Podsumowanie tygodnia: Agata Lesiewicz obroniła tytuł mistrzowski

Medalowe starty studentów UMCS-u na AMWL-ach i AMP-ach. W rozgrywkach ligowych przełamali się z kolei szczypiorniści, a koszykarki U17 awansował do kolejnej rundy mistrzostw kraju.

Koszykówka

Przed tygodniem pisaliśmy o sukcesie koszykarek U19, które awansowały do turnieju finałowego młodzieżowych mistrzostw Polski. Teraz drużyna U17 Bogdanki AZS UMCS Lublin pokazała swój potencjał. W ćwierćfinałach mistrzostw kraju pokonała kolejno ISWJ KMS Stalmach Wisła 71-55, Basket 4Ever Ksawerów 72-66 oraz MKS MOS Elektrotim Wrocław 81-70. Tym samym lubelskie koszykarki z kompletem zwycięstw awansowały do półfinałów. Tytuł MVP ćwierćfinałów przyznano Nikoli Skulimowskiej, a przebieg całego turnieju zrelacjonowaliśmy w poprzednim artykule.

Koszykarki Bogdanki AZS UMCS II Lublin zakończyły rundę zasadniczą 1. Ligi porażką 66-67 GTK VBW Arce Gdynia. Mimo przegranej akademiczki zdołały zakwalifikować się do fazy play-off. Inicjatywa od samego początku należała do podopiecznych Marka Lebiedzińskiego. Lublinianki zdominowały grę w ataku i prowadziły 29-11 po pierwszej kwarcie. Szybko jednak do głosu doszła Arka, która konsekwentnie topiła różnicę. Dopięła swego pod koniec pierwszej połowy, gdy wyszła na prowadzenie (40-41). Wyrównana walka trwała do samego końca. Na 50 sekund przed końcem spotkania gdynianki trafiły na 67-66. AZS UMCS miał szansę na przechylenie szali na swoją korzyść, ale nie wykorzystał jej.

Pierwszą kwartę zagraliśmy rewelacyjnie. Graliśmy tak, jak trzeba, graliśmy szybko. Szliśmy szybkim atakiem i z tego mieliśmy punkty. Przy rotacji gdzieś tam później zabrakło nam koncentracji. Proste błędy, dziewięć strat w drugiej kwarcie i dziesięć punktów z tego Gdyni. Rywalki wróciły spokojnie do meczu. Później już ten mecz był na styku. Walki takiej fizycznej zabrakło i zbiórki, bo przez nią w najważniejszych momentach, gdy prowadziliśmy czterema punktami, nie zebraliśmy dwóch piłek. Nie lubi się przegrywać, a tym bardziej jednym punktem – podsumował Marek Lebiedziński, szkoleniowiec Bogdanki AZS UMCS II Lublin.

Bogdanka AZS UMCS II Lublin – GTK VBW Gdynia 66-67 (29-11, 11-30, 15-13, 11-13)
Bogdanka: Goszczyńska (20), Kuczyńska (13), Jeziorna (8), Kuper (7), Nassisi (6), Adamczuk (5), Kuniewicz (4), Pogorzelska (3), Mazurek, Mitura, Mirosław, Dyś.

Faza play-off rozpoczęła się już w niedzielę, a akademiczkom z racji ósmego miejsca przyszło się zmierzyć z liderkami po rundzie zasadniczej, czyli MPKK Sokołów SA Sokołów Podlaski. Drużyna z Sokołowa Podlaskiego nie pozostawiła żadnych złudzeń, kto był lepszy w tym spotkaniu i wygrała 90-64. Rywalki w drugiej kwarcie wyraźnie odjechał i kontrolowały mecz do samego końca. Rewanżowe spotkanie odbędzie się w środę o 17:00 w lubelskiej Hali MOSiR.

MPKK Sokołów SA Sokołów Podlaski – Bogdanka AZS UMCS II Lublin 90-64 (22-14, 25-13, 26-15, 17-22)
Bogdanka: Adamczuk (19), Nassisi (15), Goszczyńska (14), Kuper (6), Mazurek (5), Pogorzelska (5), Kuniewicz, Mirosław, Ullmann (DNP), Jeziorna (DNP).

Piłka ręczna

Szczypiorniści AZS-u UMCS Lublin wrócili na zwycięską ścieżkę. Przełamali się w starciu z KSZO Ostrowiec Świętokrzyski, który pokonali we własnej hali 34-31. Lublinianie w pierwszej połowie mieli ogromne problemy z defensywą, czego efektem był wynik 15-17 do przerwy. Po zmianie stron wyraźnie zmienił się styl gry miejscowych, którzy postawili na twardą i agresywną obronę. To pozwoliło akademikom przejąć kontrolę nad meczem i zgarnąć komplet punktów, a o tym sukcesie więcej pisaliśmy TUTAJ.

Panowie przerwali czarną serię, u pań natomiast zakończyła się imponująca seria zwycięstwa. MKS AZS UMCS Lublin uległ na wyjeździe SPR-owi Handball Rzeszów 28-32. Skuteczność akademiczek drastycznie spadła w drugiej połowie. Rywalki od stanu 24-23 szybko doprowadziły do 30-23. Po tym zielono-białe nie zdołały się już podnieść i wróciły do domu na tarczy. Była to ich druga porażka w sezonie, ale nadal zajmują pozycję wiceliderek tabeli.

SPR Handball Rzeszów – MKS AZS UMCS Lublin 32-28 (16-17)
MKS AZS: Dziuba (6), Cebula (5), Chodoń (4), Wicińska (3), Dąbska (3), Owczaruk (2), Kuc (2), Leebe (1), Rossa (1), Szczepaniak (1), Osowska.

Futsal

Futsaliści Luxiony AZS UMCS Lublin dopisali jedno oczko do ligowej tabeli, a wszystko to za sprawą wysokiego remisu 3-3 z WKS-em Śląsk Wrocław. Wynik spotkania otworzyli goście, ale jedynie podrażnili tym Luxionę. Lubelskie ,,Dziki” zaczęły napierać i siać spustoszenie w defensywie rywala. To przełożyło się na dwa trafienia i objęcie prowadzenia. Długo się nim jednak nie nacieszyli, gdyż Śląsk wyrównał tuż przed przerwą. Remisowo zakończyła się także druga połowa, ale więcej o przebiegu całej rywalizacji przeczytacie TUTAJ.

Pływanie

Pływacy SMS-u Lublin po raz pierwszy od 9 lat wygrali klasyfikację drużynową Ligi SMS (3653 pkt). Podczas II rundy, która odbyła się na pływalni AQUA Lublin, całkowicie zdominowali zmagania, a to pozwoliło im przeskoczyć w rankingu ówczesnego lidera – SMS Warszawa Bielany. Łupem akademików podczas drugiej rundy padły aż 33 medale (18 złotych, 6 srebrnych, 9 brązowych). Warto podkreślić, że większość pływaków SMS-u Lublin na co dzień przynależy do AZS-u UMCS Lublin.

WYNIKI

Akademickie Mistrzostwa Województwa Lubelskiego

Rozstrzygnęła się walka o złoto w Akademickich Mistrzostwach Województwa Lubelskiego w siatkówce kobiet. Po bardzo zaciętym finale UMCS przegrał z Uniwersytetem Medycznym 1-2. Błędy podopiecznych Wojciecha Ignatiuka kosztowały je porażką w pierwszym secie 17-25. UMCS zrehabilitował się dopiero w drugiej partii, którą wygrał 25-16. O wszystkim zadecydował zatem tie-break, a w nim walka toczyła się praktycznie punkt za punkt. Zacięta rywalizacja zakończyła się dopiero na przewagi zwycięstwem Uniwersytetu Medycznego 18-16.

W pierwszym secie mam wrażenie, że zabrakło nam troszkę pewności siebie w przyjęciu. Nie pozwoliło nam to wyprowadzić akcji i zadziałać dobrze w ataku. Na drugi set postarałyśmy się wyjść ze świeżą głową, co było widać. Udało się nam go wygrać. W trzecim secie zawzięta walka, niestety szczęście było dzisiaj po stronie przeciwnika – wytłumaczyła Iga Barczewska, siatkarka UMCS-u.

UMCS Lublin – UM Lublin 1-2 (17-25, 25-16, 16-18)
UMCS: Dudziak, Moryl, Kowalczyk, Duma, Fedorko, Siuba, Barczewska, Majewska, Mańka, Walczuk.

Ze srebrem zmagania zakończyli także unihokeiści UMCS-u. W sobotnim turnieju sięgnęli po dwa zwycięstwa, bo triumfowali pewnie nad Uniwersytetem Medycznym (9-1) oraz pokonali Uniwersytet Przyrodniczy (4-2). Ulegli jedynie niepokonanemu liderowi, czyli Politechnice Lubelskiej, choć wyraźnie postawili się przeciwnikom (5-3).

Druga runda w biegach przełajowych odbyła się w Kumowej Dolinie w Chełmie. Dwa medale z najcenniejszego kruszcu wywalczyli reprezentanci Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. W zmaganiach pań nie miała sobie równych Natalia Zych, wśród panów zaś najszybszy był Jacek Skrzeszewski. Niewiele zabrakło, a na podium znalazłyby się również Krystian Sopoćko, który ostatecznie dobiegł czwarty. W mistrzostwach wzięli również udział:

Kobiety: Agnieszka Boguska (10. miejsce), Kinga Szuberla (19. miejsce), Emilia Wójtowicz (25. miejsce)
Mężczyźni: Bartłomiej Mamcarz (10. miejsce), Marek Piątkowski (31. miejsce)

Koszykarze UMCS-u zwieńczyli zmagania grupowe zwycięstwem 67-43 nad AWF-em Biała Podlaska. Spotkanie od samego początku przebiegało po ich myśli, a po pierwszej odsłonie zapewnili sobie 12-punktową zaliczkę (5-17). Pewna wygrana i drugie miejsce w grupie, a to zapewniło reprezentacji UMCS-u awans do fazy pucharowej.

AWF Biała Podlaska – UMCS Lublin 43-67 (5-17, 15-17, 12-19, 11-14)
UMCS: Padrak (1), Traczyk (9), Bender (8), Vladynskyy (8), Bobyk (8), Szponder (7), Popiołek (6), Pisula (4), Siembida (4), Tomaszewski (2), Bednarczyk (1), Czarnota.

Panie również mają powody do zadowolenia, gdyż nadal są niepokonane w grupie. Koszykarki UMCS-u pokonały Politechnikę Lubelską 43-34 i umocniły się na pozycji liderek tabeli.

UMCS Lublin – Politechnika Lubelska 43-34 (12-4, 13-8, 7-8, 11-14)
UMCS: Goszczyńska (11), Kozak (8), Iwanowa (8), Kucharska (5), Krasuska (4), Jakubczak (3), Saganek (2), Piwnicka (2).

Akademickie Mistrzostwa Polski

Fantastyczny sukces Agaty Lesiewicz, która obroniła tytuł mistrzowski na AMP-ach we wspinaczce sportowej na czas. W finale zaczęła od 8.03 sekundy, ale w drugim starcie poprawiła się o dokładnie jedną sekundę. To pozwoliło jej powtórzyć sukces sprzed roku, a wśród rywalek o medal była m.in. uznana na arenie międzynarodowej Natalia Kałucka (AT Tarnów). Lesiewicz startowała również w konkurencji na trudność, gdzie zajęła 21. miejsce, a w typach uniwersytetów zaś 7. lokatę.

Jestem bardzo zadowolona, to już moje drugie złoto w konkurencji na czas. Wbiegałam praktycznie bezbłędnie, złapałam swoje flow. Starałam się też nie myśleć o bólu spowodowanym kontuzją, która wciąż mi doskwiera. Teraz będzie czas na świętowanie z moją rodziną, która zrobiła mi niespodziankę i przyjechała do Lublina – wyjaśniła Agata Lesiewicz.

Poniżej prezentujemy pozostałe wyniki reprezentantów UMCS-u.

Kobiety
Bouldering: Agata Czernaś (57. miejsce), Sofia Yefremova (120. miejsce)
Trudność: Agata Czernaś (60. miejsce), Sofia Yefremova (118. miejsce)
Czas: Sofia Yefremova (108. miejsce)

Mężczyźni
Bouldering: Jakub Żukowski (119. miejsce), Robert Modrzyński (138. miejsce), Filip Wójtowicz (186. miejsce)
Trudność: Jakub Żukowski (102. miejsce), Filip Wójtowicz (184. miejsce)
Czas: Jakub Żukowski (103. miejsce)

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej miał swoich przedstawicieli także w ergometrze wioślarskim. Tak poradzili sobie nasi studenci-sportowcy:

Waga lekka: Artur Siekaczyński (124. miejsce)
Waga OPEN: Ernest Paluch (99. miejsce), Szymon Wołczyński (111. miejsce), Wojciech Ogrodnik (125. miejsce), Jakub Chodulski (172. miejsce), Adam Mróz (176. miejsce)

Bilard

Bilard jest coraz bardziej propagowaną dyscypliną wśród studentów. Wszyscy zainteresowani bez względu na poziom mogli wziąć udział w III Akademickim Turnieju Bilardowym. Najlepszy okazał się Karol Suchodolski, który zaledwie miesiąc temu święcił triumf w Pucharze Akademickich Mistrzostw Województwa Lubelskiego.

Spoko był poziom i fajnie grali zarówno chłopaki, jak i dziewczyny. Bardzo fajnie mi się z nimi grało i nie było łatwo. Dużo błędów, dużo takich śmiesznych sytuacji, które uśmiechnęły się w moją stronę. Do gry w bilarda przekonał mnie snooker. Może to nie jest to samo, ale bardzo przyjemnie mi się to oglądało – mówił Karol Suchodolski, student UMCS-u.

Zachęcamy Państwa do rozliczenia swojego PIT-u z AZS-em UMCS Lublin i przekazania nam swojego 1,5% podatku. Wasze wsparcie pomaga nam rozwijać klub i pisać kolejne piękne rozdziały historii jego funkcjonowania.

KRS: 000056079

Swój PIT możesz rozliczyć przy naszej pomocy. Dowiedz się więcej.