G-8 Bielany na czele. Trzy medale gospodarzy

Zimowe Mistrzostwa Polski Juniorów 17-18 lat przekroczyły półmetek. W drugim dniu rywalizacji ponownie brylowali bohaterowie piątku. Gospodarze z kolei stawali na podium trzykrotnie. Aktualnie zajmują czwarte miejsce w klasyfikacji medalowej. Liderem tej klasyfikacji jest G-8 Bielany Warszawa (8 złotych, 3 srebrne i trzy brązowe)

Zmagania otworzyły wyścigi na dystansie 50 metrów motylkiem. W nich wśród pań triumfowała Joanna Świątek (UKP Gryf Dębica). Czas zwyciężczyni to 26.41 sekundy. Za nią rywalizację ukończyły Wiktoria Piotrowska (AZS-AWF Warszawa) oraz Martyna Jabłońska (UKS G-8 Bielany Warszawa).

Moim głównym celem było dać z siebie wszystko i nie myślałam czy uda mi się stanąć na podium. Płynęłam dla samej siebie. W porównaniu do porannej rywalizacji płynęło mi się dużo lepiej. W Lublinie już startuje po raz kolejny. Miałam okazję walczyć tu o medale na Mistrzostwach Polski do lat 16 ‒ komentuje Joanna Świątek.

U panów najlepszy okazał się zawodnik Wodnika Siemianowic Śląskich ‒ Mateusz Chowaniec. Z wynikiem 23.64 o zaledwie 0.08 sekundy pokonał Pawła Uryniuka (UKS G-8 Bielany Warszawa), dla którego srebro w tej konkurencji było już trzecim medalem wywalczonym w Lublinie.

W finałach mam już trzy medale z czego każdy z innego kruszcu. Wczoraj złoto i brąz, a dziś doszło srebro. Na 50 metrów motylkiem zrobiłem 0,8 sekundy życiówki względem poprzednich mistrzostw, więc jestem bardzo zadowolony z dzisiejszego wyścigu. Najważniejszy jest dla mnie wynik, a medale są nagrodą za ciężką pracę ‒ mówi Paweł Uryniuk.

Następnie przyszła pora na wyścigi stylem grzbietowym (50 m). Pojawiła się pierwsza tej soboty okazja medalowa dla gospodarzy. Świetnie z kandydatki do podium wywiązała się Martyna Piesko, która podobnie co dzień wcześniej (wtedy na 200 metrów) byłą druga. Wygrała Adela Piskorska (UKS Shark Rudna).

Drugi dzień, drugi medal, więc jestem bardzo szczęśliwa. Walka na dystansie 50 metrów jest jak loteria. Tu wszystko może się wydarzyć i nawet najmniejszy błąd zmniejsza szansę na wygraną. Ja troszkę zepsułam dopłynięcie, więc myślę, że to zadecydowało o tym drugim miejscu ‒ komentuje Martyna Piesko.

Wśród mężczyzn zdecydowanie najlepszy okazał się pływak G-8 ‒ Krzysztof Radziszewski, który jako jedyny złamał granicę 24 sekund (23.91). Za nim uplasowali się Piotr Kowalczyk (UKP “Polonia Warszawa”) i Patryk Rożenek (Górnik Radlin).

Jestem bardzo zadowolony. W eliminacjach zepsułem parę elementów, więc wiedziałem, że jeżeli tym razem nie popełnię takich błędów, to będę lepszy. We wczorajszych zawodach zaliczyłem spory progres, a dziś byłem w granicach życiówki ‒ mówi Krzysztof Radziszewski.

Na 400 dowolnym walka w rywalizacji kobiet rozegrała się między Martą Klimek (Unia Oświęcim) i Olą Knop (UKS 190 Łódź). W przeciwieństwie do piątku, tym razem górą była łodzianka.

To nie są moje najlepsze czasy. Pływam tak, aby się nie zmęczyć i być w dobrej formie na Mistrzostwa Polski Seniorów, gdzie dam z siebie 100%. Tam jadę już we wtorek. To będzie dla mnie taki maraton, bo czeka mnie wiele startów, ale najważniejszy będzie ten na 400 zmiennym. Postaram się też 200 kraulem, bo chce dostać się do sztafety. Co do reszty, zobaczymy jak mi pójdzie ‒ zapowiada Knop.

Porażkę Klimek powetowali sobie jej koledzy z drużyny. Dwa pierwsze miejsca powędrowały bowiem do zawodników Unii Oświęcim. Zwyciężył Wiktor Grzegorczyk przed Michałem Daszkiewiczem.

W zmaganiach na 100 klasykiem zwyciężyli Alicja Wojtkowiak (G-8 Bielany) i Dawid Wiekiera (MKP ,,Wodnik 29” Tychy). Medal w rywalizacji kobiet dla gospodarzy zdobyła Maja Piotrowicz, która była druga. Był to trzeci krążek podczas sobotnich finałów na koncie zielono-białych.

Trzeci medal tego dnia dla AZS UMCS Lublin zdobył Jan Adamczyk. Zawodnik miejscowych wywalczył brąz na 200 zmiennym. Wygrał multimedalista ‒ Paweł Uryniuk, który jak mówi już szykuje się na Mistrzostwa Polski Seniorów:

Na najbliższych mistrzostwach w Olsztynie będę skupiał się na 100 metrów zmiennym. Zdecydowałem się tam wystartować na takich stylach, których nie wybrałem w Lublinie. Zamierzam walczyć o medal, ale to będzie ciężkie zadanie.

Wśród kobiet najlepsza okazała się Zuzanna Famulok z Unii Oświęcim. Za nią do mety dopłynęły Emilia Mozołowska i Oliwia Biernat.

Na zakończenie zostały sztafety 4×100 dowolnym. U pań medale między siebie podzieliły kluby ze stolicy. Wygrała drużyna G-8 Bielany Warszawa, za którą znalazła się Polonia Warszawa i AZS-AWF. Także wśród panów wygrały reprezentantki G-8. Za nimi uplasowali się zawodnicy Unii Oświęcim i TP Zielonej Góry. Komplet wyników TUTAJ.

Autorzy: Kamil Wojdat & Rafał Małys