Podsumowanie tygodnia: Rekordy i medale. Kolejne sukcesy młodych pływaków

Pływacy i lekkoatleci AZS-u UMCS Lublin mają za sobą kolejny intensywny tydzień. Na brak sukcesów z pewnością nie możemy narzekać, a i medali także było pod dostatkiem.

Lekkoatletyka

Sofia Ennaoui i Małgorzata Hołub-Kowalik reprezentowały Polskę podczas lekkoatletycznych mistrzostw świata w stanie Oregon. Ennaoui w rywalizacji na 1500 metrów dotarła do finału, gdzie była piąta. Rezultat 4:01.43 jest także jej najlepszym wynikiem w sezonie.

To dla mnie wyjątkowy moment, wyjątkowa chwila. Będę ją wspominała przez najbliższe miesiące. Będzie to coś, co będzie dla mnie motorem napędowym – mówiła Ennaoui po finale w komentarzu dla TVP Sport.

Małgorzatę Hołub-Kowalik zobaczyliśmy z kolei w żeńskiej sztafecie 4×400 metrów. Polki nie zdołały jednak przejść eliminacji, a wyścig ukończyły z czasem 3:29.34. Pechowo skończyła się wymiana pałeczki, w której uczestniczyła Hołub-Kowalik, gdyż w jej trakcie została nadepnięta i z urazem musiała dobiec do mety.

Aż 10 zawodników AZS-u UMCS wybrało się na weekend do stolicy, żeby wziąć udział w młodzieżowych zawodach lekkoatletycznych. Dla wielu z nich była to okazja do sprawdzenia formy przed kolejnymi imprezami, a także do przełamywania własnych barier. Rekord życiowy znacząco poprawił Oskar Gołębiowski w biegu na 400 metrów przez płotki. Jego dotychczasowa życiówka 52.55 sekundy dała mu medal podczas igrzysk niesłyszących w Caxias do Sul, a teraz ten wynik przebił aż o 32 setne.

Cieszę się ze byłem w stanie uzyskać taki wynik. Po chwili przerwy i dobrze przepracowanym okresie przygotowawczym do drugiej części sezonu pod okiem trenera Grzegorza Hołuba, jestem w stanie biegać na wysokim poziomie. Nie da się ukryć tego, że jestem w swojej życiowej formie. W końcu pobiłem rekord życiowy o 0.3 sekundy. Czekam z niecierpliwością na nadchodzące mistrzostwa Polski U23. Mam nadzieję na uzyskanie kolejnych wartościowych wyników – komentuje Oskar Gołębiowski.

Drugi najlepszy rezultat w biegu na 1500 metrów uzyskał Szymon Żywko, a był to również jego najlepszy czas w tym sezonie (3:41.56). W wyścigu na 100 metrów natomiast zobaczyliśmy aż trzech reprezentantów zielono-białych, a byli to Jakub Chmiel (10.79), Eryk Hampel (10.91) oraz Aleksander Okoń (11.67). Chmiel dodatkowo wystartował na dystansie dwukrotnie dłuższym i zrównał się ze swoim rekordem życiowym (11.67).

Startowałem aby sprawdzić moją aktualną formę, ponieważ po mistrzostwa Polski w Suwałkach czułem, że idzie mi na treningach coraz gorzej. Te wyniki w Warszawie były miłym zaskoczeniem, zwłaszcza, że zawody były zatrzymane z powodu deszczu. Musiałem czekać kilka godzin na mój start na 200 metrów. Głowa się uspokoiła, ponieważ wróciłem na właściwe tory – podsumowuje lekkoatleta zielono-białych Jakub Chmiel.

Wśród pań natomiast w konkurencjach biegowych startowały medalistki z mistrzostw Polski U18. Na dystansie 400 metrów Amelia Czwodzińska uzyskała rezultat 59.67 sekundy, a wynik Natalii Szukały wyniósł 1:00.56. Druga z nich wystartowała także na tym samym odcinku, ale przez płotki (1:06.80). W konkurencjach rzutowych również nie zabrakło lekkoatletów AZS-u UMCS. W rzucie dyskiem najlepszy wynik uzyskała Daria Zabawska (54.99 metra), a tuż za nią była Weronika Muszyńska (51.01 metra). W najlepszej próbie w rzucie oszczepem Mateusz Kwaśniewski uzyskał wynik 68.76 metra.

Polski Związek Lekkiej Atletyki ogłosił listę zawodników, którzy pojadę na mistrzostwa świata U20 do kolumbijskiego Cali. Na niej znajduje się lekkoatleta AZS-u UMCS Lublin Bartosz Kitliński. Dla przypomnienia Kitliński wypełnił minimum kwalifikacyjne podczas Mityngu otwarcia stadionu RKS-u Łódź. W biegu na 800 metrów uzyskał wynik 1:48.44.

Pływanie

Miniony tydzień obfitował w medale dla pływaków zielono-białych. W dniach 19-22 lipca w Oświęcimiu odbyły się Mistrzostwa Polski Juniorów 17-18 lat, na których lublinianie zdobyli aż 13 krążków, a w dodatku wygrali w klasyfikacji punktowej (364,00 pkt). Wśród wyróżniających się postaci warto wskazać Klarę Kowalską, która siedmiokrotnie stawała na podium. Zdobyła złoto na 400 metrów stylem zmiennym, trzy srebrne medale (1500 metrów dowolnym, sztafety 4×100 oraz 4×400 metrów dowolnym) oraz dwa brązy (800 metrów i 400 metrów dowolnym).

Klara zdecydowanie wyróżniła się na tle całych mistrzostw. Jest to zawodniczka pracowita, sumienna no i na pewno bardzo utalentowana. W każdym swoim starcie indywidualnym zdobyła medal, a po drodze pobiła wiele swoich rekordów życiowych. Była także filarem sztafet, więc bez dwóch zdań można ją określić mianem liderki – wyjaśnia Bartosz Kędracki, trener pływaków AZS-u UMCS.

A oto pełna lista medalistów:

  • Złoto: Kowalska (400 metrów zmiennym)
  • Srebro: Tomaszewski (100 metrów grzbietem), Kowalska (1500 metrów dowolnym), sztafeta pań 4×100 metrów dowolnym (Dwojak, Siwko, Wiśniewska, Klara Kowalska), sztafeta pań 4×200 metrów dowolnym (N. Dwojak, Siwko, W. Dwojak, Kowalska), sztafeta panów 4×200 metrów (Hebel, Rynkiewicz, Sławacki, Kozłowski)
  • Brąz: Kowalska (400 i 800 metrów dowolnym), Hebel (200 i 400 metrów dowolnym), Nowacki (200 metrów zmiennym), Rynkiewicz (800 metrów dowolnym).

To nie jedyne zdobycze medalowe zielono-białych, bo w weekend w Wąbrzeźnie odbyły się Mistrzostwa Polski w Pływaniu Długodystansowym na Wodach Otwartych. W rywalizacji pań na 10 kilometrów drugi najlepszy rezultat uzyskała Klara Kowalska (1:59:56.93), a trzecia w kategorii młodzieżowców była Adamek Barbara (2:20:15.75). Na nieco krótszym dystansie, bo na 7,5 kilometra brąz wywalczyła Aleksandra Wiśniewska (1:36:19.53). Sukces odniosła również sztafeta mieszana akademików w konkurencji 3×1250 metrów dowolnym. Zespół złożony z Jakub Rynkiewicza, Klary Kowalskiej oraz Wojciecha Chałata uzyskał drugi najlepszy rezultat (41:55.15).

Powrót ze srebrnym medalem z mistrzostw jest dla mnie największym sukcesem kończącym ten sezon. W końcu to srebro w kategorii Open! – wyjaśnia Jakub Rynkiewicz.

Fot. AZS UMCS Lublin – Pływanie
Autor: Rafał Małys