Lubelscy pływacy powalczą o minima na najważniejsze imprezy międzynarodowe. Przed nami mistrzostwa kraju

W ostatnich dwóch latach to Aqua Lublin na kilka dni stawało się pływacką stolicą Polski. Tym razem największa sportowa impreza w kraju przeniesie się do województwa warmińsko-mazurskiego. Od środy do soboty najlepsi zawodnicy w Polsce staną do rywalizacji w Olsztynie.

Ponad 600 sportowców z 114 klubów z całego kraju stanie do walki o medale na pływalni w WCRS Aquasfera GALERIA WARMIŃSKA. To właśnie na tę imprezę wielu pływaków szlifowało swoją formę. Dla innych jest to jednak rampa, z której odbiją się na najważniejsze imprezy międzynarodowe. Po realizację tych celów do Olsztyna wyruszyła 34-osobowa reprezentacja pływaków z AZS-u UMCS Lublin.

Jedziemy do Olsztyna z nadziejami kwalifikacyjnymi, bo ta impreza daje możliwość kwalifikacji do najważniejszych imprez międzynarodowych. Tutaj może będzie mniejszy nacisk na efekty drużynowe. W tym roku chcemy jak najwięcej osób zakwalifikować na igrzyska olimpijskie młodzików, a potem są mistrzostwa Europy juniorów, mistrzostwa Europy U23 oraz mistrzostwa świata seniorów i juniorów. Imprez jest sporo i mamy dużą grupę młodzieży, która może spełnić wymagania – zapowiada trener lubelskich pływaków Piotr Kasperek.

W poprzednich dwóch lat, gdy miejscem zmagań było Aqua Lublin, to gospodarze triumfowali w klasyfikacjach punktowych zarówno seniorów, jak i młodzieżowców. Przed rokiem przez pięć dni zmagań zielono-biali wywalczyli łącznie 12 medali (2 złote, 5 srebrnych i 5 brązowych).

Lista naszych nadziei kwalifikacyjnych jest naprawdę długa. Adela Piskorska już w zasadzie tę kwalifikację ma, z resztą w niedzielę zrobiła czas lepszy od minimum olimpijskiego. Co prawda termin wymagany przez Polski Związek Pływacki jeszcze nie nadszedł, ale daje to taką pewność psychiczną dla zawodniczki i trenera. Wiadomo, że jest też Laura Bernat, nasza młoda zawodniczka, która już była na igrzyskach, a teraz będzie walczyć o minimum na mistrzostwa świata i Europy. Kacper Stokowski, nasz medalista mistrzostw świata, przyleci ze Stanów walczyć o kwalifikacje. Mamy także liczne i bardzo mocne grupy juniorów, które będą walczyć o uzyskanie minimów – dodaje trener Kasperek.

Mistrzostwa Polski Seniorów i Młodzieżowców rozpoczną się w środę eliminacjami zaplanowanymi na 9:00. Uroczyste otwarcie odbędzie się tego samego dnia o 16:45, a o 17:15 odbędą się pierwsze finały. Cała impreza potrwa do soboty.

Fot. Kamila Świeca/PZP
Autorzy: Zuzanna Zając/Rafał Małys