Prawie pękła ,,setka”. Pewna wygrana lubelskich koszykarek

Były faworytkami tego starcia i wywiązały się z tej roli w 100%. Koszykarki Polskiego Cukru AZS UMCS Lublin pewnie pokonały 96-44 ekipę Polskie Przetwory Basket 25 Bydgoszcz. Jest to najwyższa wygrana akademiczek w tym sezonie, a każda zawodniczka dołożyła swoją cegiełkę do tego zwycięstwa.

Kluczowa dla przebiegu meczu była pierwsza kwarta, bo po trzypunktowym rzucie Aleksandry Kuczyńskiej lublinianki nie straciły prowadzenia już do samego końca (3-6). Parkiet w kolejnych minutach zdominowała Natasha Mack, która zanotowała imponującą serię trafień z rzędu 10-18. Różnicę rzutami zza łuku powiększyły Katarina Zec oraz Aleksandra Zięmborska, a w obu sytuacjach dogrywała im Kuczyńska (12-21). Do grona punktujących za trzy dołączyła również Magdalena Ziętara i ustaliła przy tym wynik pierwszej kwarty (16-34).

Ta, która zakończyła punktowanie w pierwszej części, rozpoczęła je w drugiej. Dwie świetnie zamknięte akcje oraz celna trójka powiększyły nie tylko dorobek strzelecki Ziętary, ale i przewagę popularnych ,,Pszczółek” nad gospodyniami (16-41). Lubelska ekipa w pełni kontrolowała przebieg meczu, co pozwoliło na nieco rotacji, bo trener Krzysztof Szewczyk zaufał swoim rezerwowym i na parkiecie sporo minut otrzymały Wiktoria Zając, Dominika Mazurek oraz Martyna Goszczyńska. Po trafieniu z wolnego tej ostatniej tablica wyświetlała 19-46, a ta przewaga do przerwy jeszcze się powiększyła (25-55).

Druga połowa zaczęła się od prawdziwego koncertu trzypunktowych rzutów, a całą sekwencję rozpoczęła Katarina Zec, która trafiła dwa razy, po niej dwukrotnie precyzją popisała się Olga Trzeciak, a całą serię zamknęła Aleksandra Zięmborska (34-70). W ostatniej odsłonie pole do popisu oddano zmienniczkom, które bardzo dobrze wykorzystały ten czas. W niej punktowanie rozpoczęła Zając (36-74), a sukurs za nią poszła Mazurek, która rzuciła trójkę, a po chwili wykończyła kolejną akcję (36-79). Po celnym lay-up’ie Goszczyńskiej było już 39-88 i zespół z Lublina spokojnie odliczał końcowe minuty spotkania. Wynik 44-96 wyświetlał się po syrenie obwieszczającej koniec meczu, a oznaczało to ósme ligowe zwycięstwo biało-zielonych.

Nie ma co ukrywać, że byliśmy lepszym zespołem, bo jechaliśmy na ten mecz jako faworyt. Cieszę się, że podstawowe zawodniczki mogły odpocząć po tych ostatnich wyczerpujących tygodniach. Młode dziewczyny pograły, dostały swoją szansę i wykorzystały ją. Była okazja, żeby dziewczyny pograły w większym wymiarze czasowym. To się udało i z tego jesteśmy zadowoleni – podsumowuje Krzysztof Szewczyk, trener lubelskiej drużyny.

Polskie Przetwory KS Basket 25 Bydgoszcz – Polski Cukier AZS UMCS Lublin 44-96 (16-34, 9-21, 11-17, 8-24)
Basket: Wieczyńska (14), W. Sobiech (11), Zmierczak (10), Krupa (5), Małąwy (2), R. Sobiech (2), Świątkowska, Nogal (DNP), Zasada (DNP), Michałek (DNP).
AZS UMCS: Zec (20), Zięmborska (18), Mack (14), Ziętara (10), Trzeciak (8), Mazurek (8), Goszczyńska (7), Kuczyńska (7), Zając (4), Stanaćev.