Mocny akcent na zakończenie mistrzostw w pływaniu

Ostatni dzień zmagań pływackich przyniósł kolejne świetne wyniki zawodników AZS UMCS Lublin. Reprezentanci naszego klubu pokazali się z bardzo dobrej strony zarówno podczas Mistrzostw Polski 15-latków w Lublinie, jak i Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Poznaniu.

Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży – Poznań (MP 16-latków)

Najdłuższy dystans, czyli 1500 metrów stylem dowolnym, nie był straszny reprezentantom AZS UMCS Lublin, ponieważ absolutnie zdominowali rywalizację. Mistrzem kraju został Mieszko Nowacki (16:05.36), który wyraźnie odskoczył reszcie stawki i zdobył swój czwarty medal na tych mistrzostwach. Srebro padło łupem Remigiusz Wójcika (16:13.58), dla którego był to już szósty medal podczas olimpiady w Poznaniu. W czołowej dziesiątce znaleźli się również: Bartosz Skoczylas (5. miejsce – 16:34.55), Igor Majewski (7. miejsce – 16:37.96) oraz Błażej Fronczek (9. miejsce – 17:31.14). Czterech spośród wymienionych zawodników należy do Kadry Narodowej Open Water, a Mieszko i Remigiusz reprezentowali Polskę podczas niedawnych Mistrzostw Europy Juniorów w portugalskim Setúbal.

Od lewej: Bartosz Skoczylas, Mieszko Nowacki, Igor Majewski, Remigiusz Wójcik

Po raz pierwszy w karierze medal mistrzostw kraju wywalczyła Dagmara Mazurek. Lubelska pływaczka ukończyła wyścig z drugim wynikiem (2:24.12), bijąc w dodatku swój rekord życiowy o ponad 4 sekundy.

Dagmara Mazurek

Blisko kolejnego medalu była Antonina Szabała, startująca tym razem w finale na 50 metrów stylem grzbietowym. Wyścig ukończyła na czwartym miejscu (30.25) i w dodatku z nową życiówką. Swój rekord życiowy na tym samym dystansie przebił Cezary Rudawski (27.41), co zagwarantowało mu piąte miejsce. Na miarę swoich możliwości na 100 metrów dowolnym popłynęła Zuzanna Starkiewicz, bijąc rekord życiowy i kończąc rywalizację na trzynastym miejscu (1:00.78).

Dzielnie o medal walczyła także sztafeta dziewcząt 4×100 metrów stylem zmiennym. Zespół w składzie Antonina Szabała, Aurelia Wawrzyniewicz, Dagmara Mazurek i Zuzanna Starkiewicz zakończył rywalizację na czwartym miejscu (4:32.50), niewiele tracąc do podium.

Od lewej: Antonina Szabała, Dagmara Mazurek, Aurelia Wawrzyniewicz, Zuzanna Starkiewicz
Mistrzostwa Polski 15-latków – Lublin

Zuzanna Pastuszuk po raz kolejny nas nie zawiodła i sięgnęła po indywidualny medal. Tym razem zdobyła srebro w konkurencji 800 metrów stylem dowolnym, bijąc przy tym rekord życiowy o ponad 15 sekund (9:26.53). To był już piąty medal Zuzanny na tych zawodach. Wyrazy uznania także dla Leny Czopek, która na tym samym dystansie zajęła piąte miejsce w finale (9:45.50).

Zuzanna Pastuszuk (z lewej) oraz Lena Czopek (z prawej)

W rywalizacji chłopców na 1500 metrów stylem dowolnym brązowy medal wywalczył Igor Szorek (16:48.65). Dotychczasowy rekord życiowy poprawił aż o 36 sekund.

Igor Szorek

Natalia Wołącewicz popłynęła znakomicie na 100 metrów stylem dowolnym, ustanawiając nowy rekord życiowy (1:00.26), co pozwoliło jej zająć 5. miejsce.

Wisienką na torcie był niesamowicie emocjonujący wyścig sztafetowy 4×100 metrów stylem zmiennym kobiet. Drużyna w składzie Filimowicz, Wołącewicz, Pastuszuk, Wilczek sięgnęła po brązowy medal (4:37.49), sprawiając wszystkim kibicom ogromną radość.

Sztafeta 4×100 zmiennym dziewczyn
Podsumowanie

Mistrzostwa Polski 15-latków w Lublinie

  • 8 medali (5 srebrnych i 3 brązowe)
  • 4. miejsce w klasyfikacji punktowej
  • 16. miejsce w klasyfikacji medalowej

Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w Poznaniu

  • 14 medali (6 złotych, 3 srebrne i 5 brązowych)
  • 3. miejsce w klasyfikacji punktowej
  • 3. miejsce w klasyfikacji medalowej
Trenerzy Jarosław Mazurek (z lewej) oraz Marek Podgórski (z prawej)

W sumie zawodnicy AZS UMCS Lublin w ostatnich czterech dniach aż 22 razy stawali na podium. To imponujące osiągnięcie, które świadczy o doskonałym przygotowaniu, ambicji i determinacji całego zespołu. Gratulacje dla zawodników, trenerów i całego sztabu!

Zadanie w zakresie wspierania i upowszechniania kultury fizycznej realizowane jest przy pomocy finansowej Miasta Lublin.

Autor: Rafał Małys