Największa pływacka impreza w Polsce znów w Lublinie

Od wtorku do soboty najlepsi pływacy w Polsce będą rywalizować w naszym mieście. AZS UMCS Lublin po raz drugi z rzędu będzie gospodarzem Głównych Mistrzostw Polski Seniorów i Młodzieżowców w Pływaniu.

Blisko 500 zawodników z 99 klubów z całej Polski będzie rywalizować o medale na pływalni Aqua Lublin. Wielu pływaków szykuje formę właśnie na tę imprezę, aby bić swoje rekordy życiowe. Inni traktują ją jako ważny sprawdzian przez zawodami międzynarodowymi. Tak jak przed rokiem, to Lublin będzie miejscem tych najważniejszych w Polsce zmagań.

W mojej opinii Lublin dysponuje najlepszym obiektem w Polsce. Oferuje także najlepsze formy organizacyjne. Zdecydowanie jesteśmy na pierwszym miejscu jeżeli chodzi o poziom organizacji, opiekę nad startującymi, warunki, zakwaterowania, no i oczywiście rozgrywanie wyścigów. Wszystko jest na najwyższym międzynarodowym poziomie. Mówi się nawet o tym, że w przyszłym roku będziemy mieli możliwość zorganizowania mistrzostw Europy juniorów – mówi Piotr Kasperek, trener pływaków AZS UMCS Lublin.

Zeszłoroczne mistrzostwa w Lublinie były ostatnim dzwonkiem dla pływaków do zdobycia biletu na igrzyska olimpijskie w Tokio. W tym roku stawka jest mniejsza, ale gra jest nadal warta świeczki. Dla niektórych pływaków jest to doskonała okazja do wypełnienia minimum kwalifikacyjnego na mistrzostw Europy.

Trochę ten termin mistrzostw Polski jest nieszczęśliwy, bo te zawody nie są kwalifikacją do wszystkich imprez międzynarodowych. Te do mistrzostw świata zakończyły się praktycznie w kwietniu. Można jednak uzyskać minimum na mistrzostwa Europy seniorów, które są zaplanowane na sierpień – wyjaśnia Piotr Kasperek.

Przed rokiem AZS UMCS Lublin został najlepsza ekipą w kraju. Zielono-biali z dorobkiem 1817 punktów zwyciężyli w klasyfikacji generalnej, a w całych mistrzostwach zdobyli łącznie 13 medali (2 złote, 5 srebrnych i 6 brązowych). Teraz lubelscy akademicy mają apetyt na to, żeby powtórzyć ten sukces.

Szans medalowych mamy naprawdę sporo, a lista jest długa. Laura Bernat będzie taką naszą liderką pod nie obecność Konrada Czerniaka. Przed rokiem dobrze zaprezentowała się Klara Kowalska, która zdobywała medale na mistrzostwach Polsk seniorów. Jest Jan Hołub, jest nasz nowy nabytek Adela Piskorska, a także trenujący w Stanach Kacper Stokowski. Popłyną także Rafał Kusto i Bartosz Piszczorowicz. Liczymy na bardzo dobre występy tych zawodników i na podium w kategorii seniorów oraz młodzieżowców. Wystawiliśmy także bardzo dużo sztafet i również w nich upatrujemy sukces – dodaje trener Kasperek.

Główne Mistrzostwa Polski Seniorów i Młodzieżowców rozpoczną się wtorkowymi eliminacjami, które są zaplanowane na 9:00. Oficjalne otwarcie zawodów odbędzie się tego samego o 16:45, a kwadrans później czekają nas pierwsze finały. Zmagania na pływali Aqua Lublin potrwają do soboty.

Fot. Michał Piłat
Autor: Rafał Małys