Podsumowanie tygodnia: Sukcesy lekkoatletów w międzynarodowych startach

Pierwszy tydzień sierpnia w całości stał pod znakiem lekkoatletyki. Zawodnicy AZS-u UMCS Lublin wzięli udział w międzynarodowych imprezach, gdzie rywalizowali z najlepszymi w swojej kategorii wiekowej.

Lekkoatletyka

Bartosz Kitliński po raz kolejny w tym sezonie pokazał na co go stać. Jako reprezentant Polski udał się do kolumbijskiego Cali na mistrzostwa świata U20, gdzie rywalizował na dystansie 800 metrów. O awansie do półfinału zadecydowała tak naprawdę tysięczna sekundy, gdyż Kitliński uzyskał identyczny czas co Luke Boyes (1:50.49) i tym samym ex aequo z trzeciego miejsca przeszli do kolejnej rundy. W półfinale Kitliński pobiegł jeszcze szybciej, bo linię mety przekroczył z czasem 1:48.82. Był to jedenasty wynik i chociaż nie wystarczył na finał, to i tak lekkoatleta AZS-u UMCS może uznać mistrzostwa za bardzo udane.

Do Kolumbii przyjeżdżałem z 24 czasem na listach, a wyjeżdżam jako 11 zawodnik na świecie. To zdecydowanie były udane zawody, ale nie spoczywam na laurach i lecę dalej bo już za rok mistrzostwa Europy juniorów w Kluż Napoka – napisał na swoim profilu Kitliński.

Na Stadionie Śląskim w Chorzowie odbyła się Diamentowa Liga w ramach memoriału Kamili Skolimowskiej. Po raz pierwszy w historii ten mityng zorganizowano w Polsce, a wzięła w nim udział czwórka lekkoatletów AZS-u UMCS Lublin. Sofia Ennaoui była piąta w biegu na 1500 metrów, a przy tym uzyskała swój najlepszy wynik w sezonie (4:01.39). Adrianna Czapla z kolei zajęła siódmą pozycję na 800 metrów, ale co najważniejsze ustanowiła nowy rekord życiowy (1:59.86,). Małgorzata Hołub-Kowalik oraz Wiktoria Drozd wystartowały w finale B wyścigu na 400 metrów. Najlepiej poradziła sobie Hołub Kowalik, która miała drugi wynik (53.24), natomiast Drozd była czwarta (54.22).

Za nami kolejny międzypaństwowy mecz Polska-Czechy-Węgry-Słowacja-Słowenia, który tym razem odbył się w kategorii U23. Zwyciężyła reprezentacja biało-czerwonych (460.5pkt), a cegiełki do tego sukcesu dołożyli lekkoatleci lubelskiego klubu. W konkurencji rzutu dyskiem najlepsza była Weronika Muszyńska, a w dodatku jej trzy próby były już na wagę zwycięstwa. Ta najdalsza wyniosła 49.99 metra. Paulina Zielińska rywalizowała na dystansie 200 metrów oraz w sztafecie żeńskiej 4×400 metrów. W konkurencji indywidualnej była trzecia z wynikiem 24.13 sekundy, za to sztafeta, w której biegła zwyciężyła (3:36.85). Dla Wiktorii Drozd wyścig na 400 metrów zakończył się drugą lokatą (53,99).

Jadąc na mecz w głowie miałam dalekie rzucanie. Chciałam poprawić swój rekord życiowy, lecz warunki pogodowe na miejscu nie pomogły oraz długa podróż autobusem z Polski do Gyõr. Poziom w rzucie dyskiem na tych zawodach nie był wysoki i wygrałam konkurs z dużą przewagą. Z wyniku nie jestem zadowolona i mogę śmiało powiedzieć, że był to jeden z moich gorszych startów. Walczyłam jednak o miejsce i punkty dla Polski. Za rok są Młodzieżowe Mistrzostwa Europy i celuję w nich w ścisły finał, a nawet o medal – komentuje Weronika Muszyńska, lekkoatletka AZS-u UMCS.

Pływanie

Zakończyła się rywalizacja w punktacji sportu młodzieżowego na długim basenie. Zwycięzcą klasyfikacji został AZS UMCS Lublin z dorobkiem 672 punktów, który miał przy tym 45.5 punktu przewagi nad drugim UKS-em G-8 Bielany Warszawa. Tak się prezentuje pełny dorobek zielono-białych w poszczególnych kategoriach:

  • Młodzieżowiec: 449.75 pkt (pierwsze miejsce)
  • Junior: 173.25 pkt (drugie miejsce)
  • Junior Młodszy: 29 pkt (dwudzieste piąte miejsce)
  • Młodzik: 20 pkt (dwudzieste czwarte miejsce)

Fot. Paweł Skraba
Autor: Rafał Małys