Już za kilka dni rozpocznie się walka o tytuł akademickiego mistrza Polski w koszykówce

Aktorzy znani, scena gotowa, więc niedługo rozpoczynamy nasze koszykarskie przedstawienie. Od piątku w Lublinie ruszają finały Akademickich Mistrzostw Polski.

Z ogromną niecierpliwością odliczamy już dni do startu imprezy, żeby znów poczuć koszykarskie emocje z najwyższej półki na własnej skórze. Aż trzydzieści dwa zespoły przystąpią do walki o najwyższe laury, a poziom rywalizacji z pewnością podniosą sportowcy z doświadczeniem ekstraklasowym. Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej może się poszczycić tym, że wystąpią zawodniczki, które w barwach Polskiego Cukru AZS UMCS Lublin sięgnęły po mistrzostwo kraju. Przed lubliniankami jednak nie lada wyzwanie, bo żeby przejść fazę grupową muszą dać z siebie 100% w starciach z takimi zespołami jak UAM Poznań, AWF Warszawa czy też UŚ Katowice.

Pretendentów do złota jest wielu, ale z pewnością w tym gronie warto wymienić zeszłoroczne mistrzynie, czyli Akademię Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte. Obrona tytułu z pewnością nie będzie łatwa, gdyż już w fazie grupowej zmierzy się z Politechniką Gdańską, z którą w poprzedniej edycji spotkała się w finale. W gronie faworytek do medalu bez dwóch zdań jest również Uniwersytet Warszawski, który już kilkukrotnie triumfował w tych rozgrywkach.

AMW Gdynia będzie się liczyć także w walce o mistrzostwo w turnieju mężczyzn. Przed rokiem niewiele jej zabrakło do podwójnego złota, ale na jej drodze stanęła Politechnika Opolska. Nowe mistrzostwa to nowa historia, a losowanie fazy grupowej sprawiło, że gdyńska uczelnia będzie miała okazję już na tym etapie gry zmierzyć się z gospodarzem turnieju, czyli UMCS-em. Fanów lubelskiej koszykówki z pewnością ucieszy fakt, że nie będzie to jedyna drużyna ze stolicy województwa lubelskiego, gdyż awans w drodze eliminacji wywalczył również KUL.

Politechnika Opolska świetną formę potwierdziła już w turnieju półfinałowym, w którym pewnie triumfowała. Teraz swój marsz po obronę tytułu rozpocznie od zmagań grupowych z AGH Kraków oraz dwiema łódzkimi ekipami – Uniwersytetem Medycznym oraz Uniwersytetem Łódzkim. Kto tym roku okaże się najlepszy? Chociaż odpowiedzi na to pytanie jeszcze nie znamy, to wiemy jedno – emocji nie zabraknie!

Turniej rozpocznie się już w piątek, a finały kobiet i mężczyzn odbędą się w niedzielę w Hali MOSiR im. Zdzisław Niedzieli. Obejrzyj tegoroczne zmagania na własne oczy w lubelskich halach lub też śledź nasze transmisje na YouTube. Oficjalne otwarcie mistrzostw odbędzie się już w najbliższy czwartek o 19:00 przed lubelskim Ratuszem.

Finały Akademickich Mistrzostw Polski w koszykówce kobiet i mężczyzn – grupy eliminacyjne

Kobiety

Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki