Lider na kolanach. Fenomenalne zakończenie roku przez Pszczółki

Zawodniczki Pszczółki Polski Cukier AZS UMCS Lublin zdały ostatni sprawdzian w tym roku śpiewająco. Mimo gry w osłabieniu rozgromiły na wyjeździe 1KS Ślęzę Wrocław 86-63.

Kluczowa dla przebiegu całego spotkania była pierwsza odsłona. Właśnie w niej lublinianki zbudowały przewagę, która wystarczyła na resztę starcia. Ślęza była jedynie tłem dla akademiczek, które po trafieniu Emilii Kośli prowadziły już 7-0. Pierwsze punkty dla gospodyń zdobyła dopiero Julia Drop (3-7), ale odpowiedź zielono-białych była natychmiastowa. Celny rzut z wyskoku Natashy Mack i przewaga wzrosła już do 13 oczek (3-19). Amerykanka ustaliła również wynik pierwszej kwarty, po której widniał rezultat 6-23. Kolejną odsłonę akademiczki rozpoczęły od precyzyjnych rzutów osobistych. Najpierw bezbłędnie spisała Martina Fassina, a chwilę później w jej ślady poszła Zuzanna Sklepowicz (8-27). Po celnym rzucie Kośli (10-31) chwilowo spadła skuteczność lublinianek. Był to dogodny moment dla miejscowych do minimalizowania strat, ale w porę realizację tego celu przerwała Klaudia Niedźwiedzka, która rozgrywała swoje najlepsze spotkanie w tym sezonie. Jej trafienie spoza łuku, a następnie celny lay-up dały Pszczółkom komfortową zaliczkę do przerwy (21-40).

W drugiej połowie zielono-białe kontynuowały swoją passę. Szczególnie groźne były spoza łuku, a czujność rywalek sprawdziła Martina Fassina, której dwie próby znalazły się w koszu. Ponadto trzypunktowe rzuty oddały także Aleksandra Stanaćev oraz Klaudia Niedźwiedzka. Przed ostatnią odsłoną podopieczne Krzysztofa Szewczyka mogły być już spokojne o wynik (38-66). Nie zlekceważyły jednak swoich rywalek i mocno zaczęły także tę część meczu, którą otworzyła Klaudia Niedźwiedzka (38-68). Pokaźny dorobek punktowy pozwolił na roszady w lubelskiej ekipie, a swoje minuty złapała między innymi Wiktoria Duchnowska. Przywitała się ona z kibicami celną trójką (55-83). Finalnie koszykarki z Lublina pewnie wygrały 86-63.

To był ostatni mecz lublinianek w tym roku, które triumfem nad Ślęzą sięgnęły po 8 ligowe zwycięstwo. Okazja na kolejne już niedługo, bo 2 stycznia we własnej hali zmierzą się z GTK Gdynia.

Ślęza Wrocław – Pszczółka Polski Cukier AZS UMCS Lublin 63-86 (6-23, 15-17, 17-26, 25-20)
Ślęza: Wilson (16), Drop (13), Bright (10), Fekete (10), Jasnowska (6), Jakubiuk (4), W. Kuczyńska (4), Stefańczyk, Szajtauer, Jasińska (DNP).
Pszczółka: Niedźwiedzka (21), Fassina (19), Mack (14), Stanaćev (11), Kośla (8), A. Kuczyńska (5), Sklepowicz (3), Duchnowska (3), Trzeciak (2), Smalls (DNP).

Fot. Michał Piłat
Autor: Rafał Małys