Drugi dzień mistrzostw nie był już tak obfity, ale znów świętowaliśmy sukcesy naszych lekkoatletów. Powiększyliśmy dotychczasowy dorobek o kolejne dwa brązowe medale.
Choć Annie Kicińskiej w pchnięciu kulą do medalu zabrakło, to w rzucie dyskiem znalazła się już w czołowej trójce. O podium dla lubelskiej lekkoatletki zadecydowała dopiero ostatnia seria rzutów, bo przed nią Kicińska miała czwarty wynik (44.98). W niej poprawiła się o blisko dwa metry (46.76), dzięki czemu ubiegła Paulinę Polańską (LKS Lubusz Słubice) w walce o brąz. Jedenasty wynik należał zaś do Kingi Pecyny (37.09).
Ostatni medal wywalczyła nasza sztafeta mężczyzn 4×400 metrów, w składzie Łukasz Bańka, Oskar Groński, Miłosz Czerwonka i Remigiusz Zazula. Biało-zieloni zakończyli bieg z brązowym medalem i czasem 3:14.29. Niewiele zabrakło i medal miałby zupełnie inny kolor, bo od drugiego miejsca dzieliło ich zaledwie 0.04 sekundy. Nasza reprezentacja pań zakończyła na piątej pozycji (3:50.03), a zespół złożony był z Natalii Szukały, Alicji Nowakowskiej, Aleksandry Borkowskiej oraz Amelii Czwodzińskiej.
Przez chwilę mogliśmy się cieszyć ze złotego medalu w sztafecie 4×100 metrów kobiet. Jak się jednak okazało, radość trwała tylko chwilę. Lubelski kwartet — Zuzanna Gozdera, Emilia Wójtowicz, Amelia Czwodzińska i Maja Łyskowska — ukończył wyścig z ogromną przewagą nad resztą stawki (45.37). Niestety po weryfikacji sędziowskiej nasza drużyna została zdyskwalifikowana za bieg poza torem (TR 17.3.1).
Ogromny pech spotkał natomiast Jana Śmietankę, naszego pretendenta do medalu na 200 metrów. Gdy wychodził z wirażu na finiszową prostą, niespodziewanie dopadł go uraz i nie ukończył biegu. Niezwykle blisko kolejnego krążka na tych mistrzostwach była Emilia Wójtowicz. Wicemistrzyni na 400 metrów pokazała się ze znakomitej strony także na dystansie o połowę krótszym. Zajęła czwarte miejsce z wynikiem 24.06 sekundy i stratą 0.05 sekundy do brązowego medalu.
Poziom rywalizacji na 400 metrów przez płotki wykrzesał z zawodników to, co najlepsze i wielu mogło się pochwalić nowymi rekordami życiowymi. Startujący w biało-zielonych barwach Łukasz Bańka ukończył rywalizację na ósmym miejscu (54.14). Jeżeli chodzi o zmagania pań na tym dystansie to dziesiąta była Natalia Szukała (62.46), a trzynasta Alicja Nowakowska (64.16 PB).
W sobotę ponownie w akcji zobaczyliśmy Miłosza Stróżka. W skoku w dal uzyskał swój najlepszy wynik w sezonie (6.52 SB), co zapewniło mu dziesiąte miejsce. Na 1500 metrów biegła Aleksandra Borkowska i zajęła szesnastą lokatę (4:35.00).
42. PZLA Mistrzostwa Polski U23 w Krakowie przeszły do historii. Ostatecznie zakończyliśmy je z dorobkiem 233 punktów, co dało nam drugie miejsce w klasyfikacji punktowej. Siedmiokrotnie stawaliśmy na podium (1x złoto, 2x srebro i 4x brąz), co było siódmym najlepszym wynikiem w klasyfikacji medalowej.
Fot. Tomasz Kasjaniuk Fotografia Sportowa
Autor: Rafał Małys