Poznaliśmy nowych mistrzów. Za nami drugi dzień zmagań na AMP-ach w szachach

Jesteśmy na półmetku Akademickich Mistrzostw Polski w szachach. Za nami drugi dzień zmagań, w którego trakcie poznaliśmy nowego mistrza i mistrzynię turnieju indywidualnego. Rozpoczęliśmy także zmagania drużynowe.

Alicja Śliwicka (UMK Toruń) utrzymała pozycję liderki i tym samym została nową mistrzynią. W szóstej rundzie musiała się zmierzyć z Lidią Czarnecką (ANS Elbląg), która tak jak ona była niepokonana w tamtym momencie. Walka była bardzo wyrównana, ale finalnie szalę zwycięstwa przechyliła na swoją korzyść Śliwińska. Reprezentantka uczelni z Torunia poszła za ciosem w kolejnej partii, gdzie każdy najmniejszy błąd mógł ją sporo kosztować. W końcu mierzyła się z Julią Antolak (ALK Warszawa), czyli obrończynią tytułu, ale i tym razem zgarnęła pełną pulę. Mimo remisów z Anną Kubicką (ALK Warszawa) i Liwią Jarocką (UW Warszawa) utrzymała status liderki. Po srebro sięgnęła Lidia Czarnecka, której jedyną porażką była ta ze Śliwicką. Swój ubiegłoroczny wynik poprawiła Kubicka, która w minionej edycji była czwarta, a teraz wywalczyła brąz.

Walka we wszystkich partiach była do samego końca. Zawodniczki robiły wszystko, dążąc do celu, żeby wygrywać pojedyncze partie. Chodzi w końcu o jak najlepsze miejsce oraz medale w klasyfikacjach typów uczelni. Nie było partii, które kończyły się na zasadzie remisu i jakiegoś luzu, tylko każda była grana do końca. Czas w tych partiach był wykorzystywany w niektórych partiach na zasadzie dodawania trzech sekund, czyli grały na oparach szachowych. Mamy oczywiście możliwość zobaczyć wszystkie te pojedynki dzięki transmisjom – podsumował Zbigniew Pyda, koordynator mistrzostw.

Wśród panów po najwyższy laur sięgnął Jakub Kosakowski (Politechnika Opolska), który do samego końca pozostał niepokonany. Największe problemy sprawił mu pojedynek z Radosławem Psykiem (SGGW Warszawa), bo ich starcie zakończyło się remisem. Na swojej drodze pokonał za to Igora Kowalskiego (ALK Warszawa), Miłosza Szpara (Uniwersytet Rzeszowski), czy też arcymistrza szachowego Igora Janika (ALK Warszawa). Na miejscach od 2 do 8 było bardzo ciasno w tabeli, gdyż zawodnicy mieli na swoim koncie po siedem zwycięstw, remis i porażkę, więc liczyły się małe punkty. Te przemówiły na korzyść Jakuba Sudera (UEK Kraków), który zakończył ze srebrem. Na trzecim stopniu podium uplasował się natomiast wspomniany już wcześniej arcymistrz Igor Janik.

Tak jak w każdych AMP-ach szachowych jest tutaj fantastycznie i świetnie się bawimy. Oczywiście partii jest dużo i to dla nas ciężka praca. Ponieważ jestem dużo grającym, ale jednak amatorem, to poziom dla mnie jest oczywiście wysoki. To jednak bardzo dobrze, gdyż takich zawodów potrzebujemy i na nich można się rozwijać. Miałem już doświadczenie z poprzednich AMP-ów, więc wiedziałem, że łatwo nie będzie. Są tutaj zawodnicy z tytułami, nie kiedy bardzo wysokimi, a w tym gronie mamy nawet jednego arcymistrza – mówił Przemysław Hałubiec (UJ CM).

Medalistów turnieju indywidualnego już poznaliśmy, więc przyszedł czas na zmagania drużynowe. W sobotni wieczór rozegrano pięć rund i śmiało można powiedzieć, że rywalizację zdominowały warszawskie uczelnie. Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie oraz Politechnika Warszawska wygrały swoje cztery pierwsze mecze i na koniec dnia rozegrały pojedynek bezpośrednio między sobą. W derbach Warszawy bezkonkurencyjna okazała się Akademia Leona Koźmińskiego, która wygrała 5-1 w partiach. Tym samym z pozycji lidera rozpocznie ostatni dzień mistrzostw.

Nie można lekceważyć także Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie, która nadal pozostaje niepokonana. O sile krakowskiej ekipy musiały się między innymi przekonać Uniwersytet Warszawski (4-2). Na koncie krakowian widnieje trzy zwycięstwa oraz dwa remisy, które padły po starciach z Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie (3-3) oraz z Politechniką Opolską (3-3). Dla Uniwersytetu Warszawskiego starcie z UEK-iem było jedyną porażką, bo w pozostałych starciach wysoko triumfowali. To z pewnością zapowiada ciekawy przebieg rywalizacji, a tę możecie śledzić na kanale YouTube AZS UMCS Lublin.

Przypominamy, że Partnerem wydarzenia Akademickich Mistrzostw Polski w Szachach jest Województwo Lubelskie „Lubelskie Smakuj Życie!

Fot. Elbrus Studio
Autor: Rafał Małys