Worek z medalami i triumf w klasyfikacji juniorów. Za nami kolejna edycja ZMP

Pływacy AZS- UMCS Lublin znów w krajowej czołówce. Podczas Zimowych Mistrzostw Polski Seniorów, Młodzieżowców i Juniorów 17-18 lat w Pływaniu biało-zieloni wywalczyli łącznie 11 medali w kategorii seniorów, 16 wśród młodzieżowców, a 11 zdobyli juniorzy. Dodatkowo akademicy triumfowali w rankingu punktowym w zestawieniu juniorów.

Mistrzostwa w Bydgoszczy trwała od środy, a lublinianie rozkręcali się powoli na tej imprezie, bo jedyny medal seniorski na inaugurację wywalczył Adam Mróz na 400 metrów zmiennym (4:13.76). Bardziej okazały dorobek był już kolejnego dnia, a tym razem to zasługa pań. Na podium stanęły Adela Piskorska oraz Klara Kowalska i już teraz możemy podkreślić, że to nie były ich jedyne medale na tych mistrzostwach. Piskorska rozpoczęła od srebra na 50 metrów grzbietem (27.12 sekundy), a jej klubowa koleżanka uzyskała trzeci najlepszy rezultat na 200 metrów dowolnym (1:58.35).

Trzeciego dnia zmagań worek z medalami rozwiązał się na dobre, a na szczególną uwagę zasługuje rywalizacja grzbiecistek na 200 metrów kobiet, zdominowana w zupełności przez pływaczki AZS-u UMCS. Najszybsza była Adela Piskorska (2:05.13), a tuż za nią uplasowała się Laura Bernat (2:07.66). Swój dorobek medalowy powiększyła Kowalska, która tym razem była trzecia na 400 metrów dowolnym (4:08.54). Na tym samym stopniu podium, ale w wyścigu na 50 metrów motylkiem był Oskar Sawicki (23.00 sekund).

Pierwszy medal seniorski w sztafecie padł łupem lublinian dopiero czwartego dnia rywalizacji, a po srebro na 4×200 metrów dowolnym popłynął zespół złożony z Laury Bernat, Natalii Siwko, Aleksandry Wiśniewskiej i Klary Kowalskiej (8:17.44). Kowalska do końca mistrzostw dwukrotnie znalazła się jeszcze wśród najlepszych, bo uzyskała drugi najlepszy rezultat 200 metrów motylkiem (2:09.93) oraz była trzecia na 1500 metrów dowolnym (16:28.40). Kolejny medal do kolekcji wywalczył również Piskorska, która dodała srebro na 100 metrów grzbietem (58.29).

W dalszym ciągu jesteśmy w krajowej czołówce. Na uwagę zasługują wyniki zawodników młodych, takich jak Klara Kowalska, która wskoczyła do poziomu prawie międzynarodowego. Przed nią kolejne sezony ciężkiej pracy i kolejne imprezy seniorskie, a jest przecież jeszcze juniorką. Cieszy nas ten wynik, jaki uzyskaliśmy, gdyż jest on przede wszystkim oparty na wychowankach, osobach, które na co dzień pracują w Lublinie. To one zapracowały na ten sukces – podsumowuje mistrzostwa Piotr Kasperek, trener lubelskich pływaków.

Medaliści wśród Młodzieżowców:

• Złoto: Mróz (400m zmiennym), Piskorska (50, 100 i 200m grzbietem)
  • Srebro: Mróz (1500m dowolnym), Piesko (50 i 200m grzbietem), Sawicki (50m motylkiem)
  • Brąz: Piesko (50m dowolnym,100m motylkiem i 100m grzbietem), sztafeta mieszana 4x50m zmiennym (Piesko, Łoboda, Sawicki, Kołodziej), sztafeta mężczyzn 4x100m dowolnym (Sawicki, Ogrodnik, Łoboda, Lech), Mróz (400 i 800m dowolnym i 200m motylkiem)

Medaliści wśród Juniorów 17-18 lat:

• Złoto: sztafeta kobiet 4x100m dowolnym (Bernat, Karwowska, Wiśniewska, Kowalska), Bernat (200m grzbietem), Kowalska (200m motylkiem i 1500m dowolnym), sztafeta kobiet 4x200m dowolnym (Bernat, Siwko, Wiśniewska, Kowalska)
  • Srebro: Kowalska (200, 400 i 800m dowolnym), Hebel (200m motylkiem), sztafeta mężczyzn 4x200m dowolnym (Sławacki, Kozłowski, Hebel, Rynkiewicz)
  • Brąz: sztafeta kobiet 4x50m zmiennym (Bernat, Żydek, Hebel, Karwowska)

W klasyfikacji Open lubelscy akademicy zajęli drugie miejsce (1090pkt), wśród młodzieżowców byli trzeci (630 pkt), a najlepiej poradzili sobie w kategorii juniorów, gdyż wygrali w rankingu (609pkt).