Ostatnie eliminacje. Kogo zobaczymy w niedzielnych finałach?

Za nami niedzielne eliminacje Zimowych Mistrzostw Polski Juniorów 17-18 lat. To już przedostatni blok startowy całej imprezy, a ostatni kwalifikacyjny.

Rywalizacja wśród pań zaczęła się od 200 metrów motylkiem. Tu najlepsza okazała się Daria Zielińsk (UKP ,,Polonia Warszawa”). Tuż za nią drugi rezultat uzyskała czterokrotna medalista obecnych mistrzostw ‒ Zuzanna Famulok (UKP Unia Oświęcim). Po raz kolejny w eliminacjach z dobrej strony pokazała się Julia Maik. Pierwszego i drugiego dnia kończyła poranne starcia w TOP 2. Tak też było i dziś. W wyścigu na 100 metrów stylem dowolnym uzyskała najlepszy rezultat.

W kolejnej rywalizacji na 100 metrów, ale już grzbietem bardzo dobrze zaprezentowała się zawodniczka AZS UMCS Lublin ‒ Martyna Piesko. Osiągnęła drugi najlepszy czas i szybsza od niej była jedynie Zuzanna Herasimowicz (AZS AWF Warszawa). Piesko wieczorem powalczy o swój trzeci medal.

Liderkę i wiceliderkę na dystansie 200 metrów stylem klasycznym dzieliło zaledwie 0,33 sekundy. Wyścig ten z czasem 2:35.60 zakończyła Julia Chmielewska (Mokotowski UKP Warszawa), a tuż za nią była Maja Oleszek (TP Zielona Góra). Z dobrej strony w tej kategorii pokazała się pływaczka z ekipy gospodarzy ‒ Maja Piotrowicz. W eliminacjach uzyskała czwarty rezultat.

Top 3 na 100 metrów zmiennym w eliminacjach wyglądało następująco: Wiktoria Piotrowska (AZS AWF Warszawa), Gabriela Herbreder (UKS ,,GIM 92 Ursynów”), Oliwia Biernat (UKS SMS Galicja Kraków).

W dzisiejszych starciach finałowych zawodniczki zmierzą się na najdłuższym jak do tej pory dystansie. Mowa o 800 metrach stylem dowolnym. W pierwszej serii wystartują między innymi Wiktoria Cioch-Gradzik (AZS UMCS) i Aleksandra Knop (UKS 190 Łódź).

Wśród panów rywalizacja na 200 metrów motylkiem rozstrzygnęła się na korzyść Wiktora Ćwieka (UKS G-8 Bielany Warszawa). Dzięki dobremu rezultatowi o medal w tej kategorii będzie walczył także Dawid Popiołek z AZS UMCS Lublin. Pierwsza trójka na 100 metrów dowolnym już nas przyzwyczaiła podczas tych mistrzostw do pojawiania się w czołówce rywalizacji. Mowa o: Bruno Kaźmierczaku (UKS GOS Raszyn), Filipie Orliczu (UKS G-8 Bielany Warszawa) i Mateuszu Chowańcu (UKS Wodnik Siemianowice Śląskie).

Krzysztofowi Radziszewskiemu (UKS G-8 Bielany Warszawa) rezultat 54.24 zapewnił awans z pierwszej pozycji do finału w kategorii 200 metrów grzbietem.

Rywalizacji na 200 metrów stylem klasycznym nie będzie dobrze wspominał Adam Mróz (AZS UMCS Lublin). Decyzją sędziów został zdyskwalifikowany za błąd kopnięcia nóg w płaszczyźnie pionowej w dół. W tej kategorii najszybszy okazał się Dawid Wiekiera (MKP ,,Wodnik 29” Tychy).

W TOP 4 na 100 metrów zmiennym znalazło się dwóch zawodników AZS UMCS ‒ Jan Adamczyk i Jakub Sagan. Najlepszy okazał się jednak Radosław Kwiatek (St. Lok. SALOS Cortile Kielce).

Początek finałów o godzinie 16:00.

fot. Marcin Golianek