Podsumowanie tygodnia: Akanza urwała punkt pretendentom do awansu i zapewniła sobie utrzymanie

Kolejne rozgrywki ligowe dobiegły końca. W minionym tygodniu po raz ostatni na parkiety wybiegły szczypiornistki oraz tenisiści i tenisistki stołowe. W nowy sezon wkraczają za to lekkoatleci, którzy mają za sobą udane sprawdziany formy.

Tenis stołowy

Ostatnie dni z pewnością na długo pozostaną w głowach zarówno kibiców jak i samych tenisistów stołowych ATS-u Akanza AZS UMCS Lublin. Lublinianie zagrali dwa domowe spotkania z wyżej notowanymi rywalami i potrzebowali punktów do tabeli, żeby zapewnić sobie pewne utrzymanie w 1. Lidze. W piątek triumfowali 6-4 nad GMKS-em Strzelec Frysztak. W singlach mieliśmy remis, więc kluczowe okazały się gry deblowe, w których górą byli lublinianie.

ATS Akanza AZS UMCS Lublin – GMKS Strzelec Frysztak 6-4
Akanza: Jarocki (dwa single i debel), Liwiniuk (singiel i debel), Kozieł (singiel i debel), Chrześcian (debel).

Dzień później akademicy przystąpili do najważniejszego meczu sezonu. Ich rywalem w ostatnim ligowym spotkaniu była Polonia Król Montaż Zbrojenia Kielce, jeden z pretendentów do awansu do Lotto Superligi. Lubelscy tenisiści stołowi potrzebowali co najmniej remisu, żeby uniknąć gry w barażach. Zwycięstwa w singlach Marcina Litwiniuka, Radosława Chrześciana oraz Łukasza Jarockiego dały miejscowym prowadzenie i do debli przystąpili z wynikiem 3-1. Gry podwójne nie ułożyły się jednak po myśli lublinian, gdyż górą byli przyjezdni, którzy tym samym doprowadzili do remisu w spotkaniu (3-3).

Kolejne dwa single również nie zakończyły się powodzeniem dla akademików i sytuacja robiła się coraz bardziej napięta (3-5). Mimo to gospodarze podjęli rękawie i dali z siebie wszystko, a niesiony dopingiem kibiców Radosław Chrześcian wygrał w kolejną partię (4-5). W decydującym starciu kapitan lubelskiego zespołu Marcin Litwiniuk po pięknym pojedynku pokonał najskuteczniejszego gracza ligi Antoniego Witkowskiego i dał Akanzie upragniony remis (5-5). Tym samym lublinianie zapewnili sobie pewne utrzymanie w lidze i z dorobkiem 15 punktów kończą rundę zasadniczą na 6. miejscu w tabeli 1. Ligi (grupy południowej).

Mecz był bardzo wyrównany, a wynik 5-5 mówi wszystko. Graliśmy moim zdaniem z najmocniejszą drużyną 1. Ligi. Na przestrzeni sezonu pogubiliśmy bardzo dużo punktów w meczach ze zdecydowanie słabszymi przeciwnikami. Dzisiejszy wynik pokazał, że możemy bić jak równy z równym, z najlepszymi drużynami. Z informacji, które właśnie otrzymałem wynika, że dzisiejszym remisem unikamy baraży o utrzymanie w 1. Lidze, także jest to świetna wiadomość i cały zespół zasługuje na bardzo dużą pochwałę – skomentował kierownik zespołu, Filip Grajewski.

ATS Akanza AZS UMCS Lublin – Polonia Król Montaż Zbrojenia Kielce 5-5
Akanza: Chrześcian (dwa single), Litwiniuk (dwa single), Jarocki (singiel), Kozieł.

Żeńska drużyna Akanzy do ostatniego meczu sezonu przystępowała bez większej presji. Lublinianki bowiem już wcześniej zapewniły sobie utrzymanie. Z rozgrywkami ligowymi pożegnały się wyjazdową porażką 0-10 z Maxi Plast Ząbki, która nie wpłynęła na układ sił w tabeli.

Maxi Plast Ząbki – ATS Akanza AZS UMCS Lublin 10-0
Akanza: Głodek, Szewczak, Jeżewska, Więckowska.

Piłka ręczna

Mocny akcent na zakończenie sezonu pierwszej ligi! Szczypiornistki MKS-u AZS UMCS Lublin w kapitalnym stylu pokonały w akademickich derbach AZS UW Warszawa 40-19. Lublinianki zdominowały parkiet już od samego początku, a ich ogromnym atutem były zabójcze kontrataki. W zaledwie kilka sekund potrafiły przenieść akcję z własnego pola karnego pod bramkę przeciwniczek i z bilansu 3-3 szybko odskoczyły na 9-3. Skutecznością w tym spotkaniu imponowała Klaudia Kuc, która w całym meczu zgromadziła na swoim koncie dziesięć bramek i był to jej najlepszy wynik w sezonie. W dodatku to ona zdobyła bramkę numer 40., która ustaliła wynik spotkania.

Naszym głównym celem było zwycięstwo i moje zawodniczki tego dokonały. Cieszę się z ich zaangażowania, poważnego podejścia, że tak naprawdę grały od pierwszej do ostatniej minuty na dosyć wysokim poziomie i stąd ten wynik. Jestem bardzo zadowolona, że sezon kończymy tak wysokim zwycięstwem. Każde zwycięstwo nas cieszy, buduje i mobilizuje do ciężkiej pracy. Mamy nad czym pracować oraz cele, do których chcemy dążyć i mam nadzieję, że będą one realizowane przez wszystkich – skomentowała Małgorzata Rola, trenerka lubelskiej ekipy.

Więcej o przebiegu spotkania, ale i całego sezonu przeczytacie w wywiadzie z trenerką Rolą na naszej stronie.

MKS AZS UMCS Lublin – AZS UW Warszawa 40-19 (17-8)
MKS AZS: Kuc (10), Janczarek (5), Dziuba (5), Tomczyk (5), Chodoń (4), Owczaruk (4), Skubacz (3), Suszek (2), Przewosnik (1), Leebe (1), Śliwińska, Zgrzebnicka, Osowska, Rossa.

Lekkoatletyka

Mityng warszawski. Otwarcie sezonu 2023
W stolicy formę w nowym sezonie sprawdzili dyskobole z AZS-u UMCS Lublin, a wśród pań nie miała sobie równych Daria Zabawska i triumfowała z wynikiem 57.43 metra. Rywalizowała między innymi ze swoją koleżanką z klubu Weroniką Muszyńską, która swoim rzutem wypełniła kwalifikację na tegoroczne mistrzostwa Europy U23 (51.61). W męskiej konkurencji drugi najlepszy rezultat w stawce uzyskał Oskar Stachnik (62.96).

65. Otwarte Mistrzostwa Stalowej Woli
Spora grupa lubelskich lekkoatletów rozpoczęła sezon letni od mityngu w Stalowej Woli. Bardzo dobrze poradziły sobie sprinterki, bo najlepsza na 100 metrów była Małgorzata Pojęta (12.13), a tuż za nią finiszowała Emilia Wójtowicz (12.18). Warto dodać, że obie zdominowały także rywalizację na 300 metrów, bo wygrała Pojęta (40.99), a druga była Wójtowicz, która w dodatku ustanowiła swój nowy rekord życiowy (41.92 PB). Z nową życiówką zakończył zawody także Karol Lesiczka, która był najszybszy w biegu na 600 metrów (1:23.30 PB). W historii AZS-u UMCS zapisał się Marcin Sobiesiak, bo ustanowił nowy rekord klubu w rzucie młotem (61.40).

Zawodu w Stalowej woli poszły fenomenalnie, tak jak planowaliśmy z trenerem. Celem było złamanie bariery 61 metrów, co też uczyniłem. Kosztem uzyskania tej formy było poświęcenie się dla sportu w 110%. Bardzo ciężko przepracowałem całą zimę, wykonywałem treningi nawet do 6 godzin dziennie i myślę, że ta determinacja oraz zaangażowanie pozwoliły mi osiągnąć taki rezultat. Na pewno będzie jeszcze okazja, żebym ten wynik poprawił, ponieważ sezon się dopiero zaczyna, forma powoli rośnie, a moje 100% pokażę na mistrzostwa Polski – wyjaśnił Marcin Sobiesiak, lekkoatleta AZS-u UMCS.

Szymon Żywko specjalizuje się w biegach średnio i długodystansowych, a tym razem po raz drugi w karierze spróbował swoich sił na 2000 metrów. Sprawdzian może uznać za całkiem udany, bo z ogromną przewagą dobiegł na pierwszym miejscu (5:24.47). Poniżej prezentujemy pozostałe wyniki reprezentantów AZS-u UMCS.

Kobiety:

  • 100 metrów: Karcz (12.80), Stępień (13.74)
  • 300 metrów: Karcz (43.34)
  • 300 metrów U16: Stępień (45.85)

Mężczyźni:

  • 100 metrów: Groński (11.61), Radwan (11.74), Mendel (18.19)
  • 300 metrów: Groński (36.15), Radwan (36.83)
  • Kula U20: Mędrek (11.44)
  • Dysk: Stański (43.43)
  • Dysk U20: Mędrek (31.83)
  • Dysk U18: Sugier (39.04), Łoboda (37.10)
  • Młot U18: Łoboda (42.96), Sugier (42.68)
Akademickie Mistrzostwa Województwa Lubelskiego

Studentka Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej Julia Gawęda została akademicką mistrzynią naszego województwa w tenisie ziemnym. Pierwsze rundy turnieju przeszła jak burza i uległa dopiero w finale Marii Stępień z Uniwersytetu Przyrodniczego (0-2). Inne reprezentantki UMCS-u, czyli Anastasia Vlasova i Julia Wójcik zakończyły zmagania na etapie 1/8 finału. Wywalczone punkty pozwoliły jednak UMCS-owi zająć drugie miejsce w klasyfikacji drużynowej pań. Jeżeli chodzi o panów, to ci nie zdołali zajść dalej niż 1/8 finału i właśnie w tej rundzie odpadli Maciej Duszyński, Janusz Linowski oraz Maciej Bortacki. Ich kolega z uczelni Maciej Surmacz zakończył zmagania w rundzie wstępnej. W klasyfikacji drużynowej mężczyzn UMCS został sklasyfikowany na czwartej pozycji.

W AMWL-ach w kolarstwie górskim UMCS miał przedstawicieli jedynie w zmaganiach panów. Najlepiej poradził sobie Grzegorz Gajek (16:28), który wywalczył brąz, natomiast Maciej Tarnowski zakończył wyścig z szóstym czasem (27:21). Te rezultaty przełożyły się na czwartą lokatę UMCS-u w klasyfikacji drużynowej.

Za nami druga runda akademickich mistrzostw województwa w unihokeju, a cały cykl UMCS zakończył na trzecim miejscu. Akademicy wygrali łącznie trzy spotkania, a na swojej drodze pokonali AWF Biała Podlaska (3-1) oraz dwukrotnie Uniwersytet Przyrodniczy (3-1 i 6-1). Najskuteczniejszym graczem UMCS-u w turnieju był Maciej Janczak, który zdobył sześć goli.

UMCS: Janczak, Kotulska, Czerwiec, Tajchman, Kołecka, Mitura, Soroka, Wasilewski.

Akademickie Mistrzostwa Polski

W Katowicach odbyły się AMP-y w trójboju siłowym, gdzie o jak najlepsze wyniki rywalizowali studenci-sportowcy z UMCS-u. Lubelska uczelnia zajęła 18. miejsce w klasyfikacji drużynowej kobiet, a na tę pozycję przełożyły się wyniki naszych reprezentantek:

  • Kategoria 57kg: Białacka (8. miejsce)
  • Kategoria 63kg: Majak (31. miejsce)
  • Kategoria 69kg: Białacka (8. miejsce)

Tak natomiast prezentują się rezultaty panów:

  • Kategoria 66kg: Paprota (20. miejsce)
  • Kategoria 74kg: Koziar (nk)
  • Kategoria 105kg: Gąsak (15. miejsce)

Mieliśmy także dwóch karateków, którzy reprezentowali uczelnię na mistrzostwach w Warszawie. W kata Łukasz Rączkowski zajął 11 miejsce, a dwie lokaty niżej uplasował się Piotr Rączkowski.

Fot. Elbrus Studio
Autorzy: Rafał Małys/Zuzanna Zając