Świetne wyniki w eliminacjach trzeciego dnia GMP. Przedsmak wieczornej rywalizacji

Trzecie eliminacje Głównych Mistrzostw Polski Seniorów i Młodzieżowców już nami! Wiemy, którzy pływacy powalczą wieczorem o medal. Przed taką szansą w konkurencjach indywidualnych stanie trójka reprezentantów AZS-u UMCS Lublin.

Wyniki w eliminacjach są świetną zapowiedzią tego co nasz czeka w finałach. Na 50 metrów motylkiem padł nowy rekord Polski juniorów 15 lat wśród kobiet. Ustanowiła go Flawia Kamzol (UKS SMS Galicja Kraków) i od tej pory wynosi on 27.13 sekundy. Z dobrej strony pokazała się pływaczka AZS-u UMCS Lublin Martyna Piesko, która z wynikiem 28.18 sekundy uplasowała się na dziewiątej pozycji i wieczorem powalczy o podium. Tuż poza finałem A znalazła się jej koleżanka z drużyny Katarzyna Kołodziej, która uzyskała dwunasty czas (28.31).

Wśród panów natomiast padły minima na imprezy międzynarodowe. Jakub Majerski (AZS AWF Katowice) z rezultatem 23.71 wypełnił kwalifikacje na mistrzostwa Europy seniorów, a wynik 23.78 uzyskany przez Pawła Uryniuka (UKS G-8 Bielany Warszawa) jest lepszy niż minimum na mistrzostwa starego kontynentu w kategorii M-19.

Udaną sesję poranną ma za sobą Laura Bernat. Olimpijka z Tokio awansowała do finałów w dwóch konkurencjach – 400 metrów stylem dowolnym i 200 metrów grzbietem. W tej pierwszej uzyskała piąty czas (4:25.88), natomiast na swoim koronnym dystansie była druga (2:16.95). Wśród grzbiecistek zobaczymy również Matynę Piesko, dla której to także będzie druga konkurencja w dzisiejszych finałach. Jej wynik 2:20.45 był szósty w eliminacjach. O najlepszą dziesiątkę grzbiecistek walczyła także Adela Piskorska, które eliminacje skończyła ostatecznie na jedenastej pozycji (2:21.25).

Swój dorobek medalowy ma szansę powiększyć Adam Mróz, który we wtorek wywalczył brąz na 400 metrów zmiennym. Dzisiejszego wieczoru będzie ścigał na tym samym dystansie, ale w konkurencji stylem dowolnym. Poranne eliminacje zakończył na siódmej lokacie z czasem 4:03.60.

Finały zamknie pojedynek sztafet. Dziś pływacy będą rywalizować w drużynach mieszanych 4×100 metrów stylem dowolnym. Gospodarze na tę konkurencję wystawią osiem zespołów.

Fot. Bartek Wójtowicz/PZP
Autor: Rafał Małys