Crvena na kolanach! Fantastyczny triumf lubelskich koszykarek

Nie liczy się to, że upadłeś, tylko to, co zrobisz, gdy się podniesiesz. Lubelskie koszykarki wstały i dały popis prawdziwego basketu. Rozgromiły Crvene Zvezde aż 83-57 i sięgnęły po pierwsze grupowe zwycięstwo w EuroCup.

Wynik spotkania błyskawicznie otworzyła Natasha Mack, która wykończyła akcję pod obręczą rywala (2-0). Gotową odpowiedź miały już przyjezdne, które doprowadziły do stanu 6-13 i o przerwę w grze dla swoich podopiecznych poprosił Krzysztof Szewczyk. Po niej gra lublinianek weszła na zupełnie inny poziom, a idealnym tego podsumowaniem była akcja, w której lublinianki samymi podaniami otworzyły sobie drogę do kosza (15-17). Chociaż po pierwszej odsłonie tablica wyświetlała 15-22, to pewne było to, że akademiczki nie powiedziały jeszcze ostatniego słowa. W tym przekonaniu utwierdziła nas Nia Clouden, która zdobyła 10 kolejnych punktów dla gospodyń, a przy tym dwa razy popisała się celnymi rzutami zza łuku (25-27). Przełomowym momentem było wyrównanie, do którego doprowadziła Emilia Kośla (35-35). Biało-zielone kompletnie zdominowały parkiet i do przerwy prowadziły 44-35.

Pierwsze minuty drugiej połowy nie były tak intensywne, jak do tej pory i obu ekipom zdarzały się proste błędy. Przy stanie 48-40 o przerwę w grze poprosił trener Szewczyk i ponownie to dodało energii lubliniankom, którą przełożyły na parkiet. Świetną serię trafień z rzędu zanotowała Kośla i miejscowe ponownie odskoczyły (54-40). Przewaga lublinianek rosła w zatrważającym tempie, a po trzypunktowym trafieniu autorstwa Aleksandry Stanaćev mieliśmy 62-41. Lubelska ekipa do ostatniej kwarty mogła przystąpić już ze spokojną głową (66-45), a na potwierdzenie tych słów Aleksandra Kuczyńska dwukrotnie zapunktowała zza łuku (76-46). Gospodynie bez większych problemów dowiozły zwycięstwo do końca i tym samym, po raz pierwszy w tej edycji pucharów, sięgnęły po komplet punktów (83-57).

Muszę powiedzieć, że ostatni tydzień był dla nas ciężki. Przegraliśmy dotkliwie z Panathinaikosem i to zwyczajnie nie był nasz dzień. Dzisiejszy mecz był dla nas o tyle ważny, aby sięgnąć po kolejne zwycięstwo i podbudować swoją pewność siebie. Zagrałyśmy bardzo dobre spotkanie. Miałyśmy sporo energii przez cały mecz i walczyłyśmy do samego końca. Jestem dumna z zespołu, że się podniosłyśmy i zwyciężyłyśmy – wyjaśnia kapitan lubelskiego zespołu, Aleksandra Stanaćev.

Dobrze zaczęłyśmy, bo na starcie złapałyśmy rytm gry. Byłyśmy mocne w obronie i dobrze funkcjonowała zbiórka zarówno ofensywna, jak i defensywna. W pewnym momencie to wszystko się zatrzymało. Wypadłyśmy z rytmu i pozwoliłyśmy rywalkom na łatwe punkty. Do przerwy było jeszcze dobrze, ale po niej kompletnie wypadłyśmy z tego meczu. Powrót do gry okazał się zbyt ciężki i zdecydowanie to nie był nasz dzień – wyjaśnia Snezana Bogicevic, koszykarka Crveny.

Bardzo się cieszymy z tego zwycięstwa. Gratuluję dziewczynom, że po takim nerwowym początku, gdzie wróciły demony przeszłości z ostatnich dwóch spotkań, podnieśliśmy się i nie poddaliśmy się. Tak naprawdę już od połowy drugiej kwarty przejęliśmy ten mecz i nie było wątpliwości, że jesteśmy lepszym zespołem. Stało się to, o czym mówiliśmy, czyli, że potrzebujemy graczy rezerwowych. Dzisiaj bardzo dobre zawody rozegrała Emilia Kośla, Ania Wińkowska dała osiem zbiórek oraz Ola Kuczyńska dołożyła coś od siebie. Sporo pracujemy i uważam, że ten zespół z dnia na dzień będzie mocniejszy – podkreśla Krzysztof Szewczyk, szkoleniowiec akademiczek.

Polski Cukier AZS UMCS Lublin – Crvena Zvezda MTS 83-57 (15-22, 29-13, 22-10, 17-12)
AZS UMCS: Clouden (22), Mack (17), Kośla (13), Trzeciak (9), Stanaćev (9), Kuczyńska (7), Wińkowska (4), Ziętara (2), Zając, Paulsson-Glantz.
Crvena: Hall (17), Jakovina (10), Miseljic (6), Bogicevic (6), Colic (6), Katanic (4), Bojovic (3), Aifuwa (3), Zecevic (2), Naumcev, Corto, Nedeljkov.

(red. Chapeau bas! Gratulacje dla całego zespołu!)