Zła passa przełamana! Polski Cukier AZS UMCS Lublin wygrywa z SKK Polonią Warszawa

Seria sześciu porażek z rzędu przerwana w świetnym stylu! Akademiczki całkowicie zdominowały u siebie drużynę ze stolicy. Polski Cukier AZS UMCS Lublin pokonał SKK Polonię Warszawa 75-50.

Początkowo obie ekipy skupiły się na defensywie i to gospodynie wyszły z tej sytuacji obronną ręką. Po czterech minutach gry lubelski AZS prowadził 8-2 i spora w tym zasługa Kylee Shook, która była wtedy motorem napędowym swojego zespołu. Przy stanie 11-7 “trójką” popisała się Aleksandra Zięmborska i tym samym powiększyła prowadzenie swojej drużyny do siedmiu oczek (14-7). Ten scenariusz powtórzył się na kilkadziesiąt sekund przed końcem pierwszej kwarty, kiedy wydawało się, że warszawianki są na fali, ponieważ przewaga biało-zielonych mocno stopniała (18-15). Kolejna trójka Zięmborskiej i punkty Gustavsson były dowodem na dominację lublinianek w pierwszej kwarcie (23-15). Następne 10 minut to kontynuacja ich dobrej gry, bo już po kilku akcjach gospodynie miały dwucyfrową przewagę (31-20). Podopieczne trenera Szewczyka prezentowały się na parkiecie na poziomie, do którego przyzwyczaiły kibiców w ubiegłym sezonie. Piłka chodziła jak po sznurku, a nowe zawodniczki wyglądały, jakby trenowały z resztą zespołu od dawna. W tym kontekście warto wyróżnić debiutującą Brię Goss, która zdobyła 9 punktów w pierwsze połowie i wyprowadziła swoją ekipę na prowadzenie 45-24. Później punktowała jeszcze stołeczna ekipa i druga kwarta zakończyła się wynikiem 45-29.

Po zmianie stron rozpoczęła się równorzędną wymianą ciosów. Obie drużyny walczyły punkt za punkt, lecz mistrzynie Polski utrzymywały 16-punktową przewagę (50-34). W drużynie biało-zielonych świetnie prezentowała się Elin Gustavsson, która na przestrzeni całego starcia trafiła 13 punktów i zanotowała 10 zbiórek. To właśnie Szwedka zdobyła ostatnie oczka dla gospodyń w tej kwarcie (59-38). Lublinianki wchodziły w ostatnie 10 minut spotkania prowadząc 59-42. Czwartą odsłonę lepiej rozpoczęła Polonia, która w niecałą minutę odrobiła 5 punktów straty (59-47). Dzięki Aleksandrze Zięmborskiej i jej wysokiej skuteczności akademiczki szybko wróciły na dobre tory (65-47). Ostatnie minuty były jedynie potwierdzeniem dominacji lublinianek. W końcówce świetnie spisywała się Dominika Ullmann, która zdobyła dzisiaj najwięcej punktów dla mistrzyń Polski. Ostatecznie lubelskie koszykarki wygrały u siebie z Polonią 75-50.

Bardzo cieszę się ze zwycięstwa, bo tego nam ostatnio brakowało. Mam nadzieję, że ta dobra energia będzie z nami również w następnych meczach. Jako rozgrywająca największą satysfakcję mam z tego, że nasz zespół odnotował 25 asyst. Cieszymy się z tego pokaźnego zwycięstwa, ale też trzymamy kciuki za zdrowie Magdy Ziętary – mówiła na konferencji pomeczowej Dominika Fiszer, rozgrywająca Polskiego Cukru AZS UMCS Lublin.

Wiedziałyśmy, że gramy z mistrzem Polski, więc byłyśmy gotowe na ciężki mecz. Zmieniałyśmy obronę, starałyśmy się atakować i wymuszać faule. Były momenty, kiedy nam to wychodziło i zbliżałyśmy się do lublinianek. Ostatecznie nie udało nam się ani utrzymać małej straty, ani wygrać – przynaje Weronika Preihs, koszykarka SKK Polonii Warszawa.

To nie był dla nas łatwy okres pod względem mentalnym, ale dzisiaj dobrze zagraliśmy i realizowaliśmy nasze założenia taktyczne. 18 asyst było dziełem naszych rozgrywających i tego nam od początku sezonu brakowało. Dzisiaj w końcu dzieliliśmy się piłką i efekty widać gołym okiem. Teraz szykujemy się na Euroligę, a później przed nami bardzo ważny mecz ze Ślęzą u siebie – tłumaczył Krzysztof Szewczyk, trener lubelskiej drużyny.

Gratulacje dla ekipy z Lublina, bo rozegrała świetny mecz. Jeśli chodzi o mój zespół to było naprawdę ciężkie spotkanie. Dobrze rozpoczęliśmy, ale z każdą minutą traciliśmy kontrolę nad tym starciem, nie byliśmy w stanie grać w naszym stylu. Prawda jest taka, że finalnie wygrała dzisiaj lepsza drużyna – skomentował Jerome Fournier, szkoleniowiec zespołu z Warszawy.

Polski Cukier AZS UMCS Lublin – SKK Polonia Warszawa 75-50 (23-15, 22-14, 14-13, 16-8)
AZS UMCS: Ullmann (16), Zięmborska (15), Gustavsson (13), Shook (11), Goss (9), Burton (6), Ziętara (3), Adamczuk (2), Fiszer, Nassisi, Kalenik, Goszczyńska.
SKK: Wells (13), Williams (10), Preihs (10), Leszczyńska (6), Pawłowska (6), Crymble (3), Sklepowicz (2), Berezowska, Janczak, Masłowska, Batura.

Partnerem Wydarzenia jest Totalizator Sportowy właściciel marki LOTTO.

Autor: Michał Długosz