Niesamowite emocje w hali MOSiR. Pszczółka lepsza od Spartaka!

Koszykarki Pszczółki Polski Cukier AZS UMCS Lublin pokonały w pierwszym meczu eliminacyjnym do rozgrywek EuroCup Spartaka Moskwa 62-61. Zwycięstwo na 11 sekund przed końcem zapewniła Kamiah Smalls!

Debiut zespołu z Lublina w rozgrywkach europejskich od początku wyglądał obiecująco. Pierwsza kwarta zakończyła się nieznacznym prowadzeniem gospodyń (14-12). Prawdziwą zaliczkę akademiczki wypracowały w kolejnej. Po niej udały się do szatni aż z 11-punktowym prowadzeniem! Role liderek pełniły Amerykanki: Kamiah Smalls i Natasha Mack, ale solidnie i mądrze grała cała ekipa. Bez wątpienia wyróżniająca się postacią była Emilia Kośla, która nie bała się brać na swoje braki gry zespołu (w całym meczu 10 punktów). Problemy Pszczółek zaczęły się w czwartej kwarcie. Przewaga zaczęła topnieć, a gdy na niespełna cztery minuty przed końcem “trójkę” ustrzeliła Daria Repnikowa, to Spartak prowadził 57-56. Zielono-białe wytrzymały próbę nerwów, a na 11 przed ostatnią syreną wygraną zapewniła Smalls (62-61).

Cieszymy się ze zwycięstwa, ale oczywiście jest niedosyt. Chcieliśmy zbudować większą przewagę przed rewanżem, ale stało się to czego się obawialiśmy: w drugiej połowie zabrakło trochę sił naszym kluczowym zawodniczkom. Ale powiedziałem dziewczynom w szatni, że za tydzień będziemy innym, lepszym zespołem! Ten czas na pewno dużo nam da i do Moskwy pojedziemy po awans! – komentuje trener Pszczółki Polski Cukier AZS UMCS Lublin, Krzysztof Szewczyk.

Gratuluję Pszczółce świetnie wykonanej pracy. Gratuluję też naszym dziewczynom, że nie poddały się, kiedy strata była duża. Za nami jedna bitwa, przed nami druga: po niej okaże się, kto wygrał wojnę. Ale odbiegając od meczu, chce pogratulować klubowi z Lublina organizacji. Biorąc pod uwagę, że to ich pierwszy sezon w europejskich pucharach, organizacja jest naprawdę spektakularna, jestem pod ogromnym wrażeniem! Od 17 lat uczestniczę w zmaganiach europejskich, dziesięć z tych lat to czas w EuroLidze. Wygrałem i EuroLigę i EuroCup i mogę powiedzieć, że to co zostaliśmy w Lublinie jest jednym z najlepszych, czego doświadczyłem podczas tych 17 lat. Gratuluję sposobu, w jaki zarządzany jest klub! – mówił dyrektor sportowy i asystent trenera Spartaka Moskwa, Efstratios Kostalas.

Rewanż, który zdecyduje o awansie zaplanowany jest na 30 września. Pszczółki do Rosji wyjadą już w najbliższą środę.

Pszczółka Polski Cukier AZS UMCS Lublin vs Sparta&K Moskwa Region Vidnoje 62-61 (14-12, 22-13, 11-15, 15-21)
Pszczółka: Smalls (21), Mack (17), Kośla (10), Fassina (5), Niedźwiedzka (5), Stanacev (4), Jakubcova, Sklepowicz, Duchnowska (DNP), Trzeciak (DNP), Kurach (DNP).
Spartak: Jones (17), Fedorova (14), Repnikova (13), Thompson (12), Zotkina (4), Nuritdinowa (1), Balykova, Kord, Ignatova, Kuchina, Veselova.