Podsumowanie tygodnia: Ruszyły mistrzostwa świata w pływaniu

Kolejny czerwcowy tydzień minął pomyślnie dla reprezentantów AZS-u UMCS Lublin. Rekordy bili lekkoatleci, świetne wyniki osiągnęły koszykarki, a pływacy toczą walkę w mistrzostwach globu w Budapeszcie.

Pływanie

W sobotę rozpoczęły się pływackie mistrzostwa świata w Budapeszcie. W dniu inaugurującym imprezę startował Konrad Czerniak, a rywalizował na dystansie 50 metrów motylkiem. O awans do półfinału walczył w dodatkowym repasażowym biegu i z tej walki wyszedł zwycięsko. Zmagania o finał odbyły się jeszcze tego samego dnia i chociaż nie udało mu się awansować, to z wynikiem 23.50 sekundy został sklasyfikowany na 16 miejscu wśród najlepszych pływaków w tej konkurencji.

Siatkówka plażowa

Za nami kolejne finały Akademickich Mistrzostw Polski. Tym razem reprezentanci i reprezentantki UMCS-u rywalizowali w siatkówce plażowej w Gdańsku. Z bardzo dobrej strony zaprezentowały się panie, które zajęły czwarte miejsce w klasyfikacji generalnej (111.5 pkt). W górnej części tabeli było na tyle ciasno, że do drugiego miejsca zabrakło zaledwie trzech oczek. Mimo to akademiczki z Lublina wróciły do domu z medalem, gdyż wywalczyły srebro w klasyfikacji uniwersyteckiej. Ten sukces to zasługa dwóch duetów z lubelskiej uczelni. Para Paulina Kłuś i Zuzanna Urbańska zajęła 9 miejsce, z kolei duet Julia Chadała-Konstancja Ligienza skończył rywalizację na 25 lokacie.

W tym roku poziom był bardzo wysoki. W finale wystartowały zarówno zawodniczki z parkietów I ligi oraz TAURON Ligi, jak i dziewczyny, które biorą udział w rankingowych turniejach siatkówki plażowej. Chciałyśmy przede wszystkim bawić się naszą grą i przy okazji zajść wyżej niż w ubiegłym roku. To poniekąd się udało, ponieważ w klasyfikacji uniwersytetów zdobyłyśmy srebrny medal (w 2021 roku był to brąz). Jest pewien niedosyt, ponieważ w meczu o wejście do szóśtki przegrałyśmy w tie-breaku prowadząc już 14:12. Byłby to historyczny sukces naszej uczelni w tej dyscyplinie – podsumowuje Paulina Kłuś.

Panowie w klasyfikacji generalnej byli szóści, ale tak samo jak koleżanki z uczelni byli drugim najlepszym zespołem uniwersyteckim. Z UMCS-u o jak najwyższe lokaty rywalizował duety Michał Szust-Maciej Kuliński oraz Szczepan Gębczyk-Adam Chrzanowski. Najlepiej poradzili sobie Szust i Kuliński, bo w klasyfikacji par byli na 17 pozycji, a ich koledzy z uczelni uplasowali się osiem miejsc niżej.

Jechaliśmy z celem by powalczyć o jak najwyższe miejsca. Byliśmy zmotywowani wygraniem turnieju półfinałowego, w którym występowali gracze z 1 ligi. Niestety nie do końca wynik nas satysfakcjonuje. Mimo że zajęliśmy drugie miejsce wśród uniwersytetów, liczyłem na zajście wyżej w turnieju głównym – wyjaśnia reprezentant UMCS-u Michał Szust.

Piłka ręczna

W sobotę odbył się AZS UMCS Handball Day, czyli nabór do młodzieżowych drużyn szczypiornistów. Uczestnicy mieli okazję potrenować pod okiem zawodników AZS-u UMCS Lublin. Nie brakowało również gier i zabaw z nagrodami, a każdy otrzymał dodatkowo specjalne gadżety klubowe. Głównym celem rekrutacji było utworzenie juniorskiego zespołu, który od przyszłego sezonu będzie trenować, a w przyszłości przygotowywać się do rywalizacji ligowej.

Frekwencja była niższa niż rok temu z racji weekendu Bożego Ciała. Wszystko jednak poszło zgodnie z planem i za rok będziemy mieli jedną grupę połączoną z naszymi chłopakami, którzy już trenują i będziemy ich przygotowywać do ligi. W najbliższym czasie chcemy stworzyć jedną grupę młodzieżową, która rozegra swoje pierwsze mecze z innymi drużynami młodzieżowymi – wyjaśnia Karol Kołodziejczyk, kierownik zespołu szczypiornistów.

Koszykówka

W minionym tygodniu sporo drużyn młodzieżowych spod szyldu AZS UMCS wzięło udział w mistrzostwach Polski w koszykówce 3×3. Z bardzo dobrej strony zaprezentowały się koszykarki U17, które weszły do strefy medalowej. Ostatecznie zespół w składzie Zuzanna Mitura, Nikola Pogorzelska, Maja Kusiak i Klaudia Pastwa przegrał po zaciętej rywalizacji o brąz i skończył na czwartej pozycji. Drużynę U23 reprezentowały Olga Trzeciak, Wiktoria Duchnowska, Zofia Kosicka i Martyna Pająk. Zielono-białe wygrały wszystkie spotkania grupowe, a w całych zawodach uplasowały się na szóstej pozycji. Niepokonane w fazie grupowej były także lubelskie koszykarki w kategorii U15 (Laura Poleszak, Nikola Skulimowska, Wiktoria Dyś oraz Zuzanna Mitura). Wywalczyły one ósmą pozycję w mistrzostwach.

Szóste miejsce w Polsce to dobry wynik. Wiadomo, że w turnieju finałowym poziom jest wysoki, a do tego mecze koszykówki 3×3 są krótkie, gra się toczy bardzo szybko i nawet chwilowy brak skuteczności czy lekka dekoncentracja może przesądzić o wyniku spotkania. Cieszy nas to, że w grupie nie przegrałyśmy żadnego meczu, jednak w kolejnym etapie zabrakło nam trochę szczęścia i sił, żeby dostać się do najlepszej czwórki – mówi koszykarka zespołu U23, Zofia Kosicka.

W Cetniewie odbywa się zgrupowanie kadry Polski U20. Na nim znajdują się dwie koszykarki Pszczółki Polski Cukier AZS UMCS Lublin – Aleksandra Kuczyńska oraz Anna Przyszlak. Biało-czerwone przygotowują się do mistrzostw Europy U20, które odbędą się w węgierskim Sopronie w dniach 8-16 lipca.

Lekkoatletyka

W Hrubieszowie odbył się 5. Mityng LOZLA, na którym nie zabrakło zielono-białych. Weronika Tabaczyńska wystartowała w konkurencji w pchnięciu kulą (11.24 metra) oraz w rzucie dyskiem (35.42 metra). Rezultat uzyskany w tej drugiej jest od tej pory jej nowym rekordem życiowym. Dotychczasową życiówkę przebiła również Alicja Nowakowska, a dokonała tego w biegu na 400 metrów przez płotki (70.77). Fenomenalną formę w tym sezonie prezentuje Bartosz Kitliński, który ze startu na start bije rekordy. Tak było i tym razem, ale nie na dystansie 800 metrów, w którym się specjalizuje. Tym razem zobaczyliśmy go na odcinku o połowę krótszym, który pokonał z czasem 49.14 sekundy. Pobił tym samym nie tylko swój rekord życiowy, ale także rekord stadionu, który od 2013 roku dzierżył Sebastian Smoliński (49.39).

Start zaliczyłbym do udanych. Dystans 400 metrów nigdy nie był moją mocną stroną, bo nie potrafiłem odpowiednio rozłożyć sił. Dopiero podczas tego biegu nastąpiło jakieś przełamanie i oprócz dobrego wyniku, który mnie osobiście satysfakcjonuje, ustanowiłem rekord stadionu. W najbliższej przyszłości chciałbym zdobyć jak najlepszy medal Mistrzostw Polski Juniorów w Radomiu, a później mam nadzieję, że wystartuję na międzynarodowym meczu U20 w Słowenii. Na początku sierpnia chciałbym powalczyć o jak najwyższe miejsce podczas mistrzostw świata juniorów w Kolumbii, na które mam już minimum – tłumaczy Bartosz Kitliński.

Ze wschodniego krańca Polski przenosimy się na ten po zachodniej stronie. W 3. Jeleniogórskim Mityngu Lekkoatletycznym wystartowała Alicja Rak. Pobiegła na 100 metrów przez płotki i uzyskała wynik 14.35 sekundy, a był to drugi rezultat w stawce. W stolicy z kolei odbył się 8. Memoriał Zygmunta Szelesta połączony z 3. InterEuropol Mityngiem Wielobojowym. Tam swoich sił spróbował Mateusz Kwaśniewski, który w rzucie oszczepem uzyskał 69.04 metra. Spośród wszystkich startujących jego wynik był drugim najlepszym rezultatem. Jedyną lekkoatletką lubelskiego AZS podczas 44. Memoriału Grzegorza Duneckiego była Kamila Stempkowska. Ścigała się ona na dystansie 100 metrów, który pokonała z rezultatem 12.54 sekundy.