Podsumowanie tygodnia: Szczypiorniści z awansem na finały AMP

W minionym tygodniu bacznie śledziliśmy zmagania pływaków podczas najważniejszej imprezy w kraju. Powody do dumy dały nam także akademickie zespoły, a w szczególności piłkarze ręczni, którzy wywalczyli trzecie miejsce podczas półfinałów Akademickich Mistrzostw Polski.

Pływanie

W Olsztynie odbyła się najważniejsza impreza pływacka w kraju. AZS UMCS Lublin po raz trzeci z rzędu triumfował w klasyfikacji punktowej podczas Głównych Mistrzostw Polski Seniorów i Młodzieżowców, a w klasyfikacji medalowej zajął trzecie miejsce (6 złotych, 5 srebrnych i 2 brązowe medale). Głównym celem było uzyskać jak najwięcej kwalifikacji na imprezy międzynarodowe, a tych nie brakowało. Zwieńczeniem mistrzostw był rekord Polski pobity przez Adelę Piskorską na 200 metrów grzbietem. Więcej o przebiegu rywalizacji przeczytacie w naszym poprzednim artykule.

Zmaganie pływackie mogliśmy śledzić także w naszym mieście, bo na pływalni Aqua Lublin odbyła się druga runda wojewódzkiej Ligi Dzieci i Młodzików. AZS UMCS zajął czwarte miejsce w klasyfikacji drużynowej, a trzech pływaków z akademickiego klubu wróciło do domu z medalami. W wyścigu na 200 metrów grzbietem drugie miejsce zajął Aleksander Zamecki, a lokatę niżej stanął Szymon Pietraś. Wśród kobiet na tym samym dystansie brąz wywalczyła Agata Wójcik. Wszystkie wyniki z zawodów dostępne TUTAJ.

Piłka ręczna

Za szczypiornistkami MKS-u AZS UMCS Lublin ostatnie wyjazdowe spotkanie w tym sezonie, a mierzyły się z aktualnymi wiceliderkami tabeli, czyli PreZero APR-em Radom. Lublinianki musiały jednak uznać wyższość wyżej notowanego rywala i przegrały 26-34. Gospodynie już w pierwszej połowie zdominowały parkiet, a bramki rzucane seriami pozwoliły im wypracować sobie zaliczkę do przerwy (22-13).

Po przerwie to akademiczki zaczęły dochodzić do głosu. Na szczególną uwagę zasługuje świetna dyspozycja Julii Skubacz, która w całym meczu na swoim koncie zgromadziła 11 bramek i był to jej najlepszy wynik w sezonie. Podopieczne Małgorzaty Roli wygrały drugą połowę 13-12, ale nie zdołały odrobić strat sprzed przerwy. Lublinianki walczą teraz o utrzymanie czwartej pozycji w lidze, a na koniec sezon zmierzą się w akademickich derbach z AZS-em UW Warszawa. To starcie już 6 maja o 12:00 w Hali Globus.

PreZero APR Radom – MKS AZS UMCS Lublin 34-26 (22-13)
MKS AZS: Skubacz (11), Dziuba (6), Rossa (5), Tomczyk (3), Kuc (1), Śliwińska, Janczarek, Przewosnik, Leebe, Chodoń, Zgrzebnicka, Owczaruk, Suszek, Osowska, Kowalska.

Akademickie Mistrzostwa Polski

Szczypiorniści UMCS wywalczyli brązowe medale w półfinałach AMP, a przy tym uzyskali prawo do startu w turnieju finałowym. Lublinianie przeszli jak burza fazę grupową, bo na swojej drodze pokonali 50-19 WSP Szczytno oraz 32-15 UMed Łódź. W ćwierćfinale UMCS trafił na AWF Warszawa, a do rozstrzygnięcia tego starcia potrzebne były rzuty karne. W ich egzekwowaniu lepsi byli podopieczni Łukasza Achruka, co zapewniło im wejście do strefy medalowej. W niej ulegli ekipie UWM Olsztyn 26-30 i pozostało im już jedynie spotkanie o trzecie miejsce. Po emocjonującym starciu z SGGW Warszawa przewagą jednej bramki zdołali wywalczyć brąz (23-22).

Półfinały były dla nas zarówno ciężkie, jak i łatwe. Zrobiliśmy plan minimum, mimo że męczyliśmy się w półfinale. Następne mecze tak naprawdę nie miały już znaczenia. Chodziło o to, żeby każdy zakończył ten turniej w zdrowiu, bo przed nami jeszcze przed nami rywalizacja ligowa, a potem będziemy się przygotowywać na finały – wyjaśnia Karol Kołodziejczyk, kierownik lubelskiego zespołu.

UMCS: K. Janicki, D. Janicki, Daniel, Puchała, Batyra, Pergoł, Lender, Kamiński, Antoniak, Tuszyński, Rycerz, Stachowicz, Abramowicz.

Akademickie Mistrzostwa Województwa Lubelskiego

Piłkarze nożni UMCS-u stanął przed szansą na tytuł akademickich mistrzów naszego województwa. Awans do wielkiego finału zapewnili sobie dzięki zwycięstwu nad Politechniką Lubelską 2-1. Emocji dostarczyła szczególnie końcówka, gdy kwestia zwycięstwa nadal była sprawą otwartą, ale finalnie podopieczni Tomasza Bieleckiego zdołali przypieczętować awans. Już teraz wiemy, że UMCS zakończy rozgrywki nie tylko z medalem, ale także z biletem na półfinały Akademickich Mistrzostw Polski. O złoto na szczeblu wojewódzkim powalczy natomiast z Uniwersytetem Przyrodniczym, czyli triumfatorami dwóch poprzednich edycji.

Bardzo fajna była organizacja gry w defensywie i bardzo szybko też wracaliśmy do obrony. To jest element, który ten mecz wyróżniał w porównaniu do poprzednich. Byliśmy trochę nieskuteczni, bo nie wykorzystaliśmy wielu sytuacji. Musimy przede wszystkim zachować koncentrację, bo jak końcówka pokazała, jest ona potrzebna do ostatniej minuty. Duże słowa uznania dla przeciwników, którzy postawili nam bardzo wysoko poprzeczkę – podsumował spotkanie trener Tomasz Bielecki.

UMCS Lublin – PL Lublin 2-1 (1-0)
UMCS: Długosz, Chrześcijanek, Janiszek, Masztaleruk, Naumiuk, Cygan, Lato, Poleszak, Kura, Choina, Chwedoruk, Kubacki, Makówczyński, Papuha, Gałan.

Autorzy: Rafał Małys/Zuzanna Zając