Wywalczyły zwycięstwo w ostatnich sekundach! Pierwsza wygrana koszykarek w EuroCup

Niesamowite widowisko w Grecji i pierwsze zwycięstwo podopiecznych Krzysztofa Szewczyka w EuroCup! Mecz był bardzo wyrównany i na rozstrzygnięcie musieliśmy czekać z zapartym tchem do końcowych sekund. Polski Cukier AZS UMCS Lublin wygrał na wyjeździe z Panathinaikos 63-62.

[ENG BELOW]

Już od pierwszych akcji meczu było widać dużą determinację po stronie przyjezdnych, które szybko wyszły na prowadzenie (0-4). Kolejne minuty to walka punkt za punkt (9-13). Do dobrej defensywy, która sprawiała drużynie gości problemy, Greczynki dołożyły jeszcze wysoką skuteczność, przez co udało im się doprowadzić do wyrównania (15-15). Końcówka kwarty należała jednak do zielono-białych, a celny rzut Magdaleny Szymkiewicz zapewnił im 5 oczek przewagi (19-24).

W kolejne 10 minut również lepiej weszły lublinianki. Piękną akcją popisała się Maja Kusiak i powiększyła prowadzenie swojego zespołu, po czym trener Vaggelis Vassilakos poprosił o czas (19-28). Wprowadzone korekty przyniosły zamierzony efekt, bo strata Panathinaikosu do AZS-u UMCS mocno stopniała (27-28). Akademiczkom ciężko było utrzymać przewagę, ze względu na niezwykle szczelną obronę gospodyń (34-34). Ateńska drużyna doprowadziła do wyrównania 34-34 i takim rezultatem zakończyła się pierwsza połowa.

Po przerwie Panathinaikos podtrzymywał swoją dobrą passę i wyszedł na prowadzenie (38-36). Później ważne punkty rzuciła Zuzanna Kulińska, jedna z najlepszych zawodniczek na parkiecie (44-41). Polka zdobyła 11 punktów na przestrzeni całego spotkania. Jej dobra dyspozycja nie wystarczyła do odwrócenia losów kwarty i Krzysztof Szewczyk wziął przerwę na żądanie (48-43). Gospodyniom udało się jednak utrzymać swoją przewagę i wchodziły w ostatnie 10 minut z 5 oczkami w zapasie (52-47).

Pierwsze minuty decydującej kwarty dawały nadzieję na zmianę na prowadzeniu. Przewagę swojej drużynie szybko wywalczyła Laura Miškinienė (54-55). Litwinka skompletowała w tym starciu kolejne double-double (15 pkt./10 zb.). Zielono-białe dobrze dzieliły się piłką, ale brakowało im celności, co skrzętnie wykorzystywały przeciwniczki (56-55). W końcu impas przerwała Olga Trzeciak, po czym szkoleniowiec greckiej drużyny zdecydował się wziąć czas (56-58). Ta zagrywka opłaciła się, bo na pół minuty przed końcem Panathinaikos wywalczył sobie 3 oczka przewagi i tym razem to trener Szewczyk poprosił o chwilę na rozmowę z zawodniczkami (62-59). Po tej krótkiej przerwie AZS UMCS przeprowadził dwie akcje, które zakończyły się punktami. Kluczową dwójkę dorzuciła świetna dziś Batabe Zempare, dzięki czemu ekipa gości triumfowała 63-62.

[ENG]

From the very first plays, the determination of the visitors was evident as they quickly took the lead (0-4). The following minutes were a point-for-point battle (9-13). To a solid defense that caused problems for the visiting team, the Greek players added high shooting efficiency, which allowed them to equalize (15-15). However, the end of the quarter belonged to the green-and-whites, with a successful shot by Magdalena Szymkiewicz giving them a 5-point lead (19-24).

The next 10 minutes also started better for the Lublin team. Maja Kusiak made a beautiful play and extended her team’s lead, prompting coach Vaggelis Vassilakos to call a timeout (19-28). Adjustments had the desired effect, as Panathinaikos’ deficit to AZS UMCS significantly shrank (27-28). The Academic team struggled to maintain the lead due to the extremely tight defense of the hosts (34-34). The Athens team managed to equalize at 34-34, which was the halftime score.

After the break, Panathinaikos continued their good momentum and took the lead (38-36). Later, Zuzanna Kulińska, one of the best players on the court, scored crucial points (44-41). The Polish player scored 11 points throughout the game. Her good performance wasn’t enough to change the quarter’s outcome, leading Krzysztof Szewczyk to call a timeout (48-43). The hosts managed to maintain their lead, entering the final 10 minutes with a 5-point cushion (52-47).

The first minutes of the decisive quarter offered hope for a change in the lead. Laura Miškinienė quickly secured the advantage for her team (54-55). The Lithuanian player achieved another double-double this season with 15 points and 10 rebounds. The green-and-whites moved the ball well, but they lacked accuracy, which the opponents capitalized on (56-55). Finally, Olga Trzeciak broke the impasse, prompting the Greek coach to take a timeout (56-58). This strategy paid off, as Panathinaikos gained a 3-point lead with half a minute remaining, forcing coach Szewczyk to call another timeout (62-59). After this brief pause, AZS UMCS executed two plays that ended in points. The decisive two points were scored by the excellent Batabe Zempare, allowing the visiting team to celebrate a 63-62 victory.

Panathinaikos – Polski Cukier AZS UMCS Lublin 62-63 (19-24, 15-10, 18-13, 10-16)

PAO: Karakasidou (20), Jones (13), Dixon (12), Cvitkovic (10), Chatzileonti (7), Alexandri, Koniali, Chairistanidou, Kotoula (DNP), Batsiou (DNP), Patsiatzi (DNP), Lagonikaki (DNP).

AZS UMCS: Miškinienė (15), Zempare (12), Kulińska (11), Szymkiewicz (10), Trzeciak (8), Kusiak (4), Ullmann (3), Adamczuk, Stanacev (DNP), Goszczyńska (DNP).

[Poland Travel]

Polska to kraj o bogatej historii, malowniczych krajobrazach i różnorodnej kulturze. Od tętniących życiem miast, takich jak Warszawa i Kraków, po urokliwe zakątki Tatr i Bałtyku, każdy znajdzie tu coś dla siebie. Smakuj tradycyjną polską kuchnię, odkrywaj średniowieczne zamki i ciesz się gościnnością, z której słyniemy. Przyjedź do Polski i odkryj jej niepowtarzalny urok!

Drodzy kibice Panathinaikosu! Już 28 listopada zapraszamy was na rewanżowe starcie do Lublina. Nasze miasto przez ostatni rok dzierżyło tytuł Europejskiej Stolicy Młodzieży, a w 2029 roku będzie Europejską Stolicą Kultury. Lublin to zielone i bezpieczne miasto, pełne kultury i z piękną starówką. Do zobaczenia w Polsce!