Jest wygrana i jest historyczny awans do strefy medalowej!

Koszykarki Pszczółki Polski Cukier AZS UMCS Lublin, w trzecim ćwierćfinałowym meczu Energa Basket Ligi Kobiet, po raz trzeci pokonały Polonię Warszawa. Akademiczki triumfowały w stolicy 89-70, a tym samym w serii do trzech wygranych zwyciężyły 3-0 i już mogą myśleć o półfinale, w którym zmierzą się z mistrzem kraju – Arką Gdynia. Najskuteczniejsza na parkiecie była Kamiah Smalls (25 punktów). 13 asyst na swoim koncie zapisała Aleksandra Stanaćev.

Spotkanie w Warszawie do najłatwiejszych nie należało, szczególnie w pierwszej kwarcie, a nawet połowie. Po inauguracyjnych dziesięciu minutach, to gospodynie prowadziły 19-17. Wyróżniały się Marta Mistygacz i Anna Pawłowska. Pszczółki nie mogły natomiast złapać swojego rytmu gry. Próbowały rzutów z dystansu. Trafiły Kamiah Smalls i Olga Trzeciak. W kolejnej odsłonie Polonia nadal umiała się postawić faworyzowanej drużynie z Lublina. choć ta zaczynała już przejmować kontrolę nad spotkaniem. Do szatni na prowadzeniu 39-37 schodziły już Pszczółki.

Po zmianie stron jeszcze przez około pięć minut wynik był na styku (46-49). Od tego momentu zaczęło się efektowane budowanie przewagi zielono-białych, które na koniec trzeciej kwarty wygrywały już 65:53. W ostatniej ponownie podkręciły tempo, zwyciężając ostatecznie 89:70.

Dla klubu z Lublina jest to pierwszy półfinał w historii występów w najwyższej klasie rozgrywkowej w Polsce. Co prawda raz akademiczki skończyły mistrzostwa kraju na 4. miejscu, ale wtedy z powodu pandemii rozgrywki zakończone zostały po rundzie zasadniczej (2020 rok).

SKK Polonia Warszawa – Pszczółka Polski Cukier AZS UMCS Lublin 70:89 (19:17, 18:22, 16:26, 17:24)
Pszczółka: Smalls 25, Fassina 17, Mack 15, Kośla 8, Jakubcova 7, Stanaćev 6, Niedźwiedzka 5, Trzeciak 3, Duchnowska 3, Sklepowicz, Kuczyńska, Kurach. Trener: Krzysztof Szewczyk.
Polonia: Sosnowska 16, Gorsic 16, Pawłowska 12, Mistygacz 9, Goodwin 7, Preihs 4, Pyka 4, Janczak 1, Wybraniec 1, Kluczyńska, Bucyk.

fot. Michał Piłat
Autor: Kamil Wojdat