Malwina Kopron od lat na topie. Kolejny udany sezon za nią!

Za 25-letnią lekkoatletką AZS UMCS Lublin kolejny dobry rok. Pochodząca z Puław młociarka, która 2017 roku sięgnęła po brąz Mistrzostw Świata, w sezonie 2020 znowu była jedną z najlepszych w kraju.

Malwina jest wielokrotną medalistką Mistrzostw Polski. Jednak jej największym sukcesem, dzięki któremu zapewniła sobie miejsce w historii jest brązowy medal Mistrzostw Świata w Londynie z 2017 roku. To właśnie wtedy znalazła się na ustach wszystkich. Miejsce na podium zapewnił jej wynik 74.76 metra. Tak komentowała wtedy swój występ:

Spodziewałam się, że mogę zdobyć ten medal. Na treningach rzucałam dalej niż w konkursie, więc były jeszcze rezerwy. Na mistrzostwa nie jedzie się jednak po “życiówkę”, ale po medal. Pierwsze trzy próby zazwyczaj rzucam mocno, na największym luzie. Potem zaczyna się analizowanie. Dobrze, że wynik z pierwszego rzutu starczył, aby znaleźć się na podium zawodów. Ta impreza była głównym celem moich przygotowań. Teraz przede mną Uniwersjada w Tajpej, gdzie będę walczyć o medale.

I na wspomnianej Uniwersjadzie faktycznie o medale powalczyła. Spisała się nawet lepiej niż w Londynie! Posłała młot na odległość 76.85 metra, deklasując tym samym swoje rywalki. Zdobyła złoto, ustanowiła nową życiówkę oraz nowy rekord Uniwersjady. Zdecydowanie był to najlepszy sezon w wykonaniu Malwiny. Później aż tak dobrze nie było. Ale Kopron przez cały ten czas stanowiła o sile polskiego młota. W lipcu 2019 roku wywalczyła srebro podczas 30. Letniej Uniwersjady w Neapolu (70.89 metra). Jednak to jej nie satysfakcjonowało:

Tak naprawdę nie zdobyłam srebra, a przegrałam złoty medal. Po pierwsze wynik nie był rewelacyjny. Po drugie przegrałam z Ireną Klymets, z którą nie pamiętam czy kiedykolwiek przegrałam. Jest przykro, jednak tego już nie zmienię. Głowa do góry. Muszę robić to co zawsze, czyli trenować.

W sierpniu 2019 nieco poprawiła sobie humor. W Radomiu zdobyła pierwszy tytuł mistrzyni Polski seniorów z rezultatem 73.95 metra. Oprócz zwycięstwa ta odległość była wypełnieniem minimum na Igrzyska Olimpijskie w Tokio.

Jesienią tego samego roku Malwina Kopron udała się jeszcze na dwie ważne imprezy. Najpierw pojechała na Mistrzostwa Świata w Doha, a następnie jako uczestniczka projektu pozakonkursowego „ Najlepsi na najlepszych! 4.0 ” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój pojechała do chińskiego Wuhan na Światowe Sportowe Igrzyska Wojkowe. W obu startach zawodniczka AZS UMCS Lublin nie pokazała pełni swoich możliwości. W Katarze nie przebrnęła eliminacji, w najlepszej próbie uzyskując 70.46 metra. Nie było zatem szans na powtórzenie sukcesu z Londynu. Z kolei w Wuhan Kopron poradziła sobie tylko pozornie lepiej. Wywalczyła brązowy medal Światowych Sportowych Igrzysk Sportowych, ale wynik, który jej zapewnił miejsce na podium wynosił tylko 67.12 metra.

2020 rok za sprawą koronawirusa wstrząsnął całym światem, nie tylko tym sportowym. Zawodnicy przez długi czas byli pozbawieni możliwości startowania. Po dobrym powrocie podczas zawodów w Kielcach, gdzie Kopron uzyskała ósmy wynik światowych tabel (71.88), kolejnymi zawodami był Festiwal Rzutów w Spale. W nich pochodząca z Puław zawodniczka AZS UMCS uzyskała aż 74.18 metra! Wygrała bez cienia wątpliwości, jednocześnie uzyskując trzeci rezultat na świecie.

Malwina była główna faworytką zbliżająych się Mistrzostw Polski we Włocławku. Jednak tam zanotowała jeden z gorszych swoich startów w tym roku. Odległość 70.94 starczyła “jedynie” na srebrny medal tej imprezy.

Kolejne występy były już tylko lepsze. We wrześniu wystartowała w Memoriale Kamili Skolimowskiej. Uczestnictwo w nim również było realizowane w ramach projektu pozakonkursowego „Najlepsi na najlepszych! 4.0”. W Chorzowie została sklasyfikowana na drugim miejscu, najlepszym z Polek. W najdalszym rzucie uzyskała 72.37 metra. Wygrała Francuzka, Alexandra Tavernier (74.12). Zwieńczeniem kapitalnego sezonu były Drużynowe Mistrzostwa Polski w Lublinie, podczas których razem z innymi zawodnikami AZS UMCS, pewnie sięgnęła po tytuł. Sama pokazała się ze świetnej strony, w deszczowych warunkach uzyskując 73.80 metra.

Uniwersytet Marii Curie- Skłodowskiej w Lublinie realizuje wraz z Biurem Sportu UMCS projekt „Udział studentki Malwiny Kopron w cyklu międzynarodowych zawodów sportowych” współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego „Wiedza Edukacja Rozwój ” poprzez udział w projekcie pozakonkursowym o charakterze koncepcyjnym pn. „Najlepsi z najlepszych! 4.0.” Cel projektu: wsparcie wybitnie uzdolnionych studentów w rozwoju ich aktywności naukowej, innowacyjności, kreatywności, poprzez wspieranie ich uczestnictwa w międzynarodowych konkursach, zawodach, konferencjach.