Czas na Integracyjne Mistrzostwa Polski w Lublinie

Już w najbliższy weekend do Lublina zawitają Integracyjne Mistrzostwa Polski, czyli odpowiednik Akademickich Mistrzostw Polski, ale dla osób z niepełnosprawnościami.

 – Celem imprezy jest promowanie sportu wśród osób niepełnosprawnych. To czy ktoś zdobędzie złoty czy srebrny medal raczej schodzi na drugi plan. Przede wszystkim liczy się dobra zabawa – mówi koordynator zawodów, Piotr Jasiulewicz.

W hali Centrum Kultury Fizycznej Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie do walki o zwycięstwo stanie sześć drużyn. Zespoły są mieszane, mogą składać się zarówno z pań jak i panów.  Udział w zmaganiach weźmie 42 zawodników z całej Polski.

Przyjadą do nas zawodnicy z Poznania, Zielonej Góry, Wrocławia czy Krakowa. Oczywiście nie zabraknie przedstawiciele Lublina, którzy będą stanowić prawie połowę wszystkich uczestników – wyjaśnia koordynator.

Integracyjne Mistrzostwa Polski AZS to cykl zawodów prowadzony od 2016 roku. Jednak promowanie sportu wśród osób niepełnosprawnych w świecie akademickim ma wiele dłuższe tradycje.

Co prawda cykl pod nazwą Integracyjne Mistrzostwa Polski AZS powstał w 2016 roku, ale podobne zawody odbywały się już dużo wcześniej. Dla przykładu pływanie dla osób niepełnosprawnych już od ponad 20 lat organizuje Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu. Podobna sytuacja dotyczy zawodów w boccię – wyjaśnia Piotr Jasiulewicz.

Organizatorem całego cyklu jest Zarząd Główny Akademickiego Związku Sportowego. Zmagania finansowane są ze środków PEFRON-u. Z kolei za sprawne przeprowadzenie danej dyscypliny odpowiada uczelnia – gospodarz konkretnego wydarzenia, w tym wypadku UMCS (konkretnie AZS UMCS).

Samych IMP-ów jeszcze nie robiliśmy. Mamy jednak duże doświadczenie z przeprowadzania imprez wojewódzkich. Wspomnę, że nie tylko my debiutujemy jako organizatorzy zmagań w ramach IMP-ów, ale debiutuje też siatkówka na siedząco, która jeszcze nigdy nie była na liście konkurencji – mówi koordynator zawodów, a jednocześnie trener sekcji działającej przy Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej.

Początkowo zmagania miały odbyć się na początku grudnia, ale z powodu sytuacji pandemicznej zostały przełożone.

Organizacja w tych czasach nie jest rzeczą łatwą. Niektóre ośrodki miały różne wątpliwość dotyczące przyjazdu. Na szczęście udało nam się je przekonać, aby odwiedziły Lublin – opisuje przygotowania.

Jak wygląda sport osób niepełnosprawnych na UMCS-ie? – Mamy prężnie działającą sekcję. Jest grupa osób, która przygotowuje się do całego cyklu IMP-ów. Mamy reprezentantów w goalballu, pływaniu, tenisie stołowym. Przygotowujemy się do wyjazdu na badminton i narciarstwo alpejskie. Dla studentów oprócz dobrej zabawy jest to też szansa na zdobycie dodatkowych punktów wliczających się do stypendium, bo takie można właśnie uzyskać – przybliża trener Jasiulewicz.

Oficjalne rozpoczęcie zmagań w sobotę (15 stycznia) o godzinie 10:15.

fot. Włodzimierz Wawro
Autor: Kamil Wojdat