Siódemka wspaniałych! Mamy złoto Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020!

Małgorzata Hołub-Kowalik

Polska sztafeta mieszana 4×400 metrów ze złotymi medalami igrzysk olimpijskich! Jedną z autorek sukcesu zawodniczka AZS UMCS Lublin – Małgorzata Hołub-Kowalik. Złota zawisną jeszcze na szyjach: Kajetana Duszyńskiego, Natalii Kaczmarek, Justyny Święty-Ersetic, Karola Zalewskiego, Igi Baumgart-Witan oraz Dariusza Kowaluka.

Po półfinale, w którym Polacy (w składzie: Dariusz Kowaluk, Iga Baumgart-Witan, Małgorzata Hołub-Kowalik, Kajetan Duszyński) ustanowili nowy rekord Europy (3:10.44), byli oni mocnym kandydatem do medalu. W finale, dzień później, w ekipie startowej zaszły trzy roszady. Został tylko Kajetan Duszyński, do którego dołączyli: Natalia Kaczmarek, Justyna Święty-Ersetic i Karol Zalewski. Biało-czerwoni pokazali, że wszyscy są równi i mocni. Przez trzy zmiany biegli w czołówce, by na ostatniej prostej za sprawą Duszyńskiego wyjść na czoło stawki. Polska finiszowała z czasem 3:09.87 sekundy po raz olejny poprawiając rekord Europy oraz rekord igrzysk olimpijskich! Srebro powędrowało do Dominikany a brąz do Stanów Zjednoczonych.

Był to drugi medal Polski wywalczony podczas zmagań w Tokio. Wcześniej po srebro sięgnęła wioślarska czwórka podwójna pań.

fot. Paweł Skraba
Autor: Kamil Wojdat