kornelia Grońska na 400 metrów (59.77 PB), Gabriel Mędrek w pchnięciu kulą (12.24 PB), czy Jacek Mazur na 800 metrów (2:00.53 PB). Wszystkie wyniki dostępne TUTAJ.
Pływanie
W prestiżowym cyklu Mare Nostrum w Monako wzięła udział Adela Piskorska. Rywalizacja stała na światowym poziomie, a największy sukces nasza grzbiecistka osiągnęła na 100 metrów, bo wywalczyła brązowy medal (1:00.72). Zmagania na 50 metrów grzbietem zakończyła na etapie ćwierćfinału (28.60). Następnym przystankiem Mare Nostrum Tour będzie Barcelona.
Jesteśmy po trzeciej rundzie Lauru Lubelskiego Koziołka 2025. Lider klasyfikacji 10-latków Szymon Skoczylas znów pokazał się ze znakomitej strony. Zwyciężył on bowiem na dystansach 50 metrów dowolnym oraz 25 metrów motylkiem w swojej kategorii wiekowej. 15-letnia Jagoda Filimowicz wygrała na 100 metrów grzbietem i była druga na 50 metrów dowolnym. Na podium stawali również:
- 13-letnia Michalina Kuźnicka (3. miejsce na 50 metrów klasycznym)
- 8-letni Damian Palamarchuk (3. miejsce na 50 metrów grzbietowym)
- 15-letni Aleksander Zamecki (3. miejsce na 100 metrów grzbietowym)
Wszystkie wyniki dostępne TUTAJ.
Akademickie Mistrzostwa Województwa Lubelskiego
Piłka nożna
Piłkarki UMCS-u rozpoczęły zmagania z przytupem, bo już w pierwszym starciu rozbiły KUL aż 7-0. Najskuteczniejsza na murawie była Julia Gąsiorowska, która ustrzeliła hat-tricka.
KUL Lublin – UMCS Lublin 0-7 (0-4)
UMCS: Gąsiorowska (3), Franaszczyk (1), Sprawka (1), Pielecha (1), Włodarczyk (1), Dymowska, Plich, Rostecka, Pokrywka.
Kolejny mecz znów był pokazem siły podopiecznych Pawła Porzucka. W sobotę zawodniczki UMCS-u pewnie pokonały 5-1 AWP Lublin.
UMCS Lublin – AWP Lublin 5-1 (2-1)
UMCS: Pielecha (1), Gąsiorowska (1), Franaszczyk, Krawczyk (1), Głodek (1), Zając, Pawlik, Rostecka, Pokrywka, Sprawka.
Wynik starcia z AWP Lublin powtórzył się w kolejnym starciu naszych studentek. Tym razem UMCS nie dał szans Uniwersytetowi Medycznemu (5-1). Tym samym studentki Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej po trzech kolejkach zajmują pozycję liderek tabeli.
UM Lublin – UMCS Lublin 1-5 (1-1)
UMCS: Głodek (2), Rostecka (2), Krawczyk (1), Pokrywka, Sprawka, Pielecha, Gąsiorowska, Franaszczyk, Zając, Pawlik.
Siatkówka plażowa
Również w siatkówce plażowej powodzi się studentom UMCS-u, bo duet Marcin Kazaniecki – Patryk Płatos zwyciężył w AMWL-ach. Tym samym panowie zapewnili sobie udział w nadchodzących półfinałach Akademickich Mistrzostw Polski. Bez awansu zakończyli zmagania Ilia Dowhji – Vladyslav Dvernicki (12. miejsce) oraz Hubert Gontarz – Piotr Januszanis (16. miejsce). Dzięki tym wynikom UMCS zajął trzecie miejsce w klasyfikacji drużynowej.
Powód do dumy dały nam również panie, bo para Małgorzata Walczuk i Karolina Moryl dotarł do finału, gdzie niestety zaznał porażki. Maria Stępień wraz z Dominiką Walankiewicz wywalczyły piąte miejsce, więc tym samym dwie drużyny z UMCS-u zagrają w półfinałach AMP. Szcześcia zabrakło Idze Winiarskiej oraz Magdalenie Piliszczuk, które zakończyły zmagania na ósmej pozycji. W klasyfikacji drużynowej panie wypadły lepiej niż panowie, gdyż Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej był najlepszą uczelnią.
Autor: Rafał Małys