Lublinianki wywalczyły Superpuchar! Co za mecz!

Kapitalne widowisko w Poznaniu zapewniło zielono-białym pierwsze trofeum w tym sezonie! Polski Cukier AZS UMCS Lublin wygrał z KGHM BC Polkowice 94-74 i zdobył Pekao S.A. Superpuchar Polski 2024.

Początek należał do mistrzyń Polski, które szybko wyszły na prowadzenie (0-4). Kilka minut później punkty Laury Miškinienė sprawiły, że to lublinianki zdobyły przewagę 11-8. Następnie świetną serię zaliczyła Dominika Ullmann, a jej trafienia przyczyniły się do tego, że AZS UMCS utrzymał trzy oczka prowadzenia (18-15). Spotkanie wyraźnie przyspieszyło i obie ekipy walczyły cios za cios. Ostatecznie to jednak akademiczki wyszły z tej potyczki zwycięsko i wygrały pierwszą kwartę 28-24.

KGHM BC kapitalnie wszedł w drugą kwartę i Krzysztof Szewczyk zdecydował się poprosić o przerwę (28-31). Od tego momentu oba zespoły skupiły się na defensywie i grały punkt za punkt (32-35). Na parkiecie wyróżniała się Batabe Zempare, która w całym meczu zaliczyła double-double (16 pkt./13 zb.). Na półtorej minuty przed końcem pierwszej połowy Stella Johnson doprowadziła do wyrównania 38-38, lecz ostatecznie to polkowiczanki schodziły do szatni prowadząc (41-44).

Ponownie początek kwarty był naznaczony dobrą postawą drużyny Mistrza Polski (45-50). Potem jednak nastąpił świetny okres gry lublinianek, a szczególnie Dominiki Ullmann. Jej trójki dały zielono-białym siedmiopunktową przewagę (58-51). Ekipa z Polkowic próbowała zmniejszyć stratę, ale to akademiczki wchodziły w ostatnią kwartę z kilkoma oczkami prowadzenia (62-58).

Pierwsze chwile decydujących 10 minut to świetna postawa lubelskiego AZS-u, których ozdobą był rzut za trzy Stelli Johnson (72-64). Ciężko było nie zauważyć postępu zespołu trenera Szewczyka na polu skuteczności rzutów zza łuku, bo trójka Magdaleny Szymkiewicz dała im bezpieczną przewagę (80-71). Tę przewagę powiększyła później Miškinienė, czyli najskuteczniejsza zawodniczka AZS UMCS i MVP starcia (83-73). Na przestrzeni całego meczu Litwina zdobyła 27 oczek. Ostatnie minuty spotkania były całkowicie zdominowane przez zielono-białe, które finalnie wygrały Superpuchar wynikiem 94-74.

Niezmiernie cieszymy się ze zwycięstwa, dobrze rozpocząć sezon w takim stylu. Kluczowym momentem była druga połowa, kiedy zmieniliśmy sposób obrony i dobrze podzieliliśmy się piłką przy rzutach trzypunktowych. To pozwoliło nam odskoczyć na 20 punktów. Tak naprawdę ten wynik nie odzwierciedla przebiegu meczu, bo było to ciężkie spotkanie. Cieszymy się z wygranej, ale już myślimy o następnych meczach mówi trener lublinianek, Krzysztof Szewczyk.

Polski Cukier AZS UMCS Lublin – KGHM BC Polkowice 94-74 (28-24, 13-20, 21-14, 32-16)

AZS UMCS: Miškinienė (27), Ullmann (16), Johnson (16), Zempare (16), Szymkiewicz (9), Trzeciak (5), Stanacev (5), Kulińska, Adamczuk, Kusiak.

KGHM BC: Peterson (25), Cannon (18), Steinberga (15), Davis (11), Piestrzyńska (3), Gajda (2), Piechowiak, Zasada, Jeziorna, Niełacna (DNP).

Autor: Michał Długosz