„Miniony rok można uznać za rewelacyjny” – rozmowa z Piotrem Kasperkiem

Dla AZS-u UMCS Lublin rok 2021 okazał się historyczny pod wieloma względami. W ogólnopolskiej klasyfikacji współzawodnictwa dzieci i młodzieży, zdobywając 1276.08 punktu, klub uplasował się na 5. miejscu. Aż 67% dorobku ekipy lubelskiej to dzieło sekcji pływania.

Ta we wszystkich zawodach od w kategoriach wiekowych: młodzik, junior młodszy, junior i młodzieżowiec uzbierała 838.39 punktu, zostając najlepszą drużyną w Polsce. Akademicy drugi w zestawieniu G-8 Bielany Warszawa wyprzedzili o prawie sto oczek. – Chyba miniony rok należy uznać za rewelacyjny. Na naszym koncie rekordowa liczba osiągnięć, a to przełożyło się na klasyfikację ministerialną – cieszy się trener pływania AZS UMCS Lublin, Piotr Kasperek.

Największą siłą sekcji byli w minionym roku młodzieżowcy, szczególnie rocznik 1999. Dla niego rozpoczynający się rok będzie już ostatnim przed zmianą kategorii na seniorską. – Młodzieżowcy zdobyli dla nas najwięcej punktów w historii. W najbliższym roku również mam nadzieję, że pociągną naszą drużynę do świetnych wyników. A co będzie, gdy oni przejdą do seniorów? Z jednej strony można spodziewać się, że rezultaty mogą troszkę osłabnąć w tych zestawieniach dzieci i młodzieży, ale z drugiej szykujemy kilka ciekawych transferów tegorocznych maturzystów. Dodatkowo obserwując nasz rocznik 2005/2006 widzę, że może być z niego kiedyś może jeszcze więcej radości niż z tego niesamowitego rocznika 1999. Zaplecze na pewno mamy! – uspokaja trener.

Nowy rok to nowe cele, także w sekcji pływania AZS UMCS Lublin. – Chcemy zebrać mocną ekipę na kwalifikacje mistrzostw Europy Juniorów. Tego nam trochę zawsze brakowało, zatem liczymy, że się to zmieni. Oczywiście mamy w swoich szeregach złotą medalistkę MEJ, świetną Laurę Bernat, jednak chcemy też zbudować szerszy zespół. Mamy nadzieję, że to się uda – zapowiada Piotr Kasperek.

AZS UMCS Lublin w zasadzie od początku działania sekcji w 2015 roku jest w czołówce polskich klubów pływackich. O dobrym szkoleniu świadczą wyniki młodych zawodników, takich jak 16-letnia Laura Bernat.