Walka młodych lekkoatletów w mistrzostwach kraju. Lublinianie kończą z medalem

W weekend na Stadionie Lekkoatletycznym w Lublinie odbyły się mistrzostwa Polski U16, nazywane także Małym Memoriałem Janusza Kusocińskiego. Startowali w nim między innymi reprezentanci AZS-u UMCS Lublin, którzy zaznaczyli swoją obecność brązowym medalem.

Wspomniany sukces odniósł Jan Mielniczuk, który uzyskał trzeci rezultat w skoku wzwyż. Jego najlepsza próba wyniosła 1.81 metra. Jak się później okazało, był to jedyny medal wywalczony dla województwa lubelskiego.

Jest ogromny niedosyt, gdyż cele były zupełnie inne, jednakże wspaniałym uczuciem jest zdobywanie pierwszego krążka na takiej imprezie sportowej. Jest to miły akcent, którym mogłem zakończyć ten sezon. Z moją trenerką, panią Beatą Hołub zadbaliśmy o to, abym był w 100% przygotowany na ten start. Liczyłem po cichu, że uda mi się pobić rekord życiowy, ale jak się okazało później, nie byłem mentalnie przygotowany, na starcie z najlepszymi skoczkami w Polsce. Zawiodłem się trochę na sobie, gdyż czułem się niesamowicie, rozgrzewka przebiegła zgodnie z moimi oczekiwaniami i byłem gotowy na naprawdę dobre skakanie. Czasem tak jest w naszym życiu, że są lepsze i gorsze dni. Wiem, nad czym pracować, nie załamuje się i będę działał dalej – wyjaśnia Jan Mielniczuk.

W dwóch konkurencjach rzutowych rywalizował Kacper Łoboda, a najlepiej poradził sobie w młocie. Pierwsza próba okazała się to najlepszą, a wyniosła 44.10 metra i zapewniła mu ósmą lokatę. Był także jednym z dwóch reprezentantów zielono-białych w rzucie dyskiem, a jego końcowy rezultat w nim wyniósł 41.37 metra. Na pochwałę zasługuje także Filip Sugier, który uzyskał szósty najlepszy wynik spośród startujących, a w dodatku ustanowił nowy rekord życiowy (46.64 metra).

Na te mistrzostwa przygotowywałem się cały sezon. Liczyłem na takie rzuty. Skupiłem się na pobiciu życiówki, ale myśl o medalu też się pojawiła. Emocje były ogromne, a konkurs bardzo emocjonujący. W końcu to mistrzostwa kraju! Dzień się udał, jak i cały sezon – podsumowuje Filip Sugier.

Przejdźmy do analizy konkurencji biegowych, w których także nie zabrakło życiówek lubelskich akademików. Nowym najlepszym wynikiem może się pochwalić Piotr Wojtaszek, który przebił swój dotychczasowy rekord w biegu na 1000 metrów przez przeszkody (2:52.70). Informacja o nowym najlepszym wyniku w karierze wyskoczyła także przy rezultacie Moniki Ostrowskiej w rywalizacji na 100 metrów (13.37 sekundy). W wyścigu na 600 metrów na bieżni zobaczyliśmy dwie zawodniczki z lubelskiego klubu. Kornelia Grońska przekroczyła linię mety z 1:42.60, z kolei rezultat Aleksandry Kuny wyniósł 1:48.83. O jak najlepszy wynik na dystansie 1000 metrów walczyła natomiast Helena Maciąg (3:29.86).

Fot. Jan Mielniczuk
Autor: Rafał Małys