Historyczne wyniki drużyn piłki ręcznej podczas AMP!

Srebro pań i brąz panów! Tak dobrze nie było jeszcze nigdy. Fani szczypiorniaka w Lublinie mają powód do dumy, bo studenci Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej spisali się kapitalnie podczas zakończonych w niedzielę finałów Akademickich Mistrzostw Polski!

Panie co prawda jak co roku, pojechały na turniej w roli kandydatek do medalu, a nawet złota. W końcu drużyna prowadzona przez duet trenerski Patryk Maliszewski & Barbara Radlińska już wielokrotnie stawała na podium czy też triumfowała w tych rozgrywkach. Podczas chorzowskiej rywalizacji zielono-białe trafiły do grupy C z: Uniwersytetem Adama Mickiewicza w Poznaniu, Akademią Leona Koźmińskiego w Warszawie i Politechniką Śląską w Gliwicach. Lublinianki z kompletem punktów awansowały do kolejnej fazy, gdzie ich rywalkami miały być szczypiornistki Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku.

Komplet wyników grupowych:
UMCS vs PŚ 26-11
UMCS vs ALK 27-21
UMCS vs UAM 16-12

Starcie ćwierćfinałowe UMCS pewnie zwyciężył w stosunku 28-20. Półfinał to kolejna potyczka z zespołem z Gdańska, tym razem tamtejszym Uniwersytetem. Ten pojedynek okazał się jeszcze lepszy w wykonaniu zielono-białych. Triumfowały w nim 27-17. W zeszłym roku lublinianki nie zdecydowały się na udział w AMPach, z powodu pandemii. Po dwóch latach ponownie miały zagrać o złoto i… ponownie z Akademią Wychowania Fizycznego w Katowicach. W 2019 roku lublinianki przegrały, tym razem chciały wziąć rewanż za to tamto starcie. To się nie udało, bo ponownie minimalnie lepsze były rywalki (19-21).

Od czasu, gdy drużynę panów przejął Łukasz Achruk, ta zrobiła ogromny postęp, ale czy ktoś liczył na aż takie wyniki w tegorocznej edycji AMP? W fazie grupowej finałów zielono-biali zagrali z Akademią Wychowania w Warszawie, Politechniką Warszawską oraz Politechniką Krakowską. Wszystkie trzy pojedynki studenci UMCS-u rozstrzygnęli na swoją korzyść:

UMCS vs PK 28-18
UMCS vs AWF 25-17
UMCS vs PK 27-21

Również w ćwierćfinale gracze z Lublina spokojnie poradzili sobie, tym razem z zawodnikami Uniwersytetu Gdańskiego (30-15). Zimny prysznic przyszedł w półfinale, bo Akademia Kaliska wyraźnie poskromiła jak dotąd niepokonanych lublinian (15-25). W starciu o brąz UMCS miał powalczyć z katowickim AWF-em. Po emocjonującym starciu to Lublin wygrał 23-21 i to tutaj pojechały brązowe medale AMP!

fot. Walusza Fotografia & Five Reklama
Autor: Kamil Wojdat