Podsumowanie tygodnia: Sportowcy AZS-u UMCS pożegnali stary rok i stanęli przed nowymi wyzwaniami

Na miniony tydzień przypadło zakończenie 2022 roku i rozpoczęcie nowego roku. Dwukrotnie w rozgrywkach ligowych mierzyły się koszykarki Polskiego Cukru AZS UMCS Lublin, dla których był to słodko-gorzki tydzień.

Koszykówka

Ekstraklasowe koszykarki w środę na wyjeździe starły się z liderkami tabeli, czyli PolskąStrefąInwestycji Enea Gorzów Wielkopolski. Ponownie jednak musiały uznać wyższość gorzowianek, a tym razem uległy 64-82. Początkowo gra była bardzo dynamiczna, a wynik oscylował w granicach remisu. Zmieniło się to w drugiej kwarcie, gdy miejscowe wrzuciły wyższy bieg i wyraźnie odjechały lubelskiej ekipie. Do przerwy prowadziły 48-35, a tę różnicę powiększyły po zmianie stron i zwyciężyły. Porażka lublinianek oznaczała przerwanie serii pięciu triumfów z rzędu.

Planem na to spotkanie było zatrzymanie szybkiego ataku rywalek i popełnienie jak najmniejszej ilości strat. To nam się nie do końca udało, bo właśnie te punkty ze strat w dużej mierze zadecydowały. W pierwszej połowie zagraliśmy dobrze przez 3 minuty, a kolejne 17 minut nie było już takie, jakie byśmy sobie tego życzyli. To właśnie zadecydowało. Po zmianie stron staraliśmy się jeszcze wrócić do meczu, ale drużyna z Gorzowa jest za klasowym zespołem, żeby wypuścić taką przewagę. Szczególnie u siebie w hali – komentuje Krzysztof Szewczyk, szkoleniowiec zespołu z Lublina.

Akademiczki odbiły sobie przegraną z Gorzowem w nowym roku, gdy do Lublina przyjechała Krajowa Grupa Spożywcza Energa Toruń. Biało-zielone były zdecydowanymi faworytkami tego starcia, chociaż początkowy brak skupienia w defensywie sprawił, że to rywalki kontrolowały przebieg spotkania (19-27). Wicemistrzynie Polski odpowiedziały w drugiej kwarcie, gdy odrobiły straty, a następnie same zaczęły budować przewagę (51-45). Druga połowa przebiegała już pod ich dyktando i skutecznie trzymały rywalki na dystans. Utrzymały różnicę do samego końca i zwyciężyły 86-78.

Na pewno był to dość wyrównany mecz przez większość czasu. Nie było tak, że żadna drużyna odskoczyła. Mieliśmy gorsze i lepsze momenty, na szczęście z przeważeniem tych lepszych – Aleksandra Zięmborska, koszykarka Polskiego Cukru AZS UMCS Lublin.

Bilans lubelskiego zespołu w lidze to dziewięć zwycięstw i cztery porażki, a to przekłada się na trzecią pozycję w tabeli Energa Basket Ligi Kobiet. Pełne relacje z meczu z Gorzowem Wielkopolskim i z Toruniem dostępne na naszej stronie, a na niej znajdziecie także rozmowę z jedną z liderek lubelskiej drużyny – Natashą Mack.

Lekkoatletyka

Dotarła do nas przykra wiadomość o śmierci Jerzego Hillera, który w AZS-ie UMCS pełnił funkcję kierownika sekcji biegów na orientację. Był on sędzią lekkoatletycznym, a także trenerem biegowym i thriatlonowym. Odszedł od nas w dniu swoich urodzin 26 grudnia 2022 roku w wieku 75 lat. Rodzinie oraz wszystkim bliskim składamy najszczersze kondolencje.