Młodzi pływacy podbijali Poznań i Gliwice

W miniony weekend równolegle odbywały się dwa ważne pływackie mistrzostwa. Poznań gościł najlepszych 14-latków w kraju, w Gliwicach zaś rywalizowali 15-latkowie. W obu imprezach sukcesy świecili reprezentanci AZS-u UMCS Lublin.

Ozdobą mistrzostw w Gliwicach bez wahania można określić występ Julii Brzozowskiej, która była jedną z czołowych pływaczek imprezy. Niemal każdy start zakończyła z medalem, a łącznie uzbierała ich cztery. Triumfowała w wyścigach na 200 metrów stylem zmiennym (2:20.09) oraz na 200 metrów grzbietem (2:15.17). Świetnie wypadła także na 100 metrów grzbietem, gdzie była druga, choć od kolejnego złota dzieliło ją 18 setnych sekundy (1:02.63). Dołożyła również brąz na 100 metrów stylem motylkowym (1:03.94). Te wyniki zapewniły jej czwarte miejsce w klasyfikacji medalowej i piąte w punktowej kobiet.

Przed rokiem w kategorii 14-latków sukcesy na 400 i 200 metrów zmiennym święcił Patryk Joachimowicz. Swoje umiejętności potwierdził teraz w wyższej kategorii wiekowej, gdzie ponownie stanął na podium na tych dystansach. Odległość 400 metrów pokonał z trzecim czasem (4:31.55), a jeszcze lepiej poradził sobie na 200 metrów, gdzie sięgnął po srebro (2:05.06). Z pustymi rękoma nie wrócili również Krzysztof Charkot oraz Matvii Ukrainets, bo obaj wywalczyli brązowe krążki w konkurencjach indywidualnych. Charkot był trzeci na 1500 metrów dowolnym (15:53.53), z kolei jego klubowy kolega po medal popłynął na 100 metrów motylkiem (55.68). Wisienką na torcie był występ sztafety mężczyzn 4×200 metrów stylem dowolnym. W skład drużyny weszli wspomniani już Charkot, Joachimowicz oraz Ukrainets, a także znalazł się w niej Mateusz Wasilewski. Silna reprezentacja biało-zielonych ukończyła wyścig z drugim wynikiem (7:43.91).

Równocześnie w Poznaniu trwały mistrzostwa kraju 14-latków, gdzie nie zabrakło medalowych sukcesów lubelskich pływaków. Tu należy wyróżnić Remigiusza Wójcika, który zaprezentował bardzo wysoki poziom w stylu dowolnym. Jego łupem padł srebrny medal na 1500 metrów (16:19.43) oraz stanął na trzecim stopniu podium na 400 metrów (4:06.79).

To bardzo cieszy, że z roku na rok ci nasi zawodnicy się rozwijają. Widać przez to, że skuteczność szkolenia mamy wysoką. To nie jest nacisk na wyniki w tych młodszych kategoriach, tylko stopniowo z rozwojem coraz lepiej pływają. W kategorii 15-latków na pewno wyróżniła się Julia Brzozowska, która zasiliła nasz AZS z Białegostoku. Mogła zdobyć nawet cztery złote medale, ale jeszcze troszkę doświadczenia zabrakło. Na podium w kategorii 15-latków po raz pierwszy stanęła także sztafeta. Bardzo się z tego cieszymy, a przed nami kolejne mistrzostwa 16 latków oraz 17-18 latków, gdzie będzie jeszcze więcej medali, szczególnie złotych. Mam nadzieję też, że rekordy Polski się pojawią – zapowiedział Piotr Kasperek, koordynator pływania AZS UMCS Lublin.