Rywalizacja w Akademickich Mistrzostwach Polski trwa w najlepsze. Worek medali przywieźli lekkoatleci, a awans na swoje turnieje finałowe wywalczyli szczypiorniści oraz piłkarze nożni. Rozpoczęło się także kompletowanie kadry Polskiego Cukru AZS UMCS Lublin na sezon 2024/2025.
Koszykówka
Polski Cukier AZS UMCS Lublin zaczął ogłaszać zawodniczki na nowy sezon, a dwie z nich kibice bardzo dobrze znają. Aleksandra Stanaćev i Olga Trzeciak, należały do zespołu, który rok temu sięgnął po mistrzostwo kraju. Pierwsza z nich to pochodząca z Serbii rozgrywająca, Trzeciak zaś występuje głównie na pozycji silnej skrzydłowej. Z nowych twarzy pojawiła się natomiast Laura Miškinienė. Litewska środkowa na polskich parkietach występuje już od sześciu lat, a w minionym sezonie broniła barw VBW Arki Gdynia.
Akademickie Mistrzostwa Polski
W Białymstoku odbyły się Akademickie Mistrzostwa Polski w lekkoatletyce i jak co roku worek z medalami przywieźli reprezentanci Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. Łupem akademików padło siedem złotych, trzy srebrne oraz cztery brązowe medale. Więcej o całej imprezie mogliście przeczytać w poprzednim artykule.
Szczypiorniści UMCS-u zagrają w finałach AMP! Ich fantastyczna dyspozycja w turnieju półfinałowym dała im pewny awans. Lublinianie swoją siłę pokazali już w fazie grupowej, a na swojej drodze pokonali SGH Warszawa (33-21), Uniwersytet Łódzki (35-15) oraz WAT Warszawa (34-16). Passę przerwali rywale z Uniwersytetu Warszawskiego (22-28), z którymi stoczyli bezpośrednią walkę o pierwsze miejsce w grupie. Mimo tej porażki lubelscy akademicy weszli do półfinału, gdzie starli się z AWF-em Warszawa. Po regulaminowym czasie gry mieliśmy remis 23-23, a w karnych lepszymi egzekutorami okazali się podopieczni Łukasza Achruka. Finał był okazją do rewanżu z Uniwersytetem Warszawskim, ale ponownie górą byli zawodnicy ze stolicy (23-24). Świetnie dysponowany na turnieju był Paweł Daniel, który zgarnął tytuł MVP półfinałów AMP.
UMCS: Batyra, Pytka, K. Janicki, D. Janicki. Borucki, Fedeńczak, Antoniak, Stachowicz, Konieczny, Sekuła, Książka, Daniel, Kamiński, Ciupa, Tuszyński, Urbanek, Rogalski, Bereziński.
Piłkarze Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej również zagwarantowali sobie start w finałach Akademickich Mistrzostw Polski. W fazie grupowej pokonali AWF Kraków (2-1), Politechnikę Lubelską (3-1) oraz Politechnikę Rzeszowską (2-1) i chociaż przegrali z AGH Kraków (0-1), to i tak wyszli z pierwszego miejsca w grupie. Indywidualne wyróżnienie otrzymał Dariusz Cygan.
UMCS: Oreńczuk, Ciesielczuk, Żurek, Szczodrak, Janiszek, Zdunek, Cygan, Wdowicz, Dunda, Sprawka, Wójcik, Mazur, Rogala, Lato, Kuśmierz, Rosiński, Kwiatosz, Choina, Gede, Chrześcijanek.
Reprezentacja UMCS-u zanotowała jeden z najlepszych występów w historii uczelnii na AMP-ach w żeglarstwie. Lubelscy akademicy powrócili ze srebrem w klasyfikacji uniwersytetów i dziesiątym miejsce w rankingu generalnym. Poniżej prezentujemy wszystkie lubelskie załogi:
- Załoga 1: Filip Świętoń, Ewelina Kruszczyńska, Hanna Liashchynskaya
Załoga 2: Jakub Mazurek, Jakub Bender, Zofia Masłowska - Załoga 3: Krzysztof Panek, Aleksandra Guziak, Michał Puła
Lekkoatletyka
Sukces Izabeli Paszkiewicz w 21. Biegu Ulicą Piotrkowską Rossmann Run. Lekkoatletka AZS-u UMCS Lublin ukończyła ten 10-kilometrowy wyścig z czasem 33:19. Był to najlepszy czas spośród Polek, a szybsza spośród wszystkich uczestniczek okazała się jedynie rywalka z Kenii – Valentine Jebet (33:10).
Stadion Lekkoatletyczny stał się miejscem zmagań w ramach III Mityngu Kwalifikacyjnego LOZLA i Memoriału Andrzeja Kleczka. Oskar Groński był najszybszy na 300 metrów, a przy tym pobił swój rekord życiowy (35.54 PB). Udan starty ma za sobą Miłosz Stróżek, który uzyskał swoje najlepsze rezultaty w karierze w skoku wzwyż (1.86 PB) oraz w skoku w dal (6.48 PB). Wszystkie wyniki dostępne TUTAJ.
Gorzów Meeting to zawody należące do cyklu World Athletics Continental Tour Bronze. Na 400 metrów pobiegły Alicja Wrona-Kutrzepa (52.64 PB) oraz Adrianna Janowicz-Półtorak (53.05) i obie ustanowiły nowe życiówki. Na 200 metrów ścigał się z kolei Łukasz Żak i uzyskał czwarty rezultat (20.79). W świetnym stylu rywalizację na 800 metrów wygrał natomiast Bartosz Kitliński (1:46.92). Do zmagań dyskoboli przystąpił Oskar Stachnik, a w najlepszej próbie uzyskał rezultat 59.00 metrów.
Niezabrakło także międzynarodowych startów z udziałem lekkoatletów AZS-u UMCS Lublin. Trójka reprezentantów biało-zielonych wzięła udział w Hungarian GP Series, które wchodzi w cykl World Athletics Continental Tour Bronze. W skoku w dal swoją formę sprawdził zaś Andrzej Kuch (7.39). Adrianna Topolnicka była druga na 800 metrów (2:01.43), a Michał Rozmys na tym samym dystansie uzyskał czwarty wynik (1:47.93). Topolnicka i Rozmys startowali również kilka dni wcześniej w Marsylii. Wówczas Topolnicka uzyskała nieco gorszy czas na 800 metrów (2:02.56), natomiast Rozmys spróbował swoich sił na dystansie 1500 metrów (3:44.58). W austriackim Eisenstadt rywalizował z kolei Oskar Stachnik i uzyskał czwarty wynik w rzucie dyskiem (57.65).
Pływanie
Cykl Arena Grand Prix Pucharu Polski dobiegł końca, a na koniec odbyła się rywalizacja w Łodzi. Bardzo wysoki poziom zaprezentowała Adela Piskorska, która triumfowała w wyścigach na 50 i 100 metrów stylem grzbietowym oraz na 200 metrów stylem zmiennym. Laura Bernat wywalczyła trzecie lokaty na 100 metrów motylkiem oraz 100 metrów grzbietem. W kategorii 17-18 latków świetne wyniki wykręcił Mikołaj Popiel. W stylu motylkowym w swojej kategorii wiekowej zwyciężył na 100 metrów i był drugi na 200 metrów. Swoje umiejętności zaprezentował również w stylu zmiennym, gdyż wśród swoich rówieśników zajął trzecie miejsca na 200 oraz 400 metrów. Pozostałe wyniki lubelskich zawodników dostępne TUTAJ.
To była ostatnia runda tegorocznej edycji Grand Prix, więc przyszedł czas na małe podsumowanie. Najlepszą pływaczką cyklu została Adela Piskorska, bo zdobyła łącznie 2573 punkty. W krajowej czołówce znalazła się również Laura Bernat, która była szósta (2385 pkt). Wśród panów natomiast wyrasta młoda gwiazda, którą z pewnością warto obserwować. Mieszko Nowacki zgromadził łącznie 1917 punktów i zajął drugie miejsce w kategorii 15-latków, a do pierwszej lokaty zabrakło mu zaledwie osiem oczek.
Fot. AMP w Piłce Nożnej – Półfinał C
Autor: Rafał Małys