Długo czekaliśmy na ten moment! Zapłonął ogień XXXIII Igrzysk Olimpijskich i tym samym otworzył najważniejszą sportową imprezę na świecie.
Na igrzyskach w Paryżu wystartuje silna ośmioosobowa reprezentacja AZS-u UMCS Lublin. W skład naszej Drużyny Mistrzów weszło czworo lekkoatletów oraz czworo pływaków.
Mimo bardzo młodego wieku na swoje drugie Igrzyska Olimpijskie w karierze poleciała Laura Bernat. 18-latka zyskała status olimpijki już w Tokio, gdzie zajęła 14. miejsce na 200 metrów stylem grzbietowym. Od tamtego czasu urosła do miana jednej z czołowych grzbiecistek w naszym kraju. Potwierdziła to chociażby złotym (2021 r.) i srebrnym (2022 r.) medalem Mistrzostw Europy Juniorów na 200 metrów stylem grzbietowym. Bilet do Paryża zdobyła już w maju ubiegłego roku podczas zawodów Mare Nostrum w Barcelonie.
W stylu grzbietowym wystartuje również Adela Piskorska, a jej forma sprawia, że jest jedną z naszych największych nadziei olimpijskich. Dołączenie do AZS-u UMCS Lublin zbiegło się z końcem jej edukacji licealnej. Od tamtego momentu jej kariera nabrała tempa, a ogromne sukcesy międzynarodowe sprawiły, że zbudowała sobie mocną pozycję w świecie pływania. Minimum olimpijskie na 200 metrów stylem grzbietowym, podobnie jak Bernat, wypełniła podczas cyklu Mare Nostrum, ale na starcie w Monako. Na tegorocznych mistrzostwa Polski dołożyła także minimum na 100 metrów stylem grzbietowym. W jakiej formie jest Adela? Chyba najlepszą odpowiedzią na to będzie niedawne mistrzostwo Europy.
Wśród zawodników powołanych do sztafet znajdują się nazwiska Kacpra Stokowskiego oraz Bartosza Piszczorowicza. Dla Kacpra będą to drugie igrzyska w karierze, natomiast Bartka czeka olimpijski debiut, a ich sylwetki przybliżyliśmy w poprzednich artykułach.
Przechodząc już do lekkoatletyki, to po raz kolejny na Igrzyska Olimpijskie jedzie Angelika Mach. W Tokio startowała w biegu maratońskim i zajęła 59. miejsce. Mach przełamuje kolejne bariery, a nowy rekord życiowy ustanowiony podczas maratonu w Walencji dał jej także kwalifikację na igrzyska w Paryżu.
Inaczej podchodzę do tych igrzysk, bo już nabrałam doświadczenia. Wtedy musiałam poprawić się aż o 10 minut, żeby polecieć do Tokio. Jestem mocniejszą zawodniczką od tamtego momentu i będę walczyć o jak najwyższą lokatę. Obyłam się już z większymi imprezami międzynarodowymi, więc przyzwyczaiłam się do tego stresu, który towarzyszy – tłumaczy Angelika Mach.
Do samego końca o udział w igrzyskach walczyła Daria Zabawska. Świetny występ na mistrzostwach Polski zwieńczony złotem dał potrzebne punkty, które pozwoliły jej zakwalifikować się przez ranking. W dodatku będzie jedyną Polką, która wystartuje w rzucie dyskiem.
Jak na to, że mam 29 lat i to są moje pierwsze igrzyska, to jest dziwne i raczej nieoczywiste. Wcześniej nie miałam tego szczęścia, żeby startować. Tam dużo rzeczy się nie złożyło na poprzednich igrzyskach. Byłam zawsze blisko, ale ostatecznie na nie jechałam, więc no to jest dla mnie super nagrodą za te lata trenowania. Bardzo jest to przyjemne i miłe, że w końcu to się dzieje i jadę do Paryża jako pełnoprawny olimpijczyk – wyjaśnia Daria Zabawska.
Do sztafet powołani zostali zaś Alicja Wrona-Kutrzepa oraz Patryk Grzegorzewicz. Ala w ostatnich latach zanotowała ogromny progres i wydaje się, że przełomowym momentem w jej karierze był brąz na Halowych Mistrzostwach Europy w Stambule. Od tamtej pory jej nazwisko coraz częściej brane pod uwagę przy powołaniach na najważniejsze imprezy międzynarodowe jak Halowe Mistrzostwach Świata, czy właśnie Igrzyska Olimpijskie. Patryk Grzegorzewicz miał okazję polecieć do Tokio, żeby wesprzeć sztafetę, choć szansy na start wówczas nie otrzymał. Teraz można powiedzieć, że przyszedł jego czas. Choć nadal jest młodzieżowcem to przyszły pierwsze sukcesy na poziomie seniorskim.
To był mój cel w karierze, żeby pojechać na Igrzyska Olimpijskie, więc mogę się już nazwać spełnionym sportowcem. Był ból, że nie udało się tego spełnić już w Tokio, ale z perspektywy czasu czuję, że nie byłam jeszcze przygotowana ani fizycznie, ani psychicznie. Teraz jestem już gotowa pod każdym względem. Mierzę siły na zamiary i tak naprawdę wiedziałam, że na starty indywidualne nie ma szans. Walczyłam o miejsce w sztafecie i to się udało spełnić – podkreśla Alicja Wrona-Kutrzepa.
Harmonogram startów lubelskich zawodników
27 lipca
12:26 Sztafeta mężczyzn 4×100 metrów stylem dowolnym, eliminacje (Bartosz Piszczorowicz)
21:44 Sztafeta mężczyzn 4×100 metrów stylem dowolnym, FINAŁ (ew. Bartosz Piszczorowicz)
29 lipca
11:13 100 metrów styl grzbietowy kobiet, eliminacje (Adela Piskorska)
20:57 100 metrów styl grzbietowy kobiet, półfinał (ew. Adela Piskorska)
30 lipca
20:56 100 metrów styl grzbietowy kobiet, FINAŁ (ew. Adela Piskorska)
1 sierpnia
11:00 200 metrów styl grzbietowy kobiet, eliminacje (Adela Piskorska, Laura Bernat)
21:11 200 metrów styl grzbietowy kobiet, półfinał (Adela Piskorska, Laura Bernat)
2 sierpnia
11:57 Sztafeta mieszana 4×100 metrów stylem zmiennym, eliminacje (ew. Kacper Stokowski, Bartosz Piszczorowicz)
18:55 i 20:20 Rzut dyskiem kobiet, eliminacje (Daria Zabawska)
19:10 Sztafeta mieszana 4×400 metrów, eliminacje (ew. Alicja Wrona-Kutrzepa, Patryk Grzegorzewicz)
20:36 200 metrów styl grzbietowy kobiet, FINAŁ (ew. Adela Piskorska, Laura Bernat)
3 sierpnia
12:33 Sztafeta mężczyzn 4×100 metrów stylem zmiennym, eliminacje (ew. Kacper Stokowski, Bartosz Piszczorowicz)
20:55 Sztafeta mieszana 4×400 metrów, FINAŁ (ew. Alicja Wrona-Kutrzepa, Patryk Grzegorzewicz)
21:34 Sztafeta mieszana 4×100 metrów stylem zmiennym, FINAŁ (ew. Kacper Stokowski, Bartosz Piszczorowicz)
4 sierpnia
19:06 Sztafeta mężczyzn 4×100 metrów stylem zmiennym, FINAŁ (ew. Kacper Stokowski, Bartosz Piszczorowicz)
5 sierpnia
20:30 Rzut dyskiem kobiet, FINAŁ (ew. Daria Zabawska)
9 sierpnia
10:40 Sztafeta 4×400 metrów kobiet, eliminacje (ew. Alicja Wrona-Kutrzepa)
11:05 Sztafeta 4×400 metrów mężczyzn, eliminacje (ew. Patryk Grzegorzewicz)
10 sierpnia
21:12 Sztafeta 4×400 metrów mężczyzn, FINAŁ (ew. Patryk Grzegorzewicz)
21:22 Sztafeta 4×400 metrów kobiet, FINAŁ (ew. Alicja Wrona-Kutrzepa)
11 sierpnia
8:00 Maraton kobiet (Angelika Mach)
Autor: Rafał Małys