Mamy podwójnego mistrza Polski! Młodzi lekkoatleci w krajowej czołówce

Lublin gościł kolejną lekkoatletyczną imprezę rangi mistrzowskiej, a w tym roku o medale walczyli juniorzy. Reprezentanci gospodarzy z AZS-u UMCS stawali na podium czterokrotnie, a w ich dorobku znalazły się dwa złote i dwa srebrne medale.

Jedną z największych gwiazd, a zarazem ambasadorem mistrzostw był Bartosz Kitliński. Specjalista w biegach średniodystansowych zajmował czołowe miejsca na krajowych listach U20 na dystansach 800 oraz 1500 metrów. Nie dziwi, więc fakt, że był stawiany w gronie faworytów, a z tej roli wywiązał się w 100%! W finale na 800 metrów od samego początku miał bieg pod pełną kontrolą. Na metę wpadł z kilkumetrową przewagą nad resztą stawki, co zapewniło mu złoto (1:50.22). Nie inaczej było na 1500 metrów, gdzie również triumfował, a przy tym ustanowił nowy rekord życiowy (3:43.59 PB).

Te mistrzostwa były dla mnie głównym sprawdzianem przed sierpniowymi mistrzostwami Europy. Do rywalizacji przystępowałem z pierwszym czasem na 800 i drugim na 1500 metrów. Niezwykle zacięty pojedynek stoczyłem właśnie na 1500 metrów, gdzie mierzyłem się z Kamilem Herzykiem. Można powiedzieć, że spotkaliśmy się w połowie, z racji tego, że Herzyk specjalizuje się w biegach na 3000 metrów. Całe szczęście wygrałem zarówno na tym dystansie, jak i na 800 metrów. Tak naprawdę wszystkie biegi poszły dobrze taktycznie z mojej strony, więc jestem bardzo zadowolony z tych mistrzostw – podsumował Bartosz Kitliński.

Mocnym kandydatem do podium w rzucie młotem był Marcin Sobiesiak, rekordzista klubu w tej konkurencji. Rezultat z pierwszej próby okazał się tym najlepszym i zapewnił mu srebro (67.98). Dzięki temu powtórzył swój zeszłoroczny sukces, gdy na mistrzostwach w Radomiu także był drugi. Niezwykle wyrównany pojedynek stoczyły sprinterki na 100 metrów, a w niektórych przypadkach ważyły się setne części sekundy. Nas szczególnie cieszy wynik Mai Łyskowki, która zakończyła bieg na drugim miejscu (11.94). Tym samym sięgnęła po swój pierwszy indywidualny medal mistrzostw Polski w karierze, bo wcześniej na podium stawała w biegach sztafetowych.

Z dobrej strony pokazały się również lubelskie płotkarki – Natalia Szukała, Alicja Nowakowska oraz Alicja Rak. Szukała i Nowakowska bardzo dobrze poradziły sobie w eliminacjach na 400 metrów przez płotki. Pierwsza z nich zagwarantowała sobie miejsce w najlepszej ósemce, a w biegu finałowym uzyskała rezultat 64.79 sekundy, co dało jej siódmą lokatę. Nowakowską za to widzieliśmy w finale B, gdzie była czwarta, a na dodatek pobiła swój rekord życiowy (64.87 PB). Rak natomiast dotarła do finału B na 100 metrów przez płotki, w którym była najszybsza (14.39).

Tak natomiast prezentują się pozostałe wyniki reprezentantów AZS-u UMCS:

Skok w dal: Miłosz Stróżek (5.92)
Pchnięcie kulą
: Gabriel Mędrek (11.02)
Rzut dyskiem
: Gabriel Mędrek (27.46)
Rzut młotem
: Maria Czerwińska (39.93) / Rafael Mleko (47.80)

Dwa złote i dwa srebrne krążki zagwarantowały gospodarzom mistrzostw trzecie miejsce w rankingu medalowym. W klasyfikacji punktowej lubelscy akademicy wywalczyli zaś piątą pozycję (81pkt). Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!

Autor: Rafał Małys