Kolejny młody talent dołącza do mistrzyń Polski

Przez ostatnie dwa lata zdobywała doświadczenie w akademii Valencia Basket. Teraz 19-letnia Emily Kalenik wraca do Polski jako nowa zawodniczka Polskiego Cukru AZS UMCS Lublin.

Kalenik to mierząca 192 centymetry koszykarka grająca na pozycji środkowej. W sezonie 2020/2021, będąc graczem GTK Gdynia, po raz pierwszy zadebiutowała w ekstraklasie i szybko wzbudziła zainteresowanie wśród innych klubów. Ostatecznie obrała kierunek hiszpański i naprzemiennie przez ostatnie dwa lata występowała w pierwszoligowym NB Paterna oraz ekstraklasowej Valencii.

W minionym sezonie w barwach Paterny rozegrała 33 spotkania, notując średnio 7.4 punktu oraz 1 asystę na mecz. Swoją dobrą postawą na pierwszoligowych parkietach wywalczyła cenne minuty w Valencia Basket. Wystąpiła w trzech spotkaniach ligowych i zagrała w czterech meczach Euroligi.

Emily spędziła dwa lata w Valencii i jest jednym z najbardziej utalentowanych wysokich graczy w Europie w tym roczniku. Zdecydowała się wrócić do Polski i cieszymy się, że trafi do Lublina. Chcemy na nią postawić, więc wszystko w jej rękach i nogach – wyjaśnił Krzysztof Szewczyk, trener Polskiego Cukru AZS UMCS Lublin.

Kalenik jest także regularnie powoływana do młodzieżowych reprezentacji Polski. Obecnie z kadrą U20 przygotowuje się do nadchodzących mistrzostw Europy, które rozpoczną się pod koniec lipca.

Statystki: Eurobasket.com
Autor: Rafał Małys