Akademicki sezon sportowy zakończony. UMCS znów w krajowej elicie

Rywalizacja w Akademickich Mistrzostwach Polski dobiegła końca. Uniwersytet Marii Curie Skłodowskiej uplasował się na 10. miejscu w klasyfikacji punktowej i na 4. pozycji w medalowej. W czwartkowe południe sportowcy UMCS-u odebrali zasłużone gratulacje.

Te sukcesy nie wzięły się znikąd, a są efektem ciężkiej pracy. W czwartek przedstawiciele sekcji, które kończyły na podium AMP, otrzymali gratulacje z rąk JM Rektora UMCS prof. dr hab. Radosława Dobrowolskiego. W spotkaniu podsumowującym sezon akademicki byli obecni także prezes AZS-u UMCS Lublin Rafał Walczyk oraz Pełnomocnik Rektora ds. sportu, Dyrektor CKF UMCS dr Tomasz Bielecki.

UMCS od lat kończy akademickie rozgrywki wśród najlepszych w kraju. W tym roku lublinianie uzbierali na swoim koncie 1956 punktów co przełożyło się na 10. lokatę. Jeszcze lepiej prezentuje się sytuacja w klasyfikacji medalowej, bo lubelscy akademicy uplasowali się tuż za podium. Wywalczyli 25 medali (10 złotych, 7 srebrnych oraz 8 brązowych) i dzięki temu, ex aequo z AWF-em Warszawa, byli na czwartej pozycji.

Sezon oceniam pozytywnie. Tam gdzie mamy współpracę na poziomie sekcji wyczynowych, wyniki były jak najbardziej zadowalające. Mieliśmy duży przeskok w klasyfikacji medalowej porównując z zeszłym sezonem. Nawiązaliśmy tak trochę do tego roku covidowego, kiedy wygraliśmy w niej. W tej edycji zabrakło jednego srebrnego medalu, żeby pojawić się na pudle. Nie mniej jednak to co osiągnęliśmy, to zasługa wszystkich studentów, trenerów, uniwersytetu i całości organizacji Akademickich Mistrzostw Polski – komentuje Rafał Walczyk, prezes AZS-u UMCS Lublin.

Historyczny sukces osiągnęli tenisiści stołowi, którzy wygrali w finałach AMP. Identycznym złotym wynikiem mogą się pochwalić lekkoatleci, bo oni również nie mieli sobie równych. Szczypiornistki jak co roku pojechały na finały w roli faworytek do medalu i w pełni wywiązały się z tej roli. Do domu wróciły ze srebrem w generalce i złotem w typach uniwersytetów. Dla UMCS-u bardzo udane były zmagania pływackie, bo na podium stanęły zarówno panie jak i panowie. Kobiety zgarnęły srebro, z kolei mężczyźni popłynęli po brąz. Dorobek medalowy uczelni powiększyły koszykarki i zawodniczki we wspinaczce sportowej, które były trzecie w swoich klasyfikacjach generalnych.

Pozytywnym zaskoczeniem, na które jednak po cichu liczyliśmy, jest złoto tenisistów stołowych. Po wielu latach dołączyliśmy do elity, bo wygraliśmy te zawody pokonując kolegów z Zamościa. Cieszy też ciągle mocna pozycja piłki ręcznej kobiet. Drużyna rok rocznie melduje się wśród najlepszych w Polsce. Nie zatrzymujemy się, bo przed nami już EUSA Games w Łodzi, gdzie wystartuje nasza sekcja pływania oraz wspinaczkowa – dodaje prezes Rafał Walczyk.

Fot. Anna Dąbrowska